Jump to content



Psu Mod


OverFlow

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 02:16]

Αναλογα σε τι τροφοδοτικο?Βεβαια υπαρχει και μια σιγουρη μεθοδος να δεις πως λεγετε Hipro!!!:) :)

Ναι!!!!!!!!!!

και γω την εχω ακουσει αυτη την Hipro5μεθοδο:p :P :p

Link to comment
Share on other sites

φιλε overflow δεν γνωριζω τι ακριβως ψαχνεις περα απο την μεθοδο hipro5 ωστε να σταθεροποιησεις κι αλλο τις τασεις σου.εγω παντως μεταξυ πριζας τοιχου και τροφοδοτικου παρεμβαλλεται ενα ups daker που εχει ενσωματομενο σταθεροποιητη τασης και αν και εχω το Levicom 420(υπαρχουν και καλυτερα) οι τασεις δεν παιζουν καθολου με εξαιρεση την 12αρα που απο 12.000 μπορει να παει 11.985-12.030 δηλαδη τριχες κατσαρες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

φιλε overflow δεν γνωριζω τι ακριβως ψαχνεις περα απο την μεθοδο hipro5 ωστε να σταθεροποιησεις κι αλλο τις τασεις σου.εγω παντως μεταξυ πριζας τοιχου και τροφοδοτικου παρεμβαλλεται ενα ups daker που εχει ενσωματομενο σταθεροποιητη τασης και αν και εχω το Levicom 420(υπαρχουν και καλυτερα) οι τασεις δεν παιζουν καθολου με εξαιρεση την 12αρα που απο 12.000 μπορει να παει 11.985-12.030 δηλαδη τριχες κατσαρες

Για παραδειγμα να αναφερω οτι η +12 παιζει απο 11,8 εως 11,55V.

Mπορει με καποιο τροπο και να ανεβει στα 12+ και να μην αυξομειωνεται τοσο?

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι πολυ γνωστης στον τομεα των τασεων.απο οτι εχω διαβασει στα φορουμ κυριως για την 12αρα δεν ειναι και πολυ καλη διακυμανση αυτη που μου λες.τι τροφοδοτικο εχεις?απο overclocking τι εχεις κανει?θερμοκρασιες συστηματος?το δικτυο της περιοχης σου ειναι σταθερο?(εννοω αν βλεπεις καμια φορα τρεμοπαιγμα στο φωτισμο του σπιτιου)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα σε τροφοδοτικα που εχουν το Vsense ειναι αρκετο ευκολα να γινει μοντ...

Και εαν καταλαβα καλα ψαχνεσαι για το τροφοδοτικο σου ...ερευνησε το καλα πρωτου το αλλαξεις , διοτι προσφατα αλλαξα το δικο μου με ενα 480 και μουφα η η δουλει ατελικα καια διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Το ταγκαν ειναι απλα υπεροχο.Και για να διευκρηνυσω την προταση μου , ειχα τρου 330 αντεκ και προσφτα αλλαξα το μηχανισμο του με ενα αντεκ τρου 480 ( στην φουστια) για να δω εαν φταιει το psu που δεν παω παραπανω φσβ αλλα τελικα μπααααααααααα ατοπο και ακυο εγχειρημα.Λεφτα για ταγκαν δεν εχω για αυτο και δεν το πηρα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω πως δεν υπάρχει τρόπος να σταθεροποιήσεις τις τάσεις ενώς τροφοδοτικού, μόνο να τις αυξήσεις μέσω Vsense. Aν το PSU δεν αντέχει απλως η τάση θα παίζει ακόμα πιο πολύ όσο την ανεβάζεις. Ένας όμως καλός τρόπος για ψιλή και σταθερή 3.3 είναι να γειώσης το trimmer στο Vsense της γείωσης του ΑΤΧ Molex, τουλάχιστόν έτσι προτέινουν...

το xtremes είναι down ή μου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell [Σήμερα, στις 11:10]

Γενικά νομίζω πως δεν υπάρχει τρόπος να σταθεροποιήσεις τις τάσεις ενώς τροφοδοτικού, μόνο να τις αυξήσεις μέσω Vsense. Aν το PSU δεν αντέχει απλως η τάση θα παίζει ακόμα πιο πολύ όσο την ανεβάζεις. Ένας όμως καλός τρόπος για ψιλή και σταθερή 3.3 είναι να γειώσης το trimmer στο Vsense της γείωσης του ΑΤΧ Molex, τουλάχιστόν έτσι προτέινουν...

το xtremes είναι down ή μου φαίνεται?

Oι τάσεις σταθεροποιούνται λίγο όταν βάζεις αντίσταση στο Vsense αλλά όχι κάτι που βοηθάει πολύ.

Γενικά τα Vmods στα τροφοδοτικά γίνονται βάζοντας μία σταθερή μικρή αντίσταση στο Vsense και μία ρυθμιζόμενη ενωμένη στην πάνω μεριά της αντίστασης αυτής προς την γείωση. Διαφέρει απο τροφοδοτικό σε τροφοδοτικό ως προς την ακρίβεια του τι αντιστάσεις χρειάζονται όμως.

Το Xtreme είναι 99% under attack απο την Asetek....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.