Jump to content



HEROICHI αξιζει?


Elpis

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους εχω ενα πσ που αποτελειτε απο:

CPU:AMD ATHLON XP 2600+ (210*10.5)

MOTHERBOARD:MICROSTAR MSI K7N2D-L RETAIL (nFORCE 2 ULTRA 400)

RAM:2x256MB DDR 400MHZ DUAL CHANNEL

VGA:MSI VGA FX5700 TD 128MB TVOUT, DVI

HDD:MAXTOR 120GB , UDMA ATA 133 , 8 MB CACHE , 7200rpm

1 CD-RW:SONY 52x-24x-52x

1 DVD-ROM:MSI 16X

επειδη το τροφοδοτικομου ειναι χαλια σκεφτομαι να το αλλαξω.. και επειδη δεν θελω να χαλασω και πολλα χρηματα εχω βρει ενα HEROICHI 450W μεταχιρισμενο.. αξιζει να το παρω ? ακομα κανενα αλλο καλο τροφοδοτικο σχετικα φτηνο και σιτε για να το παραγειλω με αντικαταβολη? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ειμαι αναμεσα σε:

Levicom 420W

HEROLCHI 450W (εχω ακουσει και εγω για υπερβολικο θορυβο.. λογω του ανμηστηρα που ειναι σε ακαταληλη θεση.. αλαζει αυτο ωστα να μειωθει ο θορυβος?)

Enermax 350W

ολα πανω κατω στην ιδια τιμη.. ακουω, ποιο να παρω και γιατι..

Link to comment
Share on other sites

Τι ακατάλληλη θέση? Αυτό που είχα εγώ, είχε ένα 8-ρη ανεμιστήρα στην κλασική θέση, στο πίσω μέρος του. Απλά, ήταν θορυβώδης! Το αστείο είναι πως είχε πάνω κι ένα αυτοκόλλητο που έλεγε "Noise Killer" :o

Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοω: "ο θόρυβος προκαλέιται από το γεγονός ότι ακριβώς πίσω από τον ανεμιστήρα του βρίσκεται ο μετασχηματιστής καλύπτοντας την μισή σχεδόν επιφάνειά του και προκαλώντας τον θόρυβο."

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=57

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Φταίει και αυτό, αλλά όχι μόνο του. Δοκίμασα και έβγαλα τον ανεμιστήρα έξω από το τροφοδοτικό (στην ίδια θέση αλλά από την έξω μεριά). Έτσι, απομακρύνθηκε κατά 2 περίπου εκατοστά από το μετασχηματιστή που αναφέρεις. Ο θόρυβος μειώθηκε αλλά όχι αρκετά :(

Το επόμενο βήμα ήταν να αλλάξω εντελώς ανεμιστήρα. Έβαλα έναν Vantec Stealth 80mm που ήταν σχεδόν αθόρυβος.

Έτσι όμως ζεσταινόταν πολύ το τροφοδοτικό :(

Τελικά βαρέθηκα τα πειράματα και το άλλαξα εντελώς!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

στρατο γιατι οχι το levicom? ολα τα τροφοδοτικα που αναφερω ειναι μεταχιρισμενα και με κοστος απο 50-70 ευρο γιατι δεν νομιζω να χρειαζομαι να παρω κατι καλυτερο και κυριως δεν εχω χρηματα... αρα μπορειτε να μου πειτε αναμεσα σε αυτα τα τρια ΠΙΟ και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια HELPPPPPPPP εστειλαν σημαρα το levicom 420W (μεταχηρησμενο) αλλα μολιςτο συνδεσα στον υπολογιστη και εβαλα ολα τα κλαωδια το ανοιξα αλλα τιποτα.. ανοιγε για λιγο (δεν προλαβενε να κανει boot) και εκλεινε.. μετα δεν ανοιγε αν δεν εβγαζα το καλωδιο τροφοδοσιας για λιγο.. αλλα παλι το ιδιο... αλλαξα το καλωδιο.. ελλαξα συνδεσμολογια αλλα τιποτα... HELPPPPPPPP τι να κανω????????

Link to comment
Share on other sites

E.. ελπίζω να μη το πλήρωσες. Γιατί μάλλον είναι για rma.

edit με τη προυπόθεση οτι δε γειώνει πουθενά, υπέθεσα πως οχι μια που πριν δούλευε το σύστημα έτσι; Δεν άλλαξες κάτι άλλο περαν του τροφοδοτικού;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.