Jump to content



2.8MO@4201mhz.P4C800E @300.1fsb Τερματισε?Περιεργο?


brwmogazos

Recommended Posts

Επαιζα πριν κατι μερεσ με το clockgen για να δω το replacement board μου τι ψαρια πιανει και αυτη την φορα ανεβηκε στα 4201mhz αυτη την φορα ο Costa Rica 2.8M0 μου που πριν επιασε 4176mhz στην πε8αμενη board...

Ανεβαζοντας vcore @ 1.725 δεν ξεπερασα τα 295fsb αν 8υμαμαι καλα το pc rebootαρισε..

@ 1.75Vcore και μπορεσα να φτασω τα..300fsb...rebootαρισς αμεσως ομως.

Δινοντας παραπανω voltage οσο με το παλιο μου board...1.85V...ο επεξεργαστης ανεβηκε το ιδιο στα 4201Mhz και το πσι κολλησε...

Το board μου P4C800E Deluxe με Vdimm mod @ 3.35V ετρεχε στα@ 300.1fsb συμφωνα με το clockgen.

Μηπως το board με κραταει πισω η ειναι οντως η cpu ?

+.1VCore και δεν πηρα τιποτα

Το ειναι το καινουτιο revision 2 χωρις να του εχω βαλει τιποτα heatsinks stuck στα mosfets η στο southbridge οπως στο παλιο οπως επισης χωρις υδροψηξη σε NB αλλα με ενα φανακι

cpuid screen που πηρα με το digi cam...αφου το πισι κολλησε froze...4201mhz.jpg

Δεν εχω κανει τιποτα modding...kai ena foto http://briefcase.pathfinder.gr/download/MGTDSTRA/18793/218652/0/IMG_0322.JPG

To board μου με κραταει πισω λοιπον?

η μνημη μπορει να πιασει 255fsb 1:1 @ 2 2 2 5

Turbo , perf mode enabled etc.

chipset volt @ 1.7V

Link to comment
Share on other sites

Τσο με το παλιο οσο και με το νεο mobo ησουν κοντα στα 4200 ετσι δεν ειναι ?Αρα δεν νομιζω να ειναι το mobo αλλα ο πεξεργαστης.Οι 2.8 Μ0 ειναι λιγο περιεργοι στο πως θα ανεβουν και μαλλον βρηκες τα ορια του.Ενναλακτικα δοκιμασε και τις μνημες σου με 3/2 μπας και ειναι αυτες.Και μην δοκιμασεις να βγαλεις το HS.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Βαγγουριδη :D

ειμαι περιεργος για το τυχαιο 300 βασικα της μητρικης...ο επεξεργαστης ηδη εχει ανεβει πολυ ψηλα.

Heatspreader δεν προκειται να βγαλω οχι...γιατι δεν 8ελω να μεινω με ενα μπρελοκακι μεγαλης αξιας μιας και ηδη εχω εναν 1.5 williamete απο φιλο μου...:p

Link to comment
Share on other sites

Στο ειχα πει και αλλου νομιζω.......μετα τα 300 οι πιο πολλες μητρικες τα βλεπουν σκουρα και βοηθαει πολυ το ξεκλειδωμα στα pci /agp

Βεβαια αν εχεις δισκους πανω στο κοντρολερ σατα του ιντελ και ξεκλειδωσεις δεν "βλεπει" τους δισκους με τιποτα.

αν δεν βοηθησει αυτο τοτε συμφωνω με τον Βαγκ.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ηδη ειναι οριακα οι καταστασεις στα 300 φσβ που ειναι .Εαν καταλαβα καλα ηδη ζοριζεται και δεν τα εχει ευκολα.Οποτε ειναι περισοτερο πιθανο απλα να μην παει , ηδη οι 2.8 οι Μ0 δεν ειναι οτι καλυτερο σε o/c/Συμφωνω βεβαια και εγω με τον σιντο για το pci/agp

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο γιατι για τους 2.8Μ0 μονο καλα εχω ακουσει.

1400mhz overclock μου φενονται καλα πιστευω για 2.8 τσιπ.

Ο συγεκριμενος ειναι ο πιο clockable επεξεργαστης που μου εκατσε εδω και καιρο...

ειχα 2.53Β , 2.4 C-1, 2.8C L309, 3.0C L310, 2.4C Q322, 2.6C L329 αν 8υμαμαι καλα, 2.4C Q322 παλι, 2.8M0 τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι η μητρικη ...... ο δικος μου πανω σε asus ... χαροπαλευα να τον σταθεροποιησω σε 150 mhz κατω απο τη max 3 και δε μπορουσα !!!

εμενα σηκωνει bench (οχι 3d) και με 305-306 fsb kai 1.8 ταση απο βιος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Brwmogazos [Σήμερα, στις 19:39]

Περιεργο γιατι για τους 2.8Μ0 μονο καλα εχω ακουσει.

1400mhz overclock μου φενονται καλα πιστευω για 2.8 τσιπ.

Δεν είναι μόνο καλοί. Είχα 2.8M0 που δεν άντεχε 3.3GHz και δεν έπαιρνε τάση πάνω από 1.65ν με υδρόψυξη. Έχω και άλλον που 4.2 δουλεύει με 1.75ν με το ίδιο σύστημα. Και από αρκετούς άλλους που δοκίμασα, είναι άνω του μέτριου συνήθως αλλά είναι όπως όλοι οι άλλοι, μερικοί καλοί και μερικοί κακοί. Δεν είναι τα 'super-chip' όπως λένε μερικοί.

Τώρα, αν σου δουλεύει 4.2GHz σταθερά για 24/7, τι άλλο θες...

Για το FSB, πάνω απο 300 (μα 301 να είναι) θα πας μόνο αν βάλεις στο clockgen AGP/PCI 74/37MHz και μετά σιγά να ανεβάσεις, δεδομένου ότι το λοιπό σύστημα αντέχει αυτά τα MHz.

.....Sata, on-board LAN κτλ σε disabled.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Brwmogazos

Περιεργο γιατι για τους 2.8Μ0 μονο καλα εχω ακουσει.

1400mhz overclock μου φενονται καλα πιστευω για 2.8 τσιπ.

Ο συγεκριμενος ειναι ο πιο clockable επεξεργαστης που μου εκατσε εδω και καιρο...

ειχα 2.53Β , 2.4 C-1, 2.8C L309, 3.0C L310, 2.4C Q322, 2.6C L329 αν 8υμαμαι καλα, 2.4C Q322 παλι, 2.8M0 τωρα....

Εαν κρινω απο τα στεππινκ σου ειναι λογικο να μην σου εχει κατσει καλο κομματι.Εαν και το Λ310 στον 3αρη ακουγεται καλο.Παντως εχοντας δοκιμασει πανω απο 30 2.8Μ0 δεν μπορω να πω οτι ειναι καλοι.Οχι οτι εαν σου κατσει δεν θα παει αλλα σου καθεται 1 στους 24....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω κακη εμειρια απο m0!

Ο δικος μου ειναι rock stable μονο μεχρι 250fsb και 1.65v! Τοσο ηταν σταθερος με αερα τοσο ειναι και με νερο! Δεν κανει βημα πανω απο 3.500! Γι αυτο και θα φαει σουτ!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.