Jump to content



O/C on VGA (Guide)


Recommended Posts

Γεια σε ολους ...

Ειπα να ανοιξω το θεμα για να εξηγησω λιγο καλυτερα το θεμα του overclocking στης καρτες γραφικων μας ....

Ετσι ωστε να ξεζουμισουμε και το τελευταιο frame που εχει να μας προσφερει εντελως δωρεαν!

Ξεκιναμε με το κατεβασμα των πιο προσφατων drivers για την vga μας

(Πριν κανετε εγκατασταση της νεας εκδοσης πρεπει να κανετε uninstal την παλια και να σβησετε τον φακελο απο τον υπολογιστη σας ετσι ωστε η καινουργια εγκατασταση να ειναι "καθαρη")

Παμε τωρα στο κατεβασμα του utility το οποιο θα μας βοηθησει να "κλοκαρουμε" την καρτουλα μας!

Εγω προσωπικα προτιμω το Riva tuner επιδει ειναι πολυ ευκολο στην χρηση.

Μπορειτε να το κατεβασετε απο http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163

Μετα την εγκατασταση του προγραμματος εχουμε την εξης εικονα

2001468301225591235_rs.jpg

Περναμε στην καρτελα SYSTEM SETTINGS για να δουμε τα ρολογια της καρτας μας

2000522737390401239_rs.jpg

Προτεινω να ανεβαζετε με σταθερα και μικρα βηματα 10-10 MHZ τον πυρηνα και της μνημες και αναμεσα να τρεχετε το αγαπημενο σας παιχνιδι η το 3D Mark 05 για να δειτε αν η καρτα ειναι "σταθερη".

Στο σημειο που η καρτα θα αρχισει να βγαζει arcifacts η να κολλαει το game περνατε στην αμεσως προηγουμενη ρυθμιση οπου η καρτα επαιζε καλα.

Πρεπει επισης να παρακολυθειτε την θερμοκρασια της καρτας.

2005234726368524092_rs.jpg

Τα ορια θερμοκρασιας ειναι διαφορετικα ανα μοδελο. Η 8800GTX φτανει μεχρι και 80 βαθμους σε full load και αυτο θεωρεται φυσιολογικο για την συγκεκριμενη καρτα :rolleyes:

Επισης για τους κατοχους NVIDIA σειρα 8 (μονο)

Το riva tuner μπορει να ανεβασει και το shader clock!

Αρκει να κανετε τα εξης βηματα

Power User>Rivatuner\System>NVAPIUsageBehavior set value to 1

2002897164038264010_rs.jpg

Και ως αποτελεσμα θα παρουμε

rt205we4lk6.jpg

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οτι και αν κανετε απο τα παραπανω που αναφερθηκαν τα κανετε με τη θεληση σας και ΕΓΩ δεν ΦΕΡΩ καμια ευθυνη για τυχων ΑΠΩΛΕΙΕΣ ή ζημιες που μπορουν να προκληθουν στο hardware σας !

ENJOY :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε polonos φανταστικός ο guide και πολύ χρήσιμος.. Να δοκιμάσω την κάρτα γραφικών με Benchmark ή να ανοίξω κανένα παιχνίδι; (Από παιχνίδι έχω υπόψιν μου το Colin McRae DiRT)

Btw μιας που είσαι (και απότι έχω καταλάβει όλοι εδωμέσα είναι) ψαγμένοι (ειλικρινά πολύ μικρή λέξη για πολλούς εδωμέσα) πάνω στα overclocking γιατί δεν φτιάχνεται για εμάς τους newbies (δεν το λέω με απάθεια) οδηγό για o/c του Επεξεργαστή, της Μητρικής και της Μνήμης;

Θα είμουν ευγνώμων άμα μπορούσατε..

Υ.Γ. Πάντως είμαι σιγούρος (μετά απο 2-3 μέρες ψάξιμο στο forum) ότι το ζητάω από καλά χέρια..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδες !

Μπορεις να δοκιμασεις και benchmark πχ το 3dmark01 η 3dmark03 η μπορεις απλα να τρεξεις το αγαπημενο σου παιχνιδι ;)

Την στιγμη που μιλαμε φτιαχνω εναν οδηγο για overclocking CPU RAM MOBO

Αλλα ειναι πολυ μεγαλο θεμα με παρα πολλες εικονες και γενικα πολλα να συζητησουμε για σταθεροτητα κτλ.

Ενας οδηγος οποιος ελπιζω να βοηθησει νεα μελη σαν και σενα :D

Ορεξη εχουμε αλλα χρονο δεεεεν ....:(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικός ο οδηγός!!! Άντε μπας και κάνουμε τίποτα και μεις οι άσχετοι... Αλήθεια, έχει παίξει κανένας με καμια 8800Ultra ή τζάμπα θα κάνω τον κόπο?

Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα.Σίγουρα παίζει ρόλο και το υπόλοιπο σύστημά σου:)

Link to comment
Share on other sites

Thnx harogeo... Το σύστημα το έχω βάλει στην υπογραφή μου. Το θέμα είναι όμως οτι όλοι αυτοί οι τύποι τις έχουν πάει τόσο ψηλά με νερό κι εγώ είμαι με στοκ ψύκτρα. Τέλος πάντων, επειδή το atitool δε μου έκατσε πολύ καλά σε μερικές δοκιμές που έκανα, θα παίξω λίγο με το rivatuner που λέει παραπάνω ο polonos μήπως κάνω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΤι tool σταματαει μερικες φορες νωριτερα απο το rivatuner ;)

Το εχω δει σε πολλες καρτες ..... Εκει που το ΑΤΙ δεν ανεβαζει αλλο το rivatuner εχει να δωσει μερικα MHZ περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν πάει σχεδόν καθόλου χωρίς να βγάλει artifacts. Την ίδια ώρα, τρέχω 3dmark 06 και aquamark δεν έχω πουθενά artifacts. Μπορεί μην πάει η κάρτα μου, μπορεί να μη δουλεύει καλά το atitool με την κάρτα μου... Θα δοκιμάσω το βράδυ με riva και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδες !

Μπορεις να δοκιμασεις και benchmark πχ το 3dmark01 η 3dmark03 η μπορεις απλα να τρεξεις το αγαπημενο σου παιχνιδι ;)

Την στιγμη που μιλαμε φτιαχνω εναν οδηγο για overclocking CPU RAM MOBO

Αλλα ειναι πολυ μεγαλο θεμα με παρα πολλες εικονες και γενικα πολλα να συζητησουμε για σταθεροτητα κτλ.

Ενας οδηγος οποιος ελπιζω να βοηθησει νεα μελη σαν και σενα :D

Ορεξη εχουμε αλλα χρονο δεεεεν ....:(

Όταν τα τελειόσεις θα τα ακολουθίσω πιστά :cool:

Γιατί άμα δεν κάψω.. Δεν θα μάθω ;)

Υ.Γ. Και ελπίζω κάποια μέρα να γίνω και εγώ expert :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

polonos τώρα αρχίζουν οι απορίες... :-)

α) Δοκιμάζοντας με 3d06 με τα Return to Proxycon και Firefly Forest αν δεν έχουμε artifacts είμαστε ok? Με μια δοκιμή είναι εντάξει?

β) Στις 8800 ανεβάζουμε και το shader clock? Linked or unlinked?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάει σταθερά με το ati tool, όπως και με το ati overdrive, και είναι σταθερές οι κάρτες σε o/c. Αλλά αν ξεπεράσω ένα όριο (μιλάμε για 5 mhz) μνήμη και πυρήνας δεν μπορώ να δώ τίποτα στην οθόνη και πάει για restart. Μήπως θα έπρεπε να δοκιμάζω με μια κάρτα τη φορά, και όχι και τις 2 με cf?

Polonos, καλός οδηγός.banana

Link to comment
Share on other sites

polonos τώρα αρχίζουν οι απορίες... :-)

α) Δοκιμάζοντας με 3d06 με τα Return to Proxycon και Firefly Forest αν δεν έχουμε artifacts είμαστε ok? Με μια δοκιμή είναι εντάξει?

β) Στις 8800 ανεβάζουμε και το shader clock? Linked or unlinked?

α) αν δεν εχεις arcifacts ανεβαζεις και αλλο :D

Μπορεις επισης να τρεξεις το nature απο το 3dmark01 που ειναι αρκετα βαρυ και η καρτα τα βρισκει σκουρα :p

β)Μεχρι εκει που παει ο πυρηνας και ειναι σταθερος τα εχεις linked...

Την στιγμη που θα σταματησει ο πυρηνας να ανεβαινει εχεις ακομα λιγο για να ανεβασεις μονο του το shader (unlinked) ;)

(εγω ακολουθω αυτη τη τακτικη αν καποιος εχει αλλη ας το πει ανοιχτα ;) )

Polonos, καλός οδηγός.banana

Ευχαριστω πολωνε ! :p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησουλες.1)Η θερμοκρασια της καρτας παιζει ρολο στο ποσο ψηλα ανεβαινουν τα ΜΗz χωρις Artifacts;

2)Οταν βαλεις ανεμιστηρα στην ψυκτρα της καρτας πως πρεπει να ειναι τοποθετημενος;Να φυσαει την ψυκτρα ή να ρουφαει την θερμοτητα απο αυτην;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια MSI NVidia GeForce 7300GT 256,γινεται να ανεβασω το ρευμα του πυρηνα;Αν ναι πως;

http://gpuz.techpowerup.com/08/06/22/f78.png

Μεχρι στιγμης το εχω παει ως εδω χωρις προβλημα αλλα στο 3dMark03 δεν λεει να παει πανω απο 9513Marks(με την ιδια καρτα εχω δει σκορ εως και 21000+

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.