Jump to content



Overclocking στον Ε7200


argy1

Recommended Posts

εχω τον Intel Core 2 Duo E7200 @ 2533 MHz και σκεφτομαι να τον ανεβασω λιγο αν γινεται, ενοειται ομως ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. ειμαι ψιλο ασχετος με το θεμα Overclock και χρειαζομαι τα φωτα σας.. το συστημα μου ειναι Μητρική : Gigabyte GA-73PVM-S2//Chipset : nVidia GeForce 7100//Επεξεργαστής : Intel Core 2 Duo E7200 @ 2533 MHz//Φυσική Μνήμη : 3072 MB//Κάρτα Γραφικών : NVIDIA GeForce 9400 GT //Σκληρός Δίσκος : TOSHIBA (640 GB)//Συσκευή DVD-Rom : SONY DVD RW DRU-190A ATA Device//Τύπος Οθόνης : Samsung SyncMaster - 19 ίντσες//Κάρτα Δικτύου : MCP73 Ethernet//Λειτουργικό Σύστημα : Windows 7 Ultimate Professional 6.01.7600 //DirectX : Έκδοση 11.00//Windows Performance Index : 5.0 στο 7.9

Link to comment
Share on other sites

εχω τον Intel Core 2 Duo E7200 @ 2533 MHz και σκεφτομαι να τον ανεβασω λιγο αν γινεται, ενοειται ομως ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. ειμαι ψιλο ασχετος με το θεμα Overclock και χρειαζομαι τα φωτα σας.. το συστημα μου ειναι Μητρική : Gigabyte GA-73PVM-S2//Chipset : nVidia GeForce 7100//Επεξεργαστής : Intel Core 2 Duo E7200 @ 2533 MHz//Φυσική Μνήμη : 3072 MB//Κάρτα Γραφικών : NVIDIA GeForce 9400 GT //Σκληρός Δίσκος : TOSHIBA (640 GB)//Συσκευή DVD-Rom : SONY DVD RW DRU-190A ATA Device//Τύπος Οθόνης : Samsung SyncMaster - 19 ίντσες//Κάρτα Δικτύου : MCP73 Ethernet//Λειτουργικό Σύστημα : Windows 7 Ultimate Professional 6.01.7600 //DirectX : Έκδοση 11.00//Windows Performance Index : 5.0 στο 7.9

Καταρχην πρεπει να κατεβασεις καποιο stability test οπως το Prime 95 (για να τεσταρεις τη σταθεροτητα του overclocking που θα επιχειρεις) καθως και καποιο προγραμμα για θερμοκρασιες ( core temp) και τελος το cpu-z για να βλεπεις τις συχνοτητες-ρευματα κτλ.

Mπες στο bios και βαλε manual το fsb ratio στο μεγιστο και αρχισε να ανεβαζεις σιγα σιγα το cpu frequency (αρχικη τιμη 333mhz αν δεν κανω λαθος) και τεσταρε σταθεροτητα και θερμοκρασιες... Δοκιμασε να δεις ποσο ψηλα θα φτασεις χωρις να δωσεις ρευματα. Να ξερεις πως fsb frequency x cpu ratio = cpu frequency

Οταν αρχισεις να τρως σιγα σιγα τις πρωτες μπλε οθονες στο prime 95 αρχικα δοκιμαζεις να ριξεις τον πολαπλασιαστη των μνημων γιατι παραλληλα με το oc της cpu clockαρωνται και οι μνημες σου. Αν και παλι τρως μπλε οθονη κατα πασα πιθανοτητα εχεις φτασει στο σημειο οπου θα πρεπει να αρχισεις να ανεβαζεις τα ρευματα οπου ειναι αλλη ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω, εχω βρει τα προγγραματα και ξεκιναω διαβαζοντας προσεκτικα τις οδηγιες σου. ομως πρην αρχισω θελω να σε ρωτησω κατι. σε περιπτωση που κανω μ@@@κι@ θα μπορω να το επαναφερω ευκολα η πρεπει να σημειωσω καπου τις αρχικες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω, εχω βρει τα προγγραματα και ξεκιναω διαβαζοντας προσεκτικα τις οδηγιες σου. ομως πρην αρχισω θελω να σε ρωτησω κατι. σε περιπτωση που κανω μ@@@κι@ θα μπορω να το επαναφερω ευκολα η πρεπει να σημειωσω καπου τις αρχικες τιμες?

Μην ανησυχεις, αυτη τη στιγμη στο bios πρεπει να ειναι ολα στο auto και το fsb αν δεν ειναι στο auto θα ειναι στο 267 που ειναι η μαμησια του τιμη (οποτε δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι να σημειωσεις τπτ).

Αρχικα εχει ενδιαφερον να δουμε ποσο θα παει ο επεξεργαστης χωρις ρευμα. Να τρεχεις το prime αρκετη ωρα εχοντας ανοιχτο και το core temp ωστε να βλεπεις θερμοκρασιες. Νομιζω το απολυτο μεγιστο για τον επεξεργαστη σου ειναι καπου στους 70C.

Ξεκινα και πες μας τα αποτελεσμα τα σου σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθεισω λιγο απο το ψαξιμο μεσα στο bios πας απευθειας στην καρτελα : MB intelligent Tweaker (M.I.B) και ξεκινας παιχνιδι.

Βασικο ειναι να ξερεις και σε τι ταχυτητα τρεχουν οι μνημες ram σου. Γιατι ανεβαζοντας το fsb του επεξεργαστη ανεβαινουν και αυτες και καποια στιγμη δεν θα σε αφησουν να ανεβεις παραπανω. Εκει χρησιμοποιεις το μενου FSB memory ratio και αλλαζεις την αναλογια ωστε να τις κρατας κοντα στην αρχικη τους τιμη.

Link to comment
Share on other sites

με 340 πηγε απο 2,53ghz στα 3,23 απο εκει και πανω εχει προβλημα μετα απο λιγη ωρα με ανοιχτο το πριμε και μαλλον πρεπει να πειραξω και το ρευμα, πιστευω πως θα το αφησω εκει μεχρι να βαλω και μια ψυκτρα καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

με 340 πηγε απο 2,53ghz στα 3,23 απο εκει και πανω εχει προβλημα μετα απο λιγη ωρα με ανοιχτο το πριμε και μαλλον πρεπει να πειραξω και το ρευμα, πιστευω πως θα το αφησω εκει μεχρι να βαλω και μια ψυκτρα καλυτερη.

Μια χαρα για αρχη φιλε μου... Οι θερμοκρασιες σου στα 340 δεν ειναι ανυσηχητικες αλλα επειδη καλο ειναι να μην σκαρφαλωσεις πανω απο τους 65 για αυτο το cpu καλο ειναι αν θελεις να προχωρησεις να βαλεις μια αλλη ψυκτρουλα.

Δεν ξερω αν σε αυτη τη φαση που εισαι σε κοβουν οι μνημες ram. Δοκιμασες να αλλαξεις το fsb-memory ratio?

Για να σου δοσω να καταλαβεις, ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια μνημη χ ταχυτητας. Καθως ανεβαζουμε το fsb για να clockαρουμε τον επεξεργαστη αυτοματα ανεβαινει και η συχνοτητα της ram. Οταν η μνημη θα φτασει στα ορια της και δεν θα μπορει να ανεβει αλλο τοτε εκει μας ''κοβει'' το overclocking. Για να μπορεσουμε να συνεχισουμε μπορουμε ειτε να δωσουμε ρευμα στις μνημες ειτε να αλλαξεις την αναλογια memory-fsb ωστε να ριξεις συχνοτητες κοντα στις αρχικες της.

Η δικιες μου τρεχουν default στα 1066mhz Με το fsb που εχω αλλαξει θα ετρεχαν στα 1600 αυτη τη στιγμη εαν δεν αλλαζα την αναλογια. Αλλα εχω διαπιστωσει οτι δεν πανε παραπανω απο 1450 Mhz. Οποτε τις διατηρω στα 1240 περιπου οπου δεν μου εκοψαν το oc

Οποτε:

1)Δες τι ακριβως μνημες ram διαθετεις και σε τι ταχυτητα τρεχουν

2)Μπαινεις παλι bios αλλαξεις το fsb memory ratio

3)δωσε λιγο ακομα fsb να δοκιμασεις

*Μπορεις να κατεβασεις και το memtest (http://hcidesign.com/memtest/download.html) για να διαπιστωνεις εαν οι ram ειναι σταθερες στο oc που τρωνε

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασιες αυτες ειναι μετα απο 3 ωρες prime. κανονικα ειναι 46-47. οσο για τις ram εχω βαλει διαφορετικες και μαλλον ειναι λιγο μπερδεμα

1. Transcend Information 2048 MB DDR2-SDRAM PC2-6400 (399 MHz) - [DDR2-800]

2. Samsung 1024 MB DDR2-SDRAM PC2-6400 (399 MHz) - [DDR2-800]

το fsb-memory ratio αν ειναι αυτο που καταλαβα, το εχω βαλει 1 προς 1 και μπορεσα να ανεβασω το cpu frequency μεχρι 380. μετα μου ελεγε να αλλαξω την ρυθμιση και δεν ξεκινουσε. ομως περα απο αυτο μετα τα 350 κολαγαν τα windows (οχι μπλε οθονη) απλα εμενε στο αρχικο λογοτυπο με την σημαια.δεν ξεκινουσαν ποτε..

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασιες αυτες ειναι μετα απο 3 ωρες prime. κανονικα ειναι 46-47. οσο για τις ram εχω βαλει διαφορετικες και μαλλον ειναι λιγο μπερδεμα

1. Transcend Information 2048 MB DDR2-SDRAM PC2-6400 (399 MHz) - [DDR2-800]

2. Samsung 1024 MB DDR2-SDRAM PC2-6400 (399 MHz) - [DDR2-800]

το fsb-memory ratio αν ειναι αυτο που καταλαβα, το εχω βαλει 1 προς 1 και μπορεσα να ανεβασω το cpu frequency μεχρι 380. μετα μου ελεγε να αλλαξω την ρυθμιση και δεν ξεκινουσε. ομως περα απο αυτο μετα τα 350 κολαγαν τα windows (οχι μπλε οθονη) απλα εμενε στο αρχικο λογοτυπο με την σημαια.δεν ξεκινουσαν ποτε..

Εαν ειναι 1-1 νομιζω ανεβαινουν αντιστοιχα με το fsb. Για δοκιμασε αλλη αναλογια που να κραταει ομως τις μνημες κοντα στις stock συχνοτητες. Αν και μαλλον θελει παραπανω ρευμα ο επεξεργαστης στο σημειο που εφτασες...

Link to comment
Share on other sites

θα σταματησω εδω προς το παρον γιατι ειμαι ευχαριστημενος και στα games που τα τσεκαρα. θα ασχοληθω παραπανω οταν αλλαξω ψυκτρα για να ανεβαινουμε εκ του ασφαλους.. φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου!!:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

θα σταματησω εδω προς το παρον γιατι ειμαι ευχαριστημενος και στα games που τα τσεκαρα. θα ασχοληθω παραπανω οταν αλλαξω ψυκτρα για να ανεβαινουμε εκ του ασφαλους.. φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου!!:thank_you2:

Να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το βρηκα καπου στο ιντερνετ και ειναι με τον επεξεργαστη μου ομως... βλεπω καλα η με γελουν τα ματια μου... πως εγινε αυτο???

http://img294.imageshack.us/img294/7636/29340162.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο το βρηκα καπου στο ιντερνετ και ειναι με τον επεξεργαστη μου ομως... βλεπω καλα η με γελουν τα ματια μου... πως εγινε αυτο???

http://img294.imageshack.us/img294/7636/29340162.png

Με πολύ καλή ψύξη(υδρόψυξη,ξηρός πάγος,υγρό άζωτο) και πολύ καλή μητρική

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποτε δεν αποκαλυπτουν το core voltage που πετανε για τετοια τρελα oc? Ποτε δεν το καταλαβα...

ελα ντε.. παντως φιλε sayan μετα απο αρκετο ψαξιμο ειδα οτι η top ψυκτρα ειναι αυτη που μου ειπες και εσυ χωρις ανεμιστηρακια αλλα για overcklock οπως και να εχει αν πειραξεις ρευμα ο αερας δεν προλαβαινει να ριξει την θερμοκρασια. μαλλον χρειαζεται υδροψυξη μετα..

Link to comment
Share on other sites

αυτο το βρηκα καπου στο ιντερνετ και ειναι με τον επεξεργαστη μου ομως... βλεπω καλα η με γελουν τα ματια μου... πως εγινε αυτο???

http://img294.imageshack.us/img294/7636/29340162.png

που να δεις και αυτό :hehe:

http://www.hwbot.org/community/submission/754115_dblooi_cpu_z_core_2_e7200_2.53ghz_5765.94_mhz

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε.. παντως φιλε sayan μετα απο αρκετο ψαξιμο ειδα οτι η top ψυκτρα ειναι αυτη που μου ειπες και εσυ χωρις ανεμιστηρακια αλλα για overcklock οπως και να εχει αν πειραξεις ρευμα ο αερας δεν προλαβαινει να ριξει την θερμοκρασια. μαλλον χρειαζεται υδροψυξη μετα..

Καλα ναι αλλες λυσεις οπως υδροψυξη ειναι σε αλλο επιπεδο δεν το συζηταμε...Αλλα ολα εξαρτωνται απο το τι θες να κανεις εσυ...

Σκεφτεσαι και αυτη την οδο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.