Jump to content



Τι ειναι καλητερο? EXPANSION ή MIRRORING mode???


Dark Oblivion

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους....

Θελω να ακουσω συμβουλες και προτασεις/γνωμες...

Αγορασα το : http://www.xtreamer.net/etrayz/overview.aspx

Σκεφτομαι να του βαλω 2 σκληρους 500 , αλλιως θα παω κατευθειαν σε 2 x 2 tera.

Στο setup του εχει δυο επιλογες :

1. expansion mode : για να βλεπει τον δευτερο σκληρο σαν συνεχεια του πρωτου, οποτε θα ειναι ενας web server - κατεβαστηρι των 4 tera.

2. mirroring mode : για raid προφανως ,ωστε να κανει αντιγραφη τον εναν στον αλλον.

Τι να κανω???

Τι να επιλεξω???

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι ανάγκες έχεις εσύ? Αν θα έχεις μέσα critical δεδομένα που σε περίπτωση απώλειας ήρθε το τέλος τότε προφανώς θα κάνεις mirroring και εννοείται ένα backup κάθε τόσο. Από την άλλη αν δε σε νοιάζει και χρειαζεσαι και τον χώρο πας για την επιλογή 1.

Link to comment
Share on other sites

αποτι καταλαβα

1. expansion mode = raid0

2. mirroring mode = raid1

οποτε εχει απολιτο δικιο ο προλαλισαντας!

To expansion mode δεν είναι το raid0, έτσι όπως το λέει εννοεί το spanned volume δηλαδή 2 δίσκοι απλά ενωμένοι που τους βλέπεις σαν ένα, όταν γεμίσει ο πρώτος γράφει στον 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση, δεν ειναι λιγο κουτη η ερωτηση? Τα 2 Modes ειναι πολυ διαφορετικα, και δειχνεις να καταλαβαινεις πως λειτουργουν, οποτε ζητας απο εμας να κανουμε κουμαντο στο τι ΕΣΥ θες να κανεις?

Αμα σου πουμε δηλαδη κανε το 1ο και μεθαυριο σκασει ο ενας δισκος και χασεις δεδομενα θα μας βρισεις και θα νιωσεις καλυτερα επειδη εμεις ειμαστε οι μλκες που σου ειπαμε να μη κανεις το mirroring? :D

Σε αστειο υφος τα λεω προφανως, μη παρεξηγηθεις, απλα η ουσια ειναι, αφου καταλαβαινεις τη μεγαλη διαφορα που εχουν τα 2 modes, δικο σου θεμα ειναι τι σου αρεσει/εχεις αναγκη πιο πολυ, εμεις τι να προσφερουμε παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση, δεν ειναι λιγο κουτη η ερωτηση? Τα 2 Modes ειναι πολυ διαφορετικα, και δειχνεις να καταλαβαινεις πως λειτουργουν, οποτε ζητας απο εμας να κανουμε κουμαντο στο τι ΕΣΥ θες να κανεις?

Αμα σου πουμε δηλαδη κανε το 1ο και μεθαυριο σκασει ο ενας δισκος και χασεις δεδομενα θα μας βρισεις και θα νιωσεις καλυτερα επειδη εμεις ειμαστε οι μλκες που σου ειπαμε να μη κανεις το mirroring? :D

Σε αστειο υφος τα λεω προφανως, μη παρεξηγηθεις, απλα η ουσια ειναι, αφου καταλαβαινεις τη μεγαλη διαφορα που εχουν τα 2 modes, δικο σου θεμα ειναι τι σου αρεσει/εχεις αναγκη πιο πολυ, εμεις τι να προσφερουμε παραπανω...

Καλημερα.... :)

Προφανως και δεν θα ριξω ευθηνη σε κανεναν περαν του εαυτου μου σε μια στραβη.

Ευθηνη θα ριξω μονο οταν 'πληρωνω' καποιον να μου παρεχει υπηρεσιες και δεν το κανει σωστα η και καθολου.

Η οταν θα ερθει ο οποιοσδηποτε και ακουμπησει κατι απο τα μηχανηματα μου..... προσπαθωντας να φτιαξει κατι!!!

Μονο εκει....

Απο κει και περα επειδη δεν εχω ξανασχοληθει με κατι τετοιο, ειπα να το κανω 'θεματακι' μπας και μου πει καποιος κατι που μου διαφευγει σαν ιδεα/πατεντα , ωστε να το λαβω υποψη μου....

Προφανως και δεν κανω ποτε οτι μου λενε οι αλλοι..... απλα συμπληρωνω την κεντρικη μου αποψη με κομματια απο τις δικες τους 'οταν και αμα ειναι απαραιτητο'....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.