Jump to content



ATI Catalyst επιτάχυνση GPU DXVA προβλήματα και συζήτηση


NikosD

Recommended Posts

Από αυτά που μου γράφεις -δεν τα κατάλαβα απολύτως - μάλλον δεν φταίει το DXVA αλλά κάποια settings του player που επιλέγεις.

Το DXVA ενεργοποιείται μόνο αν δεις τα ρολόγια στα 400/900.

Σε οποιαδήποτε άλλα ρολόγια π.χ 700/1100 δεν παίζει η UVD, δηλαδή το DXVA.

Δοκίμασες τον παραπάνω Player που γράφω, PotPlayer ? Με το VLC και τον WMP το παθαίνεις αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Με mpc hc,pot,wmp σε video που ενεργοποιειται το DXVA κανει αυτο το τρεμοπαιγμα.Οταν ανοιγει και οταν κλεινει ο player.Στην καρτα μου τα ρολογια πανε απο 500/900 σε 750/900.

Επισης το κανει και στο youtube.

Στα video που ο mpc hc δεν γραφει playing DXVA δεν εμφανιζει αυτο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από HD 4000. Δεν ξέρω αν τα ρολόγια που μου γράφεις και κατ' επέκταση και το BIOS και οι drivers δουλεύουν σωστά.

Το Flickering που αναφέρεις είναι κατά την έναρξη του Video ή και κατά την διάρκεια του playback ?

Για απενεργοποίηση του DXVA στον ΜPC-HC δοκίμασε να πας στα Internal filters και με δεξι κλικ πάνω στα Transform filters διάλεξε την επιλογή Disable DXVA filters

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν Νικο,ευχαριστω,σταματησε να το κανει..Βεβαια συνεχιζει στο youtube αλλα μικρο το κακο..

Το flickering γινεται την στιγμη που αλλαζει ρολογια η καρτα.Στο ανοιγμα και στο κλεισιμο οπως σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες εγινε και με το youtube..Τωρα που τσεκαρα και με 3d το προβλημα ειναι στην καρτα καθε φορα που αλλαζει χρονισμους και συγκεκριμενα με το overdrive.Το εκανα disable και σταματησε το flickering.

Παρολα αυτα το dxva θα το αφησω disabled.Εχω την αισθηση οτι ειναι πιο ελαφρυς ο player στο seeking me cpu.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα.

Το κομμάτι του GPU Video Acceleration είναι κάτι με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί και δε γνωρίζω σχεδόν καθόλου.

Είπα να δοκιμάσω όμως το κι εγώ στο σύστημά μου να δω τι γίνεται.

Δοκίμασα τα βίντεο με την κατασκευή βιολιών και με τον κήπο σε KMPlayer 2.9.4.1435 (latest stable version) και μου έπαιξαν κανονικά χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο.

Παρατήρησα ότι κατά την αναπαραγωγή τα ρολόγια των 5970 ανέβαιναν σε 3D mode (725/1000). Όταν έκανα πάυση, έπεφταν στις 2D τιμές τους (157/300).

Το σύστημα μου είναι:

Intel 980X, Asus Rampage III Extreme, 2x ATI 5970 CrossfireX, 12GB RAM 1600MHz 6-8-6-24

Windows 7 Ultimate x64

Επισυνάπτω διαφωτιστικά screenshots

EDIT: Διόρθωση! To video παρουσιάζει πολλά artifacts! Τελικά όντως υπάρχει πρόβλημα και σε εμένα.

post-15487-1416074600,1465_thumb.jpg

post-15487-1416074600,1843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς μπορώ να απενεργοποιήσω το GPU Acceleration για να δω αν το video είναι εντάξει με χρήση μόνο CPU?

Ρωτάω διότι κατέβασα το βίντεο με το βιολί κατ' ευθείαν από το youtube [ame=http://www.youtube.com/watch?v=2BQmjYlsV6A]YouTube - The Birth of a Violin[/ame] σε πλήρη ανάλυση και μου παίζει χωρίς καθόλου artifacts με το GPU acceleration, αλλά κάνει κολλήματα...

Το βίντεο αυτό είναι αρκετά μεγαλύτερο (250MB) από το αυτό που κατέβασα από το rapidshare.

EDIT: Τα "κολλήματα" αφορούν μόνο αναπαραγωγή με KMPlayer. Αν στον KMPlayer ενεργοποιήσω το Preset: Speed (1GHz) παίζει κανονικά, χωρίς "κολλήματα". Με WMP12 και ffdshow codecs ή και με Quicktime Pro το βίντεο που κατέβασα από το youtube παίζει άψογα ενώ ταυτόχρονα τα ρολόγια των GPU ανεβαίνουν σε 725/1000 (που μάλλον σημαίνει ότι κάτι κάνουν κι αυτές για την αναπαραγωγή του).

Περιμένω σχόλια των πιο ειδικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το πρώτο μου Post στο thelab.gr ήταν στις 20/08/2010 και ήταν post δυσαρέσκειας για τα κακώς πραχθέντα από το αρμόδιο developer team της ATI σχετικά με τους Catalyst drivers, όσον αφορά στο DXVA.

Οφείλω να πω ότι με τους Catalyst 10.12 ένα πολύ μυστήριο bug που εισήχθει στους Catalyst 10.4 και νόμιζα ότι δεν θα φύγει ποτέ (το είχε υπονοήσει και ο Atiman αυτό) τελικά διορθώθηκε. Αναφέρομαι στο πιο διάσημο video bug των Catalyst drivers - το bug του H.264 DXVA με τα SD video files.

Επίσης ένα ακόμα σημείο κριτικής μου στο πρώτο Post - σχετικά με την αδυναμία του WMP12 να αναπαράγει WMV3 και VC-1 με DXVA έχει διορθωθεί από τους Catalyst 10.10 και μετά με την προσθήκη ενός νέου MFT decoder του AMD Playback Decoder MFT. Βέβαια η διόρθωση δεν είναι πλήρης γιατί τα VC-1 interlaced εμφανίζονται corrupted (Atiman φαντάζομαι ότι η AMD το ξέρει αυτό)

Τέλος μετά από καιρό έτρεξα κάποια benchmarks σε δύσκολα AVCHD αρχεία H.264 1080p στα 60fps και βρήκα ότι το Performance του Microsoft H264 Video Decoder MFT έχει αυξηθεί x4! με αποτέλεσμα τα αρχεία αυτά να τα παίζει για πλάκα.

Δεν ξέρω αν οφείλεται στην Microsoft ή στην AMD περισσότερο αυτή η αύξηση της απόδοσης, αλλά είναι εντυπωσιακή.

Τα UHD αρχεία (πάνω από 1088p) συνεχίζουν να κρασάρουν και το MPEG2 συνεχίζει να είναι partially accelerated σε 5750.

Επίσης τα Divx δεν έχουν DXVA.

Δεν ξέρω αν αυτά διορθωθούν/ προστεθούν ποτέ, αλλά εγώ οφείλω ένα μπράβο στους ATI developers για το Performance και το compatibility του DXVA στην 5750.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!

Εγώ πάντως απο τότε που μου αναφέρατε το splash player δεν έχω χρησιμοποιήσει τπτ άλλο. Εν τω μεταξύ το Pro έχει, frame acceleration να το πώ; και μπορείς να κάνεις το 24p να παίζει με 60fps => απείρως καλύτερη κίνηση!:T:

Link to comment
Share on other sites

η nvidia ειναι πιο επαγγελματικων προδιαγραφων, και φαινεται κιολας οτι παιζει αρχεια UHD(1080p+), κατι που τρωω κρασαρισμα, μπλες οθονες, κολλαει το atikmpag -->> BSOD...

δυστυχως και μια 9800gt με καλο συστημα παιζει, ενω η ati...κανει φτερα...μπραβο τους...:magic: 1 χρονο και βαλε τα ιδια...να χαρω τους catalyst builders...το κανανε τοσο δυσκολο, ουτε θεμα του ΟΗΕ, ΝΑΤΟ να ηταν...που μια ρημαδο nvidia καιρο τωρα τα καταφερνει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.