Jump to content



O/C on VGA (Guide)


Recommended Posts

Εχω μια MSI NVidia GeForce 7300GT 256,γινεται να ανεβασω το ρευμα του πυρηνα;Αν ναι πως;

http://gpuz.techpowerup.com/08/06/22/f78.png

Μεχρι στιγμης το εχω παει ως εδω χωρις προβλημα αλλα στο 3dMark03 δεν λεει να παει πανω απο 9513Marks(με την ιδια καρτα εχω δει σκορ εως και 21000+

Συνήθως αυτό γίνεται με hardware mod δηλ. κολλητήρι αντιστάσεις κ.λ.π. Επίσης χρειάζεται και καλή ψύξη νερό δηλαδή οπότε άστο δεν αξίζει

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

πια έκδοση ? στην τελευταία αν έχεις clockάρει την κάρτα ήδη και τικάρεις το apply overclock μπλα μπλα το κουμπάκι save σε εμένα τουλάχιστον δεν ανοίγει και πρέπει να πατήσεις το apply που είναι κάτω

αλλιώς moddαρε το bios και καθάρισες μια και καλή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
Μιας και δεν εχω ασχοληθει και πολυ με το overclocking και ειδικοτερα στις καρτες γραφικων KΑΘΟΛΟΥ , μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι τα artifacts?

Αν σου φενεται παραξενο κατι στην παρακατω εικονα..αυτα ειναι τα artifacts..

BF2_77.50_AGP_D3D_00.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι errors στην εικόνα και βγαινουν οταν η καρτα δεν τραβαει αλλο oc ;)

Η οταν δουλευει Stock και την εχουν ακουσει μνημες ή πυρηνας..

Ειναι αλλων ειδων artifacts οταν ζοριζονται οι μνημες..(χιονια)..και αλλα οταν ο πυρυνας (πολυγωνα).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες για πειτε υπαρχει κανενας τροπος να κανω την καρτα να ειναι στοκ και οποτε τρεχει game να κλοκαρει ?

το εκανε παλια το riva tuner αλλα τωρα το 2.24 δεν το κανει .

Link to comment
Share on other sites

σακη βρηκα την ακρη γιαυτο εσβησα το post :D

Δεν είναι σωστό να σβήνεις έτσι το πόστ σου γιατί δημιουργείς μια ασυνέχεια στην ροή του θέματος και επιπλέον κάποιος που μπορεί να εχει την ίδια απορία με σένα δεν θα ωφεληθεί.

Πες μας και την λύση για να δούμε τι έκανες

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος μου ηταν να κανω την καρτα να δουλευει σε πολυ χαμηλα clocks οταν το pc δεν τρεχει καποιο game η καποια 3d εφαρμογη και να ανεβαινει οταν αυτο απαιτηθει .

βρηκα ενα tutorial στο overclock.net

http://www.overclock.net/nvidia-drivers-overclocking-software/570897-tutorial-rivatuner-overclock-fan-profiles.html

το οποιο λεει πολυ αναλητικα τι και πως.

το πειραμα πετυχε η καρτα επεσε 5 βαθμους και ο cpu 2-3

με την αφιξη του NFS SHIFT ομως το pc σπανια τρεχει 2d οποτε και η καρτα τρεχει 648/1512/1000 σταθερα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

επειδη χρειαζομαι να κανω και εγω O/C την καρτα γραφικων μου στα ορια της και η εταιρια μεσα απο τους οδηγους δεν με αφηνει να την ανεβασω πολυ,μπορει καποιος να μου εξηγησει πως θα γινει με καινουργιες φωτογραφιες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.