Jump to content



Inception Movie SPOILER thread - αν δεν την έχετε δει ΜΑΚΡΙΑ!


winters

Recommended Posts

Inception. Είχα πολύ καιρό να παρακολουθήσω ταινία με τόσο πρωτότυπο σενάριο που να με καθηλώσει. Υπέροχη ταινία με πολύ καλές ερμηνείες και ωραία εφέ. Θα επιμείνω στο σενάριο, μου άρεσε φοβερά η ιδέα.

Kαι είχε και το ιδανικότερο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Inception

7/10

άμα δεν έπαιζε και ο leonardo dicaprio που μου την σπάει απίστευτα σαν ηθοποιός, θα πήγαινε στο 8

btw μου θύμισε λίγο matrix

από την αρχή μυριστικά το τέλος...

...έλα μην πείτε πως δεν ήταν ξεκάθαρο

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Αλέξη σε μεγάλο βαθμό αν και θεωρώ ότι το Soundtrack ήταν αδιάφορο. Δεν είχα την ανάγκη που είχα σε ταινίες όπως Fountain, Amelie που ήθελα να το βρω "εδώ και τώρα". Το σίγουρο είναι ότι δε με ενόχλησε.

Πραγματικά ο Nolan έκανε απίστευτη δουλειά, ο αντιπαθητικός κατά τ'άλλα DiCaprio ήταν αρκετά καλός και o Pete Postlethwaite απορώ πως βρέθηκε στο cast (δεν ταίριαζε καθόλου).

Σίγουρα πολύ καλή ταινία, αλλά με τίποτα δεν θα τη χαρακτήριζα επαναστατική. Δεν συντάραξε τον κόσμο μου, αλλά είχε κάποιες πολύ καλές ιδέες, τροφή για σκέψη.

Για όσους την είδαν έχω κάποια κενά:

Μας εξήγησε πως δουλεύει το "μοίρασμα" των ονείρων; Δηλαδή είμαστε στο 2050 και έχουμε ανακαλύψει μια μηχανή που το αναλαμβάνει; Πως γίνεται να συνδέσεις δυο υποσυνείδητα;

Τελικά ο Saito σε ποιο επίπεδο πέθανε; Στο 3ο και έμεινε σε λήθη στο 4ο; Ήταν γέρος επειδή είχε άλλη αίσθηση του χρόνου από τον Cobb που ήταν στο ίδιο επίπεδο και τον έψαχνε αλλά ήταν νέος; Και πως έφυγαν τελικά από αυτό το επίπεδο και μάλιστα συγχρόνως με όλους τους άλλους στο τελικό επίπεδο;

Βέβαια μέχρι να απαντήσει κάποιος ίσως έχω βρει απαντήσεις γιαυτά στο net, αλλά για πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Inception

7/10

άμα δεν έπαιζε και ο leonardo dicaprio που μου την σπάει απίστευτα σαν ηθοποιός, θα πήγαινε στο 8

btw μου θύμισε λίγο matrix

από την αρχή μυριστικά το τέλος...

...έλα μην πείτε πως δεν ήταν ξεκάθαρο

Για το τέλος...

Δηλαδή από την αρχή μυρίστηκες ότι δεν θα δείξει αν τελικά ήταν σε όνειρο ή στη πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Εξηγήσεις για τον tragiko.

Δεν μας εξήγησε απλά το θεώρησε δεδομένο ότι έτσι λειτουργεί.Πρακτικά με τον αρχιτέκτονα σου έδωσε το concept ότι εσύ απλά κατασκευάζεις το background και αφήνεις το υποσυνείδητο του στόχου να κάνει τα υπόλοιπα..

Ο Saito χτυπήθηκε στο 1ο επίπεδο (καταδίωξη), στο 2ο επίπεδο την πάλευε (επειδή όπως είπε ο Κόμπ μετριάζεται ο πόνος) και στο τρίτο επίπεδο τα κακάρωσε με αποτέλεσμα το μυαλό του να παγιδευτεί στην λήθη.Ο Κόμπ μπήκε στο όνειρο του Σαιτο (στην ουσία σαν τέταρτο επίπεδο) όπου ο Σάιτο ήταν γέρος επειδή οι στιγμές που πέρασαν για την αλλαγή από το 3ο στο 4ο ήταν χρόνια για το μυαλό του.Τώρα για το finishing move τί να σε πω.Έδειξε οτι όταν ξύπνησε ο Κόμπ και ο Σάιτο οι άλλοι ήταν ήδη ξύπνιοι άρα δεν ξύπνησαν ταυτόχρονα οπότε δικαιολογείται.Αλλά πως το κάνανε...

Link to comment
Share on other sites

Για το τέλος...

Δηλαδή από την αρχή μυρίστηκες ότι δεν θα δείξει αν τελικά ήταν σε όνειρο ή στη πραγματικότητα;

Εγώ νομίζω ότι το τέλος αλληγορικό. Ότι εν τέλει ο Dom έφτασε σε μια πραγματικότητα που έβλεπε μόνο στα όνειρα του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το τέλος αλληγορικό. Ότι εν τέλει ο Dom έφτασε σε μια πραγματικότητα που έβλεπε μόνο στα όνειρα του.

Ναι αλλά εκει τεχνηέντως ο Nolan δεν σε αφήνει με την σιγουριά.Ένα κριτήριο θα ήταν οτι με τον καιρό τα παιδιά θα είχαν μεγαλώσει άρα δεν θα ήταν έτσι όπως τα άφησε την τελευταία φορά.Αλλά δεν μας έχει δώσει χρονοδιάγραμμα του πόσο καιρό λείπει από το σπίτι.Και τις τελευταίες στιγμές πριν κοπεί η σκηνή σου δείχνει ότι η σβούρα τρεμοπαίζει...

Link to comment
Share on other sites

lol, ήταν σε όνειρο τελικά

Ποιος το λέει;

imo η πραγματικότητα είναι, όλη η κλιμάκωση της ταινίας βασίζεται σε αυτό. Απλά δεν αφήνει την σβούρα να πέσει για να σου πει ότι επιτέλους η πραγματικότητα στην οποία έφτασε είναι κάτι που το έβλεπε μόνο στα όνειρα του. Και εν τέλει ψήνεται να πέσει, στις ονειρικές σκηνές, γύριζε σταθερά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εξηγήσεις για τον tragiko.

Δεν μας εξήγησε απλά το θεώρησε δεδομένο ότι έτσι λειτουργεί.Πρακτικά με τον αρχιτέκτονα σου έδωσε το concept ότι εσύ απλά κατασκευάζεις το background και αφήνεις το υποσυνείδητο του στόχου να κάνει τα υπόλοιπα..

Ο Saito χτυπήθηκε στο 1ο επίπεδο (καταδίωξη), στο 2ο επίπεδο την πάλευε (επειδή όπως είπε ο Κόμπ μετριάζεται ο πόνος) και στο τρίτο επίπεδο τα κακάρωσε με αποτέλεσμα το μυαλό του να παγιδευτεί σε λήθη.Ο Κόμπ μπήκε στο όνειρο του Σαιτο (στην ουσία σαν τέταρτο επίπεδο) όπου ο Σάιτο ήταν γέρος επειδή οι στιγμές που πέρασαν για την αλλαγή από το 3ο στο 4ο ήταν χρόνια για το μυαλό του.Τώρα για το finishing move τί να σε πω.Έδειξε οτι όταν ξύπνησε ο Κόμπ και ο Σάιτο οι άλλοι ήταν ήδη ξύπνιοι άρα δεν ξύπνησαν ταυτόχρονα οπότε δικαιολογείται.Αλλά πως το κάνανε...

Στο πρώτο κατάλαβα τι κάνει ο αρχιτέκτονας και τη σχέση του ονείρου με το υποσυνείδητο, το θέμα είναι πως η συσκευή καταφέρνει να συνδέσει δύο υποσυνείδητα, απλά παρέχοντας σου ηρεμηστικά

Όσο για το δεύτερο έχει κάποια λάθη η συλλογιστική σου, τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ.

Ο Σάιτο τραυματίστηκε στο 1° όνειρο (βανάκι) και αργοπεθαίνει, στο 2° που ο χρόνος πάει πιο αργά (ξενοδοχείο) απλά νιώθει τα τραύματα να επιδεινώνουν την κατάσταση σε αργότερους ρυθμούς, ενώ στο 3° (χιόνια) σε ακόμα πιο αργούς ρυθμούς. Άρα πως γίνεται να πεθαίνει στο 3° πρώτα; Θα έπρεπε να πεθάνει και στα 3 την ίδια στιγμή.

Ο Σάιτο δεν μπήκε ποτέ στο 4° όνειρο στον κόσμο που είχε φτιάξει ο Cobb με την δικιά του. Σε ποιο όνειρο έμεινε σε λήθη και άρα σε ποιο όνειρο πήγε και τον βρήκε ο Cobb και πως πήγε και πως έφυγαν;

Ρε σεις το τραβάτε πολύ με τα spoilers.

Spoilero-thread κατάντησε.

Να σας χαλάσουμε την ταινία δηλαδή ή να μην τη σχολιάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο κατάλαβα τι κάνει ο αρχιτέκτονας και τη σχέση του ονείρου με το υποσυνείδητο, το θέμα είναι πως η συσκευή καταφέρνει να συνδέσει δύο υποσυνείδητα, απλά παρέχοντας σου ηρεμηστικά

Όσο για το δεύτερο έχει κάποια λάθη η συλλογιστική σου, τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ.

Ο Σάιτο τραυματίστηκε στο 1° όνειρο (βανάκι) και αργοπεθαίνει, στο 2° που ο χρόνος πάει πιο αργά (ξενοδοχείο) απλά νιώθει τα τραύματα να επιδεινώνουν την κατάσταση σε αργότερους ρυθμούς, ενώ στο 3° (χιόνια) σε ακόμα πιο αργούς ρυθμούς. Άρα πως γίνεται να πεθαίνει στο 3° πρώτα; Θα έπρεπε να πεθάνει και στα 3 την ίδια στιγμή.

Ο Σάιτο δεν μπήκε ποτέ στο 4° όνειρο στον κόσμο που είχε φτιάξει ο Cobb με την δικιά του. Σε ποιο όνειρο έμεινε σε λήθη και άρα σε ποιο όνειρο πήγε και τον βρήκε ο Cobb και πως πήγε και πως έφυγαν;

Τώρα μπορούμε να spoilerιάσουμε σαν άνθρωποι.

Μέχρι το 3 είσαι μέσα.Όταν πεθαίνεις μέσα σε ένα επίπεδο ξυπνάς στο αμέσως προηγούμενο επίπεδο και όχι σε όλα τα επίπεδα.Αν υποθέσουμε ότι δεν έχουν σωθεί ο Κόμπ και ο Σάιτο τότε βρίσκονται μέσα στο αεροπλάνο και είναι και οι 2 φυτά.Ζουν μεν αλλά το υποσυνείδητό τους έχει πάει περίπατο.Είμαστε λοιπόν στο επίπεδο 3 (χιόνια). Ο Σάιτο πεθαίνει και το υποσυνείδητό του παγιδεύεται στην λήθη.Το 4ο επίπεδο είναι στο υποσυνείδητο του Σάιτο που μπαίνει ο Κόμπ για να τον βρεί.Ο θάνατος σε κάθε επίπεδο δεν σημαίνει θάνατο και στο προηγούμενο επίπεδο.Σημαίνει ξύπνημα στο προηγούμενο επίπεδο εκτός και αν είναι πολύ ισχυρό το ηρεμιστικό και δεν μπορεί να ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο κατάλαβα τι κάνει ο αρχιτέκτονας και τη σχέση του ονείρου με το υποσυνείδητο, το θέμα είναι πως η συσκευή καταφέρνει να συνδέσει δύο υποσυνείδητα, απλά παρέχοντας σου ηρεμηστικά

Όσο για το δεύτερο έχει κάποια λάθη η συλλογιστική σου, τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ.

Ο Σάιτο τραυματίστηκε στο 1° όνειρο (βανάκι) και αργοπεθαίνει, στο 2° που ο χρόνος πάει πιο αργά (ξενοδοχείο) απλά νιώθει τα τραύματα να επιδεινώνουν την κατάσταση σε αργότερους ρυθμούς, ενώ στο 3° (χιόνια) σε ακόμα πιο αργούς ρυθμούς. Άρα πως γίνεται να πεθαίνει στο 3° πρώτα; Θα έπρεπε να πεθάνει και στα 3 την ίδια στιγμή.

Ο Σάιτο δεν μπήκε ποτέ στο 4° όνειρο στον κόσμο που είχε φτιάξει ο Cobb με την δικιά του. Σε ποιο όνειρο έμεινε σε λήθη και άρα σε ποιο όνειρο πήγε και τον βρήκε ο Cobb και πως πήγε και πως έφυγαν;

Ο Σάιτο πεθαίνει και στα 3 ταυτόχρονα. Θυμάσαι όταν ο χρόνος του 3ου επιπέδου προσαρμόστηκε στο χρόνο του 1ου, με την πτώση του Βαν στο νερό να διαρκεί άπειρη ώρα; Έτσι ο θάνατος του Σάιτο ήρθε και στα 3 επίπεδα ταυτόχρονα, όπως όταν έσκασε το βαν, και τα 3 επίπεδα γέμισαν νερό.

Να σου θυμίσω ότι όταν πέθανε στο τρίτο, στο 2ο ήτανε κοιμισμένος και δεμένος ( έβγαζε και αίματα όταν τον έδενε στον αέρα) και στο πρώτο επίπεδο ήτανε πάλι κοιμισμένος, μέσα στο βαν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία άρα ισχύει αυτό που είπα και εγώ ότι πρέπει να πεθάνει και στα 3 ταυτόχρονα, άρα θα έπρεπε να πέσει σε λήθη στο 1° όνειρο που είναι στο βανάκι, το οποίο ήταν και όνειρο του Γιουσουφ. Για να περάσουν τόσα χρόνια όμως και να γεράσει σημαίνει ότι η λήθη ήταν σε 4ου επιπέδου όνειρο στο οποίο όμως ο Σάιτο ποτέ δεν μπήκε (έφτασε μόνο μέχρι 3ου επιπέδου.

Αλλά ακόμα και αν μπήκε όπως δείχνει το παρακάτω γράφημα:

http://images.fastcompany.com/upload/InceptionArch_Slusher.jpg

τότε γιατί ο Σάιτο γέρασε ενώ ο Κόμπ όχι;

Και παραμένει το ερώτημα αν ο Σάιτο για να ξεφύγει από τη λήθη έπρεπε να συνειδητοποιήσει ότι είναι σε αυτή και να πεθάνει (πράγμα που υπονοείται ότι έκανε πιάνοντας το όπλο του Κομπ) γιατί δεν το έκανε νωρίτερα; Η απάντηση μπορεί να είναι γιατί όταν μπαίνεις σε λήθη ξεχνάς ότι δεν βρίσκεσαι στην πραγματικότητα, αλλά αφού το ξέχασε, πως θυμόταν ότι είχε συναντήσει τον Κομπ σε ένα μισοτελειωμένο όνειρο;

Η άλλη μου μεγάλη απορία είναι ότι όπως μας είπε η ίδια η ταινία, στα όνειρά μας θυμόμαστε μόνο από ένα σημείο και μετά (στην πραγματικότητα μόνο το τέλος του και αν), αλλά εδώ η παρέα μας, μπήκε σε 4 επίπεδα και βγαίνοντας τα θυμόταν όλα. Ακόμα και τα 40+ χρόνια που έζησαν σε λήθη.

Γιαυτό λέω ότι η ταινία έχει αρκετή τροφή για σκέψη, αλλά δεν είναι ούτε επαναστατική όπως κάποιος ιερόσυλος τη σύγκρινε με το Matrix, αλλά ούτε τέλεια. Είναι μια πολύ καλή ταινία που ο σκηνοθέτης την κάνει ακόμα καλύτερη. :)

Link to comment
Share on other sites

τότε γιατί ο Σάιτο γέρασε ενώ ο Κόμπ όχι;

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση που την σκέφτηκα και εγώ. Η εξήγηση μου:

Θα έλεγα ότι ο Κόμπ, έχοντας πέσει σε Λήθη μια φορά, με την γυναίκα του, ήτανε σε θέση να διατηρήσει τον εαυτό του νέο, γνωρίζοντας πλέον διακριτά την διαφορά ανάμεσα στο όνειρο και την πραγματικότητα (με την βοήθεια και του τοτέμ). Αν θυμάμαι καλά με την γυναίκα του όταν έπεσε σε Λήθη γέρασαν μαζί γιατί ακριβώς δέχτηκαν την Λήθη ως πραγματικότητα ( και κρύψανε και τα τοτέμ τους)

Και παραμένει το ερώτημα αν ο Σάιτο για να ξεφύγει από τη λήθη έπρεπε να συνειδητοποιήσει ότι είναι σε αυτή και να πεθάνει (πράγμα που υπονοείται ότι έκανε πιάνοντας το όπλο του Κομπ) γιατί δεν το έκανε νωρίτερα; Η απάντηση μπορεί να είναι γιατί όταν μπαίνεις σε λήθη ξεχνάς ότι δεν βρίσκεσαι στην πραγματικότητα, αλλά αφού το ξέχασε, πως θυμόταν ότι είχε συναντήσει τον Κομπ σε ένα μισοτελειωμένο όνειρο;

Ο Σάιτο πέφτοντας σε λήθη δεν ξέχασε τα προηγούμενα βιώματα του. Απλά όντας 50 χρόνια + σε αυτό το μέρος (και αν θυμάμαι καλά και χωρίς τοτεμ), άρχισε να το αποδέχεται ως πραγματικότητα. Δουλειά του Κομπ ήτανε να τον πείσει ότι είναι όνειρο, για να έχει το κουράγιο να πάρει το όπλο και να αυτοκτονήσει (== το Kick που θα τον ξυπνήσει, μαζί με όλα τα υπόλοιπά Kick, από όλα τα επίπεδα στον πραγματικό κόσμο). Τον θυμότανε από την ατάκα που είχε πει.

Τώρα γιατί δεν το έκανε νωρίτερα... έχω την εντύπωση ότι κάπου λέει ότι χρειάζεται τα Κιck να είναι συγχρονισμένα, που σημαίνει ότι έπρεπε να πυροβολήσει όταν βρισκόταν στο τέλος του επιπέδου της Λήθης, που ήτανε το συγχρονισμένο τέλος όλων των προηγουμένων επιπέδων. (τι κάθομαι και αναλύω :p)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση που την σκέφτηκα και εγώ. Η εξήγηση μου:

Θα έλεγα ότι ο Κόμπ, έχοντας πέσει σε Λήθη μια φορά, με την γυναίκα του, ήτανε σε θέση να διατηρήσει τον εαυτό του νέο, γνωρίζοντας πλέον διακριτά την διαφορά ανάμεσα στο όνειρο και την πραγματικότητα (με την βοήθεια και του τοτέμ). Αν θυμάμαι καλά με την γυναίκα του όταν έπεσε σε Λήθη γέρασαν μαζί γιατί ακριβώς δέχτηκαν την Λήθη ως πραγματικότητα ( και κρύψανε και τα τοτέμ τους)

Δεκτόν

Ο Σάιτο πέφτοντας σε λήθη δεν ξέχασε τα προηγούμενα βιώματα του. Απλά όντας 50 χρόνια + σε αυτό το μέρος (και αν θυμάμαι καλά και χωρίς τοτεμ), άρχισε να το αποδέχεται ως πραγματικότητα. Δουλειά του Κομπ ήτανε να τον πείσει ότι είναι όνειρο, για να έχει το κουράγιο να πάρει το όπλο και να αυτοκτονήσει (== το Kick που θα τον ξυπνήσει, μαζί με όλα τα υπόλοιπά Kick, από όλα τα επίπεδα στον πραγματικό κόσμο). Τον θυμότανε από την ατάκα που είχε πει.

Επίσης με κάποια αλλά

Τώρα γιατί δεν το έκανε νωρίτερα... έχω την εντύπωση ότι κάπου λέει ότι χρειάζεται τα Κιck να είναι συγχρονισμένα, που σημαίνει ότι έπρεπε να πυροβολήσει όταν βρισκόταν στο τέλος του επιπέδου της Λήθης, που ήτανε το συγχρονισμένο τέλος όλων των προηγουμένων επιπέδων. (τι κάθομαι και αναλύω :p)

Τον απόλυτο συγχρονισμό τον έχει ήδη χάσει ο Κομπ και ο Σάιτο από τη στιγμή που η Αριάδνη ήταν το μοναδικό άτομο 4ου επιπέδου ονείρου που τον πέτυχε, ενώ ο Κομπ ήταν ήδη σε αυτό το επίπεδο.

Ευχαριστώ που μου απαντάς, αλλά ακόμα μου μένουν οι απορίες:

1. Σε ποιο επίπεδο έπεσε σε λήθη ο Σάιτο

2. Πως βρέθηκαν στην ίδια λήθη με τον Κομπ

3. Αν έγινε συγχρονισμένο kick και για αυτούς τους δύο ή βρήκαν τρόπο να βγουν αργότερα

4. Γιατί ο Άρθουρ που είχε μείνει στο 2° επίπεδο (ξενοδοχείο) δεν ξύπνησε με το πρώτο kick που ήταν η πτώση από τη γέφυρα (πριν σκάσει στο νερό)

5. Πως ο Φίσερ μετά το ξύπνημα στο 2° επίπεδο αποδέχτηκε το να έχει σακούλα στο κεφάλι και να ξυπνήσει γαλήνιος στο αεροπλάνο. Οι άλλοι θυμόντουσαν τα πάντα, αυτός γρι.

6. Γιατί στη λήθη μπορείς να ξεφύγεις αν πεθάνεις παρόλο που έχεις πάρει τέτοιο ηρεμιστικό ενώ στα άλλα επίπεδα πέφτεις σε λήθη.

Ξαναλέω όμως, ότι αν και φαίνεται να το ξεψαχνίζω το θέμα για να βρω ψεγάδια και μόνο που το έχει καταφέρει αυτό η ταινία, σημαίνει ότι ήταν πολύ καλή.

Σίγουρα δεν "συντάραξε τον κόσμο μου" όπως έκαναν ταινίες όπως Matrix, Memento, Fight Club, Sixth Sense, The Ring, Requiem for a Dream. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν

Επίσης με κάποια αλλά

Τον απόλυτο συγχρονισμό τον έχει ήδη χάσει ο Κομπ και ο Σάιτο από τη στιγμή που η Αριάδνη ήταν το μοναδικό άτομο 4ου επιπέδου ονείρου που τον πέτυχε, ενώ ο Κομπ ήταν ήδη σε αυτό το επίπεδο.

Νομίζω ότι η Αριάδνη μαζί με τον Φίσερ βγήκαν από την Λήθη όταν συγχρονίστηκε η πτώση τους με το Kick του Eams, με τον απινιδωτή. Μετά πέρασαν λίγη ώρα εκεί και μετά ενεργοποιήθηκαν τα εκρηκτικά και έπεσε το όλο οικοδόμημα μες το χιόνι, πράγμα που σκότωσε όλους και ήτανε το κύριο Kick. Δεν είμαι απολυτά σίγουρος για το παραπάνω όμως, καθότι κάποια σημεία μου είναι λίγο σκοτεινά ( ξεχνάω/γερνάω :p).

1. Σε ποιο επίπεδο έπεσε σε λήθη ο Σάιτο. Σε όλα με το που πέθανε, αν θυμάσαι από το πρώτο ακόμα, μας είπε ότι αν πεθάνεις θα πέσεις στη Λήθη, επειδή το ναρκωτικό είναι πολύ ισχυρό.

2. Πως βρέθηκαν στην ίδια λήθη με τον Κομπ. Αυτό δεν το κατάλαβα και γω.

3. Αν έγινε συγχρονισμένο kick και για αυτούς τους δύο ή βρήκαν τρόπο να βγουν αργότερα. Βγήκαν με το πιστόλι και συγχρονίστηκαν με το Kick που έπεσε το οικοδόμημα που ανατίναξε ο Eams στα χιόνια.

4. Γιατί ο Άρθουρ που είχε μείνει στο 2° επίπεδο (ξενοδοχείο) δεν ξύπνησε με το πρώτο kick που ήταν η πτώση από τη γέφυρα (πριν σκάσει στο νερό). Ο Άρθουρ δεν θυμάμαι τι Kick είχε, αλλά δεν συγχρονίστηκε;

5. Πως ο Φίσερ μετά το ξύπνημα στο 2° επίπεδο αποδέχτηκε το να έχει σακούλα στο κεφάλι και να ξυπνήσει γαλήνιος στο αεροπλάνο. Οι άλλοι θυμόντουσαν τα πάντα, αυτός γρι. Δεν τα θυμήθηκε μετά; Που τον ρωτούσε ο Κόμπ; Οι άλλοι το είχανε σχεδιάσει πριν μπουν στο όνειρο και από ότι είχε ειπωθεί, δεν θυμάσαι την αρχή ενός ονείρου ποτέ αλλά την μέση.

6. Γιατί στη λήθη μπορείς να ξεφύγεις αν πεθάνεις παρόλο που έχεις πάρει τέτοιο ηρεμιστικό ενώ στα άλλα επίπεδα πέφτεις σε λήθη. Γιατί συγχρονίστηκαν με τα Kick. Πρέπει να γίνει Kick στο από πάνω επίπεδο και Kick στη Λήθη για να ξεφύγεις. Αυτό αν παρατήρησες ισχύει και σε όλα τα επίπεδα. Για να ανέβεις επίπεδο πρέπει να γίνει Kick και στο αμέσως από πάνω, συγχρονισμένα.

Ξαναλέω όμως, ότι αν και φαίνεται να το ξεψαχνίζω το θέμα για να βρω ψεγάδια και μόνο που το έχει καταφέρει αυτό η ταινία, σημαίνει ότι ήταν πολύ καλή.

Σίγουρα δεν "συντάραξε τον κόσμο μου" όπως έκαναν ταινίες όπως Matrix, Memento, Fight Club, Sixth Sense, The Ring, Requiem for a Dream. :happy:

Ναι βρε, προς Θεού κάνουμε κουβέντα για να καταλάβουμε κάτι παραπάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Αριάδνη μαζί με τον Φίσερ βγήκαν από την Λήθη όταν συγχρονίστηκε η πτώση τους με το Kick του Eams, με τον απινιδωτή. Μετά πέρασαν λίγη ώρα εκεί και μετά ενεργοποιήθηκαν τα εκρηκτικά και έπεσε το όλο οικοδόμημα μες το χιόνι, πράγμα που σκότωσε όλους και ήτανε το κύριο Kick. Δεν είμαι απολυτά σίγουρος για το παραπάνω όμως, καθότι κάποια σημεία μου είναι λίγο σκοτεινά ( ξεχνάω/γερνάω :p).

Άρα δεν θέλουμε απόλυτα συγχρονισμένα kick, αφού οι Φίσερ και Αριάδνη έφαγαν kick (ούτε σε chat να ήταν :p) στη λήθη και ξύπνησαν στο 3° επίπεδο και όπως λες έμειναν λίγο εκεί μέχρι που έσκασαν τα εκρηκτικά. Οι Κομπς και Σάιτο πως πρόλαβαν τα εκκρηκτικά αφού στη λήθη ο χρόνος πάει 10 νομίζω (δεν θυμάμαι τον συντελεστή) φορές πιο γρήγορα από το 3° επίπεδο και ενώ αυτοί πέρασαν 40+ χρόνια στα εκρηκτικά πέρασαν δευτερόλεπτα max.

1. Σε ποιο επίπεδο έπεσε σε λήθη ο Σάιτο. Σε όλα με το που πέθανε, αν θυμάσαι από το πρώτο ακόμα, μας είπε ότι αν πεθάνεις θα πέσεις στη Λήθη, επειδή το ναρκωτικό είναι πολύ ισχυρό.

2. Πως βρέθηκαν στην ίδια λήθη με τον Κομπ. Αυτό δεν το κατάλαβα και γω.

3. Αν έγινε συγχρονισμένο kick και για αυτούς τους δύο ή βρήκαν τρόπο να βγουν αργότερα. Βγήκαν με το πιστόλι και συγχρονίστηκαν με το Kick που έπεσε το οικοδόμημα που ανατίναξε ο Eams στα χιόνια.

4. Γιατί ο Άρθουρ που είχε μείνει στο 2° επίπεδο (ξενοδοχείο) δεν ξύπνησε με το πρώτο kick που ήταν η πτώση από τη γέφυρα (πριν σκάσει στο νερό). Ο Άρθουρ δεν θυμάμαι τι Kick είχε, αλλά δεν συγχρονίστηκε;

5. Πως ο Φίσερ μετά το ξύπνημα στο 2° επίπεδο αποδέχτηκε το να έχει σακούλα στο κεφάλι και να ξυπνήσει γαλήνιος στο αεροπλάνο. Οι άλλοι θυμόντουσαν τα πάντα, αυτός γρι. Δεν τα θυμήθηκε μετά; Που τον ρωτούσε ο Κόμπ; Οι άλλοι το είχανε σχεδιάσει πριν μπουν στο όνειρο και από ότι είχε ειπωθεί, δεν θυμάσαι την αρχή ενός ονείρου ποτέ αλλά την μέση.

6. Γιατί στη λήθη μπορείς να ξεφύγεις αν πεθάνεις παρόλο που έχεις πάρει τέτοιο ηρεμιστικό ενώ στα άλλα επίπεδα πέφτεις σε λήθη. Γιατί συγχρονίστηκαν με τα Kick. Πρέπει να γίνει Kick στο από πάνω επίπεδο και Kick στη Λήθη για να ξεφύγεις. Αυτό αν παρατήρησες ισχύει και σε όλα τα επίπεδα. Για να ανέβεις επίπεδο πρέπει να γίνει Kick και στο αμέσως από πάνω, συγχρονισμένα.

1. Μάλλον πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι η Λήθη. Μένεις σε ένα επίπεδο πιο πάνω; Πάει ο χρόνος άπειρα αργά χωρίς συγκεκριμένο συντελεστή; Μένεις στο ίδιο επίπεδο για άπειρο χρόνο; Κάτι χάνω

3. Αυτό το σχολίασα πιο πάνω

4. Το kick του Άρθουρ ήταν υποτίθεται το χτύπημα του Βαν στο νερό για να ξυπνήσει από το 2° όνειρο στο 1°. Το θέμα είναι ότι και η πτώση του Βαν από τη γέφυρα θεωρείται kick και μάλιστα όλοι αρχικά ήθελαν να συγχρονιστούν με αυτό, γιαυτό και αφού είδαν ότι δεν βγήκαν με το πρώτο υπολόγισαν 60 λεπτά για να φτάσει το Βαν κάτω.

5. Ο Φίσερ δεν θυμάται κανένα όνειρο σε κανένα σημείο της ταινίας. Στο μόνο που θυμάται είναι στο 3° επίπεδο (χιόνια) όπου θυμάται του 2ου επιπέδου την για εκείνο το όνειρο "πραγματικότητα" (ξενοδοχείο), τα βασανιστήρια του θείου του.

6. Ακόμα και έτσι δεν είχαν κανέναν τρόπο να ξέρουν πότε ακριβώς θα συγχρονίσουν με τα άλλα kick. Δεν υπήρχε η μουσική πχ, εκτός αν θες να μου πεις ότι ο Κομπ περίμενε ακριβώς 40 κάτι χρόνια που είχε υπολογίσει ότι χρειάζονται για να τον σκοτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.