Jump to content



Προβλημα μητρικής η RAM?


bill86

Recommended Posts

παιδία πείτε μου την γνώμη σας σχετικά με το πρόβλημα μου...

εχω την μητρική asus p5n32-e sli kai ram gskill f28000cl5d-4gbpq (2x2GB 1066mhz)

όταν τις βάζω και τις 2 σε dual channel μαζί μου βγάζει πρόβλημα πριν καν ξεκινήσουν τα windows 7 (μπλε οθόνη)

μόνο η 1 λειτουργεί σε οποιαδήποτε θέση οι 2 μαζί σε διάφορους συνδυασμούς δεν λειτουργούν

αν δεν τις βάλω σε dual channel ανοίγει αλλά με παρενέργειες κολάει κτλ κτλ

δοκίμασα και 2x2 geil ενος φίλου μου και είχα το ίδιο πρόβλημα.

μητρική ε?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κατεβασεις καποια linux διανομη usb ή cd

και στο boot διαλεξε να κανεις test ram (memtest) οταν τις εχεις και τις δυο συνδεδεμενες πανω

αν δεν υπαρχει προβλημα στις ram τοτε ειναι η mobo

Link to comment
Share on other sites

απο τι στιγμη που δοκιμασες αλλες μνημες(οι οποιες ειναι οκ σε αλλο πισι) και σου εκανε το ιδιο πρεπει να ειναι η μητρικη......αν θες να συγουρευτεις 100000000% βαλε τις μνημες σου στο πισι του φιλου σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sorry που άργησα να απαντήσω πάλι αλλα δεν έβρισκα χρόνο να δοκιμάσω πράγματα για λύση...

τέλος πάντον eleozz έχω παράλληλα τα ubuntu πάνω και δέν μου έβγαλε πρόβλημα στο τεστ ούτε στην μία ούτε στην άλλη ram και με τις 2 ούτε καν ανοιγει το pc οπότε δεν μπόρεσα να κάνω κάτι. συμπέρασμα μητρική...

venom είχα δοκιμάσει παλιότερο bios και τα ίδια. συμπέρασμα μητρική...

κατάρα...

αυτή η μητρική μου είχε ξαναβγάλει πρόβλημα παρεπιμπτόντος πριν 2 χρόνια περίπου μου έλεγε τρελά νούμερα στις τάσεις χωρίς να πειράξω τίποτα τότε για oc αλλα ήτανε στην εγγύηση και την έστειλα e-shop κατευθείαν για αλλαγή!

τώρα όμως?!?!?!

αξίζει τον κόπο να δώσω 100+ euro για να έχω και τα 4GB RAM?

απο την στιγμή που σκοπεύω να κρατήσω το pc αρκετό καιρό ακόμα όπως είναι!

και το κακό είναι οτι έχω δει και αρκετή διαφορά απο 4 σε 2 επειδεί παίζω και παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο site/forum του κατασκευαστή της μνήμης

Βρες τις τιμές που πρέπει να ορίσεις από το bios της μητρικής για τις μνήμες σου.

Συνήθως πρέπει να ορίσεις DRAM Timings (CL-TRCD-TRP-TRAS), voltage, multiplier, trfc, command rate.

Όταν τα κάνεις όλα αυτά τρέξε 2 memtest το ένα σε 2047 ραμ to άλλο σε ότι ραμ περισσεύει.

Αν έχεις και πάλι πρόβλημα φταίνε κατά πάσα πιθανότητα οι μνήμες, θα επικοινωνήσεις με την Geil και θα σου στείλει RMA.

Link to comment
Share on other sites

κανε κανα CMOS clearing...να γυρισει ολα στοκ...ισως εκανες καμια μπαρουφα και εκανες bios update εν ωρα overclocked setting που απαγορευεται...και τα παιξε...βρες κανα κουμπακι που καθαριζει την cmos, ή βγαλε την μικρη στρογγυλη μπαταρια αν εχει η μητρικη για 10 δευτερολεπτα τουλαχιστον, και ξαναανοιξε τον υπολογιστη...θα γυρισουν ολα χρονια πισω... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.