Jump to content



Inception Movie SPOILER thread - αν δεν την έχετε δει ΜΑΚΡΙΑ!


winters

Recommended Posts

Άρα δεν θέλουμε απόλυτα συγχρονισμένα kick, αφού οι Φίσερ και Αριάδνη έφαγαν kick (ούτε σε chat να ήταν ) στη λήθη και ξύπνησαν στο 3° επίπεδο και όπως λες έμειναν λίγο εκεί μέχρι που έσκασαν τα εκρηκτικά. Οι Κομπς και Σάιτο πως πρόλαβαν τα εκκρηκτικά αφού στη λήθη ο χρόνος πάει 10 νομίζω (δεν θυμάμαι τον συντελεστή) φορές πιο γρήγορα από το 3° επίπεδο και ενώ αυτοί πέρασαν 40+ χρόνια στα εκρηκτικά πέρασαν δευτερόλεπτα max.

O Φίσερ και η Αριάδνη έφαγαν Kick στην Λήθη. Επίσης ταυτόχρονα έφαγαν Kick από τον Eams στα χιόνια με τον απινιδωτή. Ξύπνησαν στο 3ο επίπεδο. Ο Σάιτο και ο Κομπ είναι ακόμα στη Λήθη (θυμήθηκα τωρα :p)

Μετά ο Eams, η Αριαδνη και ο Φισερ μένουνε για κάποια ώρα στο 3ο επίπεδο γιατί αν θυμάσαι, έπρεπε να γίνει το Inception. Μιλάει ο Φισερ με τον μπάμπά του, ανοιγει το χρηματοκιβώτιο, βλέπει το φουρφουρι, πεθαίνει ο μπαμπας του.

Εν τω μεταξύ όλων αυτών, ο Κομπ με τον Σάιτο ειναι στη Λήθη. Λεπτά για το 3ο επίπεδο είναι χρόνια για την Λήθη.

1. Μάλλον πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι η Λήθη. Μένεις σε ένα επίπεδο πιο πάνω; Πάει ο χρόνος άπειρα αργά χωρίς συγκεκριμένο συντελεστή; Μένεις στο ίδιο επίπεδο για άπειρο χρόνο; Κάτι χάνω

Η λήθη *μαλλον* είναι ένα universal κατώτερο επίπεδο στο οποίο πας άμα πεθάνεις σε οποιοδήποτε από τα 3 επίπεδα. Εκεί ο χρόνος τσουλάει πολύ πιο αργά σε σχέση τα άλλα επίπεδα. Είναι το τέταρτο αν θες που πας ακόμα και αν πεθάνεις στο πρώτο.

Για να γυρίσεις από την Λήθη και γενικά από οποιοδήποτε επίπεδο, πρέπει να φας Kick στο προηγούμενο επίπεδο και στο παρών επίπεδο συγχρονισμένα.

4. Το kick του Άρθουρ ήταν υποτίθεται το χτύπημα του Βαν στο νερό για να ξυπνήσει από το 2° όνειρο στο 1°. Το θέμα είναι ότι και η πτώση του Βαν από τη γέφυρα θεωρείται kick και μάλιστα όλοι αρχικά ήθελαν να συγχρονιστούν με αυτό, γιαυτό και αφού είδαν ότι δεν βγήκαν με το πρώτο υπολόγισαν 60 λεπτά για να φτάσει το Βαν κάτω.

Όχι μονο! Πρέπει να έφαγε Kick και στο κατώτερο επίπεδο με κάποιο τρόπο. Όπως είπα και πιο πάνω πρέπει να φας ένα στο πιο πάνω και ένα στο παρών (αυτοκτονία ή ότι άλλο).

Δεν είμαι σίγουρος τι έκανε ο Αρθουρ στο 2ο επίπεδο γιατί δεν θυμάμαι. Πυροβολήθηκε;

5. Ο Φίσερ δεν θυμάται κανένα όνειρο σε κανένα σημείο της ταινίας. Στο μόνο που θυμάται είναι στο 3° επίπεδο (χιόνια) όπου θυμάται του 2ου επιπέδου την για εκείνο το όνειρο "πραγματικότητα" (ξενοδοχείο), τα βασανιστήρια του θείου του.

Όταν ο Κομπ μιλάει στον Φίσερ στο 2ο επίπεδο, του λέει ότι ειναι ο Τσαρλς, που του είχε διδάξει να μπορεί να αμύνεται σε επιθέσεις στον ονειρικό κόσμο. Τον ρωτάει τι θυμάται και πως βρέθηκε εδώ και διάφορα άλλα. Και μετά θυμάται ο Φίσερ για τον θείο του που τον χτυπήσανε και τα νούμερα που είχε πει στο προηγούμενο επίπεδο. Αν θυμάσαι στο 1ο επίπεδο ο Φισερ δεν είχε δει την φάτσα του Κομπ και γενικά στο 2ο επίπεδο δεν ήρθε σε επαφή με κανέναν που είχε δει στο 1ο (σκηνή με την απαγωγή στο ταξί).

6. Ακόμα και έτσι δεν είχαν κανέναν τρόπο να ξέρουν πότε ακριβώς θα συγχρονίσουν με τα άλλα kick. Δεν υπήρχε η μουσική πχ, εκτός αν θες να μου πεις ότι ο Κομπ περίμενε ακριβώς 40 κάτι χρόνια που είχε υπολογίσει ότι χρειάζονται για να τον σκοτώσει.

Αυτό θα σου πω. Για τους αλλους συγχρονισμους, μουσική :p

Η μάλλον και κάτι ακόμα. Τα κύματα! ο Κομπ βρέθηκε στα κύματα > νερό > Η στιγμή που το βαν σκάει στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
O Φίσερ και η Αριάδνη έφαγαν Kick στην Λήθη. Επίσης ταυτόχρονα έφαγαν Kick από τον Eams στα χιόνια με τον απινιδωτή. Ξύπνησαν στο 3ο επίπεδο. Ο Σάιτο και ο Κομπ είναι ακόμα στη Λήθη (θυμήθηκα τωρα :p)

Έβαλε ο Ίαμς απινιδωτή στην Αριάδνη; Νόμιζα μόνο στον Φίσερ το έκανε.

Μετά ο Eams, η Αριαδνη και ο Φισερ μένουνε για κάποια ώρα στο 3ο επίπεδο γιατί αν θυμάσαι, έπρεπε να γίνει το Inception. Μιλάει ο Φισερ με τον μπάμπά του, ανοιγει το χρηματοκιβώτιο, βλέπει το φουρφουρι, πεθαίνει ο μπαμπας του.

Εν τω μεταξύ όλων αυτών, ο Κομπ με τον Σάιτο ειναι στη Λήθη. Λεπτά για το 3ο επίπεδο είναι χρόνια για την Λήθη.

Άρα δεν ισχύει ο αντίστοιχος συντελεστής για τη Λήθη. Και καλά ο Σάιτο πέθανε σε κάποιο όνειρο και πήγε στη Λήθη, ο Κομπ θα έπρεπε να είναι απλά ένα επίπεδο πιο βαθιά στο 4°.

Η λήθη *μαλλον* είναι ένα universal κατώτερο επίπεδο στο οποίο πας άμα πεθάνεις σε οποιοδήποτε από τα 3 επίπεδα. Εκεί ο χρόνος τσουλάει πολύ πιο αργά σε σχέση τα άλλα επίπεδα. Είναι το τέταρτο αν θες που πας ακόμα και αν πεθάνεις στο πρώτο.

Για να γυρίσεις από την Λήθη και γενικά από οποιοδήποτε επίπεδο, πρέπει να φας Kick στο προηγούμενο επίπεδο και στο παρών επίπεδο συγχρονισμένα.

Άρα στη λήθη θεωρείται kick να πεθάνεις ενώ στα άλλα επίπεδα όχι.

Όχι μονο! Πρέπει να έφαγε Kick και στο κατώτερο επίπεδο με κάποιο τρόπο. Όπως είπα και πιο πάνω πρέπει να φας ένα στο πιο πάνω και ένα στο παρών (αυτοκτονία ή ότι άλλο).

Δεν είμαι σίγουρος τι έκανε ο Αρθουρ στο 2ο επίπεδο γιατί δεν θυμάμαι. Πυροβολήθηκε;

Δεν θυμάμαι να πυροβολήθηκε, νομίζω απλά έφαγε το kick στο βαν. Δεν θα μπορούσε να πυροβοληθεί, γιατί τότε θα σήμαινε ότι θα έπεφτε σε λήθη αφού θα πέθαινε σε κάποιο επίπεδο.

Όταν ο Κομπ μιλάει στον Φίσερ στο 2ο επίπεδο, του λέει ότι ειναι ο Τσαρλς, που του είχε διδάξει να μπορεί να αμύνεται σε επιθέσεις στον ονειρικό κόσμο. Τον ρωτάει τι θυμάται και πως βρέθηκε εδώ και διάφορα άλλα. Και μετά θυμάται ο Φίσερ για τον θείο του που τον χτυπήσανε και τα νούμερα που είχε πει στο προηγούμενο επίπεδο. Αν θυμάσαι στο 1ο επίπεδο ο Φισερ δεν είχε δει την φάτσα του Κομπ και γενικά στο 2ο επίπεδο δεν ήρθε σε επαφή με κανέναν που είχε δει στο 1ο (σκηνή με την απαγωγή στο ταξί).

Αυτά που του είπε ο Κομπ ήταν μούφες για να του παρουσιάσει ένα πειστικό σενάριο, κανένα από αυτά (εκπαίδευση) δεν έγινε σε όνειρο. Αυτά που θυμάται ο Φίσερ συνέβησαν ένα επίπεδο πριν. Δηλαδή στο 2° επίπεδο (ξενοδοχείο) του λέει αν θυμάται αυτά που έγιναν στο 1° επίπεδο.

Αυτό θα σου πω. Για τους αλλους συγχρονισμους, μουσική :p

Η μάλλον και κάτι ακόμα. Τα κύματα! ο Κομπ βρέθηκε στα κύματα > νερό > Η στιγμή που το βαν σκάει στο νερό.

μα τη στιγμή που το βαν σκάει στο νερό βρίσκονται σε λήθη και γιαυτό στη λήθη του Κομπ τα πάντα βουλιάζουν σιγά σιγά στο νερό. Μετά πως πήγε στη λήθη του Σάιτο και βγήκε πάλι από το νερό;

To kick πήγαινε ανά επίπεδο, απλά προσπαθούσαν να το έχουν όσο πιο συγχρονισμένο γίνεται για να μη πνιγούν όταν πέσει το βανάκι στην θάλασσα.

Αυτό μπορεί να με κάνει να αγνοήσω κάποιες για μένα "παρατυπίες" :p

Link to comment
Share on other sites

Την ταινία δεν την έχω δει. Με αυτά που διάβασα δείχνει άκρως ενδιαφέρουσα και θα την δω σίγουρα.

Θα πρότεινα για όσους οι ταινίες είναι πάρα πολλά περισσότερα από μια απλή ιστορία και δεν χαλιόνται αν μάθουν το τέλος, να φύγει από τον τίτλο του θέματος το Inception. Έτσι θα αποκτήσει το θέμα γενικό χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Να τη δεις και να μας διαφωτίσεις. Περιμένω τώρα ειδικά που ξέρεις τι ψάχνουμε μπας και βρεις εσύ την άκρη :p

Απορώ πως μπορείς και το κάνεις αυτό βέβαια, προσωπικά δεν θα έβρισκα λόγο να δω μια ταινία αν ήξερα τόσα πολλά για αυτήν :turn:

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως μπορείς και το κάνεις αυτό βέβαια, προσωπικά δεν θα έβρισκα λόγο να δω μια ταινία αν ήξερα τόσα πολλά για αυτήν :turn:

Δηλαδή 2η φορά δεν βλέπεις την ίδια ταινία.

Αν έχεις διαβάσει το "βιβλίο" την "ταινία" δεν την βλέπεις.

Από το "Yojimbo" το "A fistful of dollar" και το "Last man standin" πια διαλέγεις να δεις; Πρόκειται για 3 ταινίες με την ίδια ακριβώς ιστορία.

Εκτός από τον σεναριογράφο στις ταινίες συμβάλουν πάρα πολλά άτομα και θα ήταν δίκαιο να αξιολογείς εξίσου και την δική τους δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 2η φορά δεν βλέπεις την ίδια ταινία.

Αν έχεις διαβάσει το "βιβλίο" την "ταινία" δεν την βλέπεις.

Από το "Yojimbo" το "A fistful of dollar" και το "Last man standin" πια διαλέγεις να δεις; Πρόκειται για 3 ταινίες με την ίδια ακριβώς ιστορία.

Εκτός από τον σεναριογράφο στις ταινίες συμβάλουν πάρα πολλά άτομα και θα ήταν δίκαιο να αξιολογείς εξίσου και την δική τους δουλειά.

Συμφωνώ με τον Γιάγκο, συγκεκριμένα για το τέλος ούτε εγώ θα είχα πρόβλημα αν το ήξερα. Μια ταινία άλλωστε δεν είναι μονο τα τελευταία 10 λεπτά, αλλά όλα τα 90, 120 ή όσα είναι, λεπτά.

Φίλος μου αν παίζει η τηλεόραση ταινία που θέλει να την δει και δεν την έχει ξαναδεί πριν και την πετύχει σε ζάπινγκ στη μέση, δεν θα την δει, γιατί θέλει να την δει ολόκληρη από την αρχή. Εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα να την δω από το σημείο που την πέτυχα και μια άλλη φορά να την δω από την αρχή. Όπως κάναμε παλιά στον κινηματογράφο που μπαίναμε αν είχε ξεκινήσει και στην επόμενη παράσταση βλέπαμε όσο είχαμε χάσει. :p

Link to comment
Share on other sites

Η λήθη είναι το κατώτερο επίπεδο, είναι η άκρη των ονειρών.

Οδηγήθηκαν στη λήθη γιατί ήταν τόσο βαθιά ναρκωμένοι.

Τους το είπε ο Κομπ στο 1 επίπεδο όταν ο Άρθουρ πήγε να σκoτώσει το Σάιτο για να γυρίσει στην πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

Η λήθη είναι το κατώτερο επίπεδο, είναι η άκρη των ονειρών.

Οδηγήθηκαν στη λήθη γιατί ήταν τόσο βαθιά ναρκωμένοι.

Τους το είπε ο Κομπ στο 1 επίπεδο όταν ο Άρθουρ πήγε να σκατώσει το Σάιτο για να γυρίσει στην πραγματικότητα

Και μαμώ τα ξυπνήματα θα ήταν. :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 2η φορά δεν βλέπεις την ίδια ταινία.

Αν έχεις διαβάσει το "βιβλίο" την "ταινία" δεν την βλέπεις.

Από το "Yojimbo" το "A fistful of dollar" και το "Last man standin" πια διαλέγεις να δεις; Πρόκειται για 3 ταινίες με την ίδια ακριβώς ιστορία.

Εκτός από τον σεναριογράφο στις ταινίες συμβάλουν πάρα πολλά άτομα και θα ήταν δίκαιο να αξιολογείς εξίσου και την δική τους δουλειά.

Προφανώς για ταινίες που βλέπεις πρώτη φορά. ;)

Πχ, στην έκτη αίσθηση, αν ξέρεις το τέλος, την πρώτη φορά που θα πας να τη δεις, δεν έχει και τόσο νόημα. Προσωπικά την είδα καπάκι δεύτερη φορά για να δω πόσο προσεγμένες ήταν οι σκηνές που σε "κορόιδευαν".

Τώρα για την συγκεκριμένη ταινία, αν εγώ είχα διαβάσει ένα τέτοιο θέμα πριν πάω να τη δω, θα θεωρούσα ότι έχασα πολλά από την ταινία όχι γιατί είχε κάποια έκπληξη, αλλά γιατί ο καταιγισμός σκέψεων, συνειρμών που θα έκανα μέσα και μετά την ταινία θα ήταν στο πιάτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα την ταινια σημερα...Ημουν τοσο πορωμενος μετα απο ενα σημειο που ειχα σκασει και ιδρωνα στην αιθουσα οταν οι αλλοι ελεγαν οτι κρυωνουν!

Γενικα καταλαβα ολα τα σημεια..! Αλλα στο τελος ειμουν καπως -> WTF ? τελικα επεσε ??? :rant:

Μαλλον θα μεινω με την απορια.. Εκτως εαν ειναι μια ''τρυπα'' για να βγει inception 2 και θα πρεπει αυτοι που ξυπνησαν στην πραγματικοτητα να σωσουν τον Κομπ και τον Σαιτο απο την ληθη! Ποιος ξερει!

Παντος αξιζε και το τελευταιο cent που εδωσα για να την δω!

Ειναι δυσκολη γενικα ταινια και πρεπει να προσεχεις την παραμικρη λεπτομερια!διοτι μπορει να χασεις την μπαλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες έχω και γω μια άποψη για το τι μπορεί να έγινε εκεί στο τέλος που υπήρχε το μόνο κενο στην όλη ιστορία.

Πάω πάσο ότι ήθελε ο Νολαν να το αφήσει έτσι για να συνεχιστεί...η συζήτηση(?)...

Πάντως εκεί στη λήθη όπου το κικ το προλαβαίνει η αριάδνη πέφτοντας παίζει να το προλαβαίνει και ο κομπ πεθαίνοντας απο τη μαχαιριά της άλλης.

Και τι εννοώ, ότι έφυγε από την λήθη μάλλον , πήγε πίσω με την αριάδνη στο όνειρα, αλλά επειδή ήταν στο φορτηγάκι δεμένος δε τελείωσε ολοκληρωτικά το κικ για τον ίδιο τον Κομπ. Έμεινε εκεί πνίγηκε στο φορτηγάκι που τον δείχνει δεμένο και στην ουσία...ξαναπήγε στη λήθη πού τον βρίσκουν τελικά στη παραλία χάλια μαύρα κτλπ...

Και ίσως έτσι εξηγείται το γέρασμα του Σάιτο.

Αν κάποιος κατάλαβε τι έγινε καλύτερα και...σωστότερα εκεί με τη μαχαιριά και το γιατί μετά τον βρίσκουν στην παραλία...θα ήθελα να μάθω:rant:

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα και εγω....

Εγω πιστευω οτι το κλειδι της ταινιας ειναι τα παιδια του Κομπ.

Θυμιστε μου κατι...στην αρχη αρχη ο Γερο-Σαιτο γυρναει τη σβουρα, αυτη πεφτει η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα και εγω....

Εγω πιστευω οτι το κλειδι της ταινιας ειναι τα παιδια του Κομπ.

Θυμιστε μου κατι...στην αρχη αρχη ο Γερο-Σαιτο γυρναει τη σβουρα, αυτη πεφτει η οχι?

Όχι, δεν πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.