Jump to content



προβλημα με pc


kotel

Recommended Posts

Εχω ενα pc το οποιο ενω οταν το συνδεω λειτουργει κανονικα δεν δινει σημα στην οθονη.Αρνητικο να φταιει η οθονη καθως στο main pc μου λειτουργει κανονικα..αρνητικο επεισης να φταιει η καρτα γραφικων.ολα τα hardware λειτουργουν κανονικα.Τον υπολογιστη μου τον εδωσε ενας φιλος μου. Οταν τον ανοιξα για πρωτη φορα εκανε περιπου μια ωρα για να μπει στα windows.Αφου εκανα φορματ πιστευοντας οτι κατι τετοιο θα μπορουσε να βοηθησει τον παρατησα.(τα ξαναπερασα τα windows)Σημερα που τον ξανασυνδεσα οσο και να τον αφησα ανοιχτο η οθονη παρεμεινε μαυρη.Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

μου θύμισες τον προεδρο του εδεσσαικου : [ame=http://www.youtube.com/watch?v=ASDTDxcw4Kg]YouTube - Proedros Edessaikou + subs[/ame]

Λοιπόν για να τα πάρουμε ενα ενα

1ον πες μας την σύνθεση του υπολογιστή..

2ον την καρτα γραφικών την δοκίμασες και αλλου και δεν δουλεύει? είσαι σίγουρος ?

3ον αν παίρνει τροφοδοσία η κάρτα γραφικών είναι συνδεμένη? Αν ναι δοκίμασε ενα άλλο τροφοδοτικο..

Link to comment
Share on other sites

Καθησα χθες και τα δοκιμασα ολα..επεξεργαστη ram σκληρους στον δικο μου υπολογιστη..η καρτα γραφικων εχει το προβλημα.οταν την εβαλα στο δικο μου υπολογιστη δεν ανοιγε καν ....μαυρη οθονη.ουτε bios ουτε τιποτα.να υποθεσω οτι ειναι καμμενη και να την σουταρω;

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμασα στο main pc μου.δεν ειχε καρτα γραφικων ειχε μια onboard.Οταν εβαλα την καρτα γραφικων δεν λειτουργουσε οταν την εβγαλα παλι λειτουργουσε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

μπαααα ουτε καν..εχεις να μου προτεινεις καμια καρτα γραφικων δεν με ενδιαφερει το gaming θελω μια καρτα γραφικων οσο πιο φθηνη γινεται με δυνατοτητα να συνδεεται σε tv.η motherboard ASUS P5E3 DELUXE/WIFI-AP@N

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε λίγο βρε παιδιά, γιατί παραλείψατε κάτι (νομίζω).

Είπες ότι έβαλες την "προβληματική" κάρτα πάνω στο pc σου που είχε πριν onboard.

Πριν βγάλεις όμως την onboard... είχες θέσει ως "primary display adapter" την pci-xpress από το bios?

Γιατί θα έπρεπε πριν βγάλεις την onboard να κάνεις τη διαδικασία που σου λέω και μετά να ξεκινήσεις να βάλεις την άλλη κάρτα. Επίσης επειδή δε μας λες ούτε τι κάρτα γραφικών είναι η κανονική, ούτε η onboard, που επίσης για να τις αλλάξεις πρέπει πρώτα να αφαιρέσεις τους drivers της παλιάς.

Για δοκίμασε αυτά μπας και βγάλεις άκρη. :)

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στον bios.δεν βρηκα primary display adapter βρηκα init display first στο παραθυρο που αλλαζω και το boot priority λεμε το ιδιο;Αν οχι που ειναι το pda?Εν παση περιπτωση επειδη ειναι μαλλον το ιδιο ηταν ηδη επιλεγμενο σε pci

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στον bios.δεν βρηκα primary display adapter βρηκα init display first στο παραθυρο που αλλαζω και το boot priority λεμε το ιδιο;Αν οχι που ειναι το pda?Εν παση περιπτωση επειδη ειναι μαλλον το ιδιο ηταν ηδη επιλεγμενο σε pci

Το ίδιο είναι, απλά δεν είχε και την επιλογή pci-x?? Περίεργα τα πράγματα... :wassat:

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο pci.τι αλλο μπορω να κανω για να διαπιστωσω τι προβλημα παιζει...εχω δοκιμασει τα παντα σκληρους μνημες επεξεργαστη στο μαιν πισι και λειτουργουν κανονια...

Link to comment
Share on other sites

Τη μητρική στο main pc τη δοκίμασες;

Μπορεί να συμβαίνουν 2 από τα παρακάτω προβλήματα:

1)Να έχει κάποιο πρόβλημα το bios, και να μην αποθηκεύει σωστά τις ρυθμίσεις (εδώ παίζει να φταίει και η μπαταρία, εσύ απλά επέλεξε να ξεκινάει από την onboard- αποθήκευσέ το, κάνε restart και δες αν έχει μείνει αυτή η επιλογή), εννοείται πάντα με την onboard συνδεδεμένη στην οθόνη.

Αν δεν έχει αποθηκευτεί η επιλογή, πρώτα άλλαξε μπαταρία κι αν συνεχίσει να μην αποθηκεύεται η επιλογή, κάνε ένα bios update (θα βοηθούσε πάρα πολύ να μας πεις τη μητρική έχεις πριν το κάνεις :)).

Μερικοί θα πουν ότι αυτή η διαδικασία είναι ανούσια, επειδή ήδη η επιλογή είναι στο pci, απλά επειδή όλων τα μάτια εδώ μέσα έχουν δει πολλά κουφά, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Αν φοβάσαι όμως να κάνεις bios update, τουλάχιστον άλλαξε τη μπαταρία.

2)Μπορεί να έχει βραχυκυκλώσει η pci-x της μητρικής και να μην δουλεύει, άρα θα πρέπει να την πας για rma.

Πριν κάνεις όμως το οτιδήποτε, δοκίμασε τη μητρική στο main pc σου, να δεις αν δουλεύει κι αυτή (εάν δεν το έχεις κάνει ήδη βέβαια).

Αυτά από εμένα. :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Τη μητρική στο main pc τη δοκίμασες;

Μπορεί να συμβαίνουν 2 από τα παρακάτω προβλήματα:

1)Να έχει κάποιο πρόβλημα το bios, και να μην αποθηκεύει σωστά τις ρυθμίσεις (εδώ παίζει να φταίει και η μπαταρία, εσύ απλά επέλεξε να ξεκινάει από την onboard- αποθήκευσέ το, κάνε restart και δες αν έχει μείνει αυτή η επιλογή), εννοείται πάντα με την onboard συνδεδεμένη στην οθόνη.

Αν δεν έχει αποθηκευτεί η επιλογή, πρώτα άλλαξε μπαταρία κι αν συνεχίσει να μην αποθηκεύεται η επιλογή, κάνε ένα bios update (θα βοηθούσε πάρα πολύ να μας πεις τη μητρική έχεις πριν το κάνεις :)).

Μερικοί θα πουν ότι αυτή η διαδικασία είναι ανούσια, επειδή ήδη η επιλογή είναι στο pci, απλά επειδή όλων τα μάτια εδώ μέσα έχουν δει πολλά κουφά, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Αν φοβάσαι όμως να κάνεις bios update, τουλάχιστον άλλαξε τη μπαταρία.

2)Μπορεί να έχει βραχυκυκλώσει η pci-x της μητρικής και να μην δουλεύει, άρα θα πρέπει να την πας για rma.

Πριν κάνεις όμως το οτιδήποτε, δοκίμασε τη μητρική στο main pc σου, να δεις αν δουλεύει κι αυτή (εάν δεν το έχεις κάνει ήδη βέβαια).

Αυτά από εμένα. :thank_you2:

Στο πρωτο δεν σε πολυπιανω.στο μαιν πισι οι ρυθμισεις αποθηκευονται κανονικα και ολα γενικα λειτουργουν κομπλε.στο αλλο που προσπαθω να βρω τι τρεχει δεν μπορω να μπω καν βιος.

Οσο για την μητρικη οχι δεν την δοκιμασα..πρεπει να το κανω αλλα βαριεμαι ειναι η αληθεια.

Ειχε μια επιλογη στο bios.On board vga:enable if there is no ext vga αυτο πιστευω τα λεει ολα.εφοσον δοκιμαζω την καρτα γραφικων σε αυτο το pc και δεν δουλευει δεν ειναι επομενο κατι να φταιει με την καρτα γραφικων;

Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να ειχα μια καρτα γραφικων να την δοκιμαζα στο pc με το προβλημα και μετα θα ηταν απλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.