Jump to content



Laptop για AutoCad || quadro ή geforce


qbiefox

Recommended Posts

Μια φιλη θελει δυνατο laptop μεχρι 1300 euro κυριως για χρηση autocad. Ψαχνοντας, επεσα πανω σε αυτο:

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Tecra-S11-124-and-Case-and-250GB-HDD-PTSE3E-01NCAHB5.htm

Η ερωτηση μου ειναι απλη. Αξιζει να παρει laptop με quadro καρτα? Ξερω οτι ειναι πιο δυνατες για CAD εφαρμογες, αλλα δεν βρισκω καποιο συγκριτικο ή κατι παρομοιο. Ειναι καλυτερη η nvs2100 απο μια gtx330m? Ή μηπως ειναι καλυτερα να παρει κατι τετοιο:

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-A500-1HK-PSAR9E-03200PGE.htm

PS: Με modded drivers σε laptop ξερει κανεις τι παιζει? Μπορει με "πειραγμενο" driver να δωσει επιδοσεις σε μη quadro καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα γινότανε να μοντάρεις τις geforce σε quadro. Πλέον δε γίνεται από ότι έχω καταλάβει. Για autocad ναι quadro είναι καλύτερη. Υπάρχουν εξειδικευμένοι drivers.

Βέβαια, είναι λανθασμένο το σκεπτικό κατ'εμέ, να πάρεις laptop με quadro. Ή χρειάζεσαι portability ή επιδόσεις. + τοις άλλοις cad σε 15ρα θα μείωσει ΠΟΛΥ την αποδοτικότητα.

Εκτός άμα το χρειάζεται σαν 2ρο μηχανάκι, για showcase ή λίγη δουλεία στο πόδι, οπότε πάλι δε χρειάζεται quadro.

Link to comment
Share on other sites

FFS!

Θα δώσει τόσα λεφτά και θα πάρει 1366χ768 για cad?

Και πάλι, τι θα πει autocad? 2d/3d, σε τι view mode δουλεύει, και πόσο πολυπλοκα ειναι τα σχεδια?

Γιατί για μια κάτοψη κτηρίου, η quadro είναι άχρηστη...

Γενικά οι κάρτες αυτές μετράνε μόνο σε (πολύ) πολύπλοκα 3D assemblies.

Γιατί για μια κατοψη ενος σπιτιου, η quadro ειναι αχρηστη.

Αυτες οι κάρτε

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω καμια εμπειρια με autocad, για αυτο και ρωτησα. Για τα 2D/3D θα ρωτησω για να μαθω. Γενικα λιγο ασχοληθηκα μεχρι τωρα.

Παντως το Tecra, εχει αναλυση 1600x900 (γραφει λαθος το πλαισιο στην σελιδα του), και αυτος ειναι ενας ακομα απο τους λογους που το κοιταξα. Γενικα παντως απ οτι καταλαβαινω, ολοι ειστε αντιθετοι με την ιδεα του Τecra. Τοτε ισως να μην αξιζει να δωσει πανω απο 1000e...

Link to comment
Share on other sites

Για το Tecra δεν είμαι αντίθετος...αν έχει οθόνη της προκοπής...

Πάντως για να έχεις υπόψιν σου, υπάρχουν 2 οικογένειες quadro, οι nvs και κάποια άλλη που δεν θυμάμαι το όνομα...

Οι NVS δεν είναι τόσο για cad και έχουν σχεδόν όλες 64bit memory bus. Προορίζονται για video εφαρμογές αν δεν απατώμαι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.