Jump to content



ι7 qpi/vtt


sayan2

Recommended Posts

Μπορει καποιο παλικαρι να με φωτισει λιγο με το voltage του? Ισχυει οτι μετα τα 1.35v μπορει να καταστρεψει το chip?

Το θεμα ειναι οτι με σταθεροποιει στο 1.42500v και εχω καλες θερμοκρασιες. Ειδα οτι παιδια του φορουμ το εχουν στειλει ακομη και 1.5v. Ειχα διαβασει ενα pdf της Gigabyte (οδηγος για τα 4ghz) που ελεγε μεταξυ αλλων qpi/vtt στο 1.55v

Παντα για 24/7...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δουλεύει στα 1.425 γιατί να το πας στα 1.55? Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ζορίσεις το μηχάνημα με +0.125 volt ενώ μπορεί να δουλέψει άψογα με λιγότερα.

Για υψηλοτερες συχνοτητες. Καθως αν ανεβασω blck πανω απο 186 (τρεχω σε 21χ186) παιρνω μπλε οθονη με σφαλμα 0χ00000124 (που ως γνωστον ειναι λογω μεγαλου/μικρου qpi/vtt.

Link to comment
Share on other sites

Για υψηλοτερες συχνοτητες. Καθως αν ανεβασω blck πανω απο 186 (τρεχω σε 21χ186) παιρνω μπλε οθονη με σφαλμα 0χ00000124 (που ως γνωστον ειναι λογω μεγαλου/μικρου qpi/vtt.

μπορείς να χαμηλώσεις τις μνήμες σου ή να χαλαρώσεις λίγο τα timings.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να χαμηλώσεις τις μνήμες σου ή να χαλαρώσεις λίγο τα timings.

`

Οχι δεν με κολανε αυτα, τα εχω δοκιμασει ολα (διαφορετικους πολαπλασιαστες, ρευματα παντου) γενικα δεν ειναι ''καλο'' κοματι γιατι για τα 3.8 θελω 1.36vcore. Και οσο δεν ξεπερναω τους 80C σε prime δοκιμαζω λιγα πραγματα ακομη...

Σε πολλα reviews εχω διαβασει για i7 920 που δεν σκαρφαλωνει πανω απο τα 3.8 εξαλλου αλλα θα το παλεψω λιγο ακομα με το qpi/vtt και το ioh

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.