Jump to content



KIngstone


Elpis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Elpis [Σήμερα, στις 10:55]

βρηκα σημερα μια kingstone pc3200 CL3 256ΜΒ με "kingstone" chips..

πρεπει να ειναι micron συμφωνα με το προηγουμενο ποστ της grace... αλλα μπορεις να μου πεις αν αξιζει να την παρω (αν πηγαινει καλα. τα micron λενε τιποτα?)

πανω στα τσιπακια λεει:

kingstone A02763.05

D320bdl2T-5

0342Dto1

week 42 year 03 ?????? τι ρολο παιζει η εμδομαδα και το ετος? ειδα ακομα κατι kingstone 333 με infenon.. και κατι αλλες με hynix.. αξιζουν ή.... ?

Η εβδομάδα και έτος δεν παίζουν άμεσο ρόλο. Απλά μερικές σειρές πάνε καλύτερα από άλλες, αλλά για Micron δεν έχω ακούσει κάτι. Τα Micron δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, απλά από άλλα ( πχ Elpida, Κingmax ) είναι καλύτερα.

Τα Hynix τα αποφεύγεις σαν την πανούκλα. Τα Infineon στις Pc2700 υπήρξαν γενικά καλά αλλά δεν θα ανέβουν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Elpis [Σήμερα, στις 11:38]

δηλαδη ποσο μπορει να πανε? μεχρι 2,7V δινει η μητρικη μου.. :(

Όχι αρκετά.

Κοίταξε για Samsung Pc3200 με TCCC chips. Είναι οι μόνες που ανεβαίνουν με λίγη τάση αν και με υψηλά timings. Με την max τάση που έχεις καμία μνήμη δεν θα αντέχει χαμηλά timings πάνω από 200MHz έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis [Σήμερα, στις 12:14]

εχω μια samsung tccc που παει αρκετα καλα (461 3-3-3-8 με 2,7) και μια jetram.. λες να ψαξω για αλλη μια samsung να τις κανω dual? (σκοπευω να αλλαξω μητρικη σε λιγο)

Δεν θα ήταν κακή ιδέα, εάν και εφόσον η άλλη μνήμη σου είναι αρκετά χειρότερη από την Samsung.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ KINGSTONE ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΜΕ CHIP ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ KINGSTONE(MICRON ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ) ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟ MEMTEST ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΤΙMING NA BAΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝΕ ΛΙΓΟ.ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ 210 MHZ ΜΕ 2,8 V(ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ VDIMM ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?(ΤΑ TIMING EINAI 2,5-3-3-8 ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗΣ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓΙΩΡΓΟΣ [Σήμερα, στις 16:54]

ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ KINGSTONE ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΜΕ CHIP ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ KINGSTONE(MICRON ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ) ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟ MEMTEST ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΤΙMING NA BAΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝΕ ΛΙΓΟ.ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ 210 MHZ ΜΕ 2,8 V(ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟ VDIMM ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?(ΤΑ TIMING EINAI 2,5-3-3-8 ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗΣ)

Δυστυχώς αν δεν έκανα λάθος και είναι Micron δεν θα πας πολύ παραπάνω αφού τα υψηλά timings δεν θα κάνουν ουσιαστική διαφορά. Δοκίμασε με 2.5/7/4/3 ( 2.5-4-3-7 όπως τα βλέπεις εσύ ) αλλά αν δεν πάνε τουλάχιστον 10 MHz πάνω καλύτερα στα 210 που ήσουν.

ΥΓ. Σίγουρα στα 210MHz φταίνε μόνο οι μνήμες, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7 [Σήμερα, στις 20:19]

το ανέφερα καθ'ότι έχω αυτες τις μνήμες και πάνε μέχρι 230 με 2,5 -3 -3 -8 αλλα και 220-225 με 2,5-2-2-5 , με χειρότερα τιμινγκς απλά δεν κανουν τιποτα....

Είπα εγώ κάτι για αυτό; :blink:

Βέβαια ξεχνάς ότι δεν πάνε όλες το ίδιο ακριβώς, μάλλον εντελώς το αντίθετο, όλες αντιδρούν διαφορετικά. Οπότε επειδή οι δικές σου πήγαν εκεί δεν πάει να πει ότι άλλες δεν πάνε καλύτερα ή χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

Είπα εγώ κάτι για αυτό; :blink:

Βέβαια ξεχνάς ότι δεν πάνε όλες το ίδιο ακριβώς, μάλλον εντελώς το αντίθετο, όλες αντιδρούν διαφορετικά. Οπότε επειδή οι δικές σου πήγαν εκεί δεν πάει να πει ότι άλλες δεν πάνε καλύτερα ή χειρότερα.

Δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι , απλά αν δεν του πω εγω με ακριβώς ίδιες μνήμες και ίδια τσιπάκια τότε δεν θα πρέπει να απαντά κανείς στο ποστ. Σίγουρα δεν του εγγυάται κανείς ότι θα ανέβουν το ίδιο ή ότι δεν θα ξεπεράσουν τις δικές μου , απλά ενδεικτικά του παρουσιάζεται μια αντίστοιχη περίπτωση.

Anyway ορίστε ένα screenshot γιατί φάινεται ότι έτσι μόνο έχουν εγγυρότητα αυτά που λέμε :)

post-53-1416070827,8646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

apacer (ddr 400 256mb) με τσιπακια:

SAMSUNG 253

K4H560838D-TTC4

BDKF21BB KOREA

αξιζουν ?

Αν ήταν TCC4 και μπορούσες να δώσεις υψηλές τάσεις, ίσως. ΤΤC4 δεν έχω καν δει εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να σου πω.

Αρχική απάντηση από antonisk7 [Σήμερα, στις 17:18]

Δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι , απλά αν δεν του πω εγω με ακριβώς ίδιες μνήμες και ίδια τσιπάκια τότε δεν θα πρέπει να απαντά κανείς στο ποστ. Σίγουρα δεν του εγγυάται κανείς ότι θα ανέβουν το ίδιο ή ότι δεν θα ξεπεράσουν τις δικές μου , απλά ενδεικτικά του παρουσιάζεται μια αντίστοιχη περίπτωση.

Anyway ορίστε ένα screenshot γιατί φάινεται ότι έτσι μόνο έχουν εγγυρότητα αυτά που λέμε :)

Κατ'αρχήν, δικό μου λάθος γιατί νόμισα ότι απαντούσες συγκεκριμένα σε εμένα. Και μάλλον καλά έχω καταλάβει αφού κάτω από δικό σου post που δεν αναφέρθηκα σε εσένα καθόλου συνέχισες αυτό που είχες πει ως προς απάντηση του δικού μου.

Κατά δεύτερον δεν σε αμφισβήτησα, δεν έχω καν λόγο να το κάνω αφού δεν με ενδιαφέρει να το κάνω στο συγκεκριμένο θέμα και δεν έχω καν αντίθετη γνώμη από την δική σου, ούτε δεν σε πιστεύω.

Σε ανάλυση, τα memory chip δεν έχει σημασία αν είναι ίδια, αν είναι από την ίδια σειρά ή ακόμα και την ίδια ημερομηνία. Δεν είναι επεξεργαστές που μπορείς να βγάλεις έναν μέσο όρο, όλες μα όλες πάνε εντελώς διαφορετικά και είναι εντελώς θέμα τύχης. Επίσης έχει ακριβώς τις ίδιες μνήμες με τις δικές σου και ήδη ( αν φυσικά φταίει αυτό ) είναι αρκετά παρακάτω οπότε γιατί να το συζητάμε αν οι δικές σου πάνε ή όχι; Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω Grace απλα το λέω μήπως βοηθήσουμε το παιδί σε κάτι , μήπως φταίει κάτι άλλο .Πχ είναι σίγουρο ότι δεν ανεβαίνουν άλλο ? Καμια ψύκτρα έχουν ? Κανένα φαν να χτυπαέι τις διόδους ανάμεσα στις μνήμες ? Το λέω γιατι και γω στην αρχή δεν μπορούσα να τις ανεβασω και με βοήθεια από παιδιά που ξέρανε , οι μνήμες κατάφεραν να ανεβούν λίγο. Πες μας Γιώργο περισσότερα μπας και....

Link to comment
Share on other sites

αντωνη με τι ταση τις εχεισ???? πανε αρκετα καλα θα ελεγα για 2*512.. ακομα τι ψυξει τους εχεις? απο οτι καταλαβα ψυκτρες.. πριν βαλεις τις ψυκτρες ποσο ηταν το max τους με την ιδια ταση? (για να ξερω αν αξιζει να βαλω ) :)

ΤΗΧ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis

αντωνη με τι ταση τις εχεισ????

Ταση 2,85 που ειναι και το μάξ που δίνει η μητρική μου, κάποτε ελπίζω σε κανα μοντ για λιγο παράπάνω.

Αρχική απάντηση από Elpis

πανε αρκετα καλα θα ελεγα για 2*512.. ΤΗΧ

και 260 καλά θα ταν .... αλλα για τετοια οικονομική κατηγορία καλά ειναι...

Αρχική απάντηση από Elpis

απο οτι καταλαβα ψυκτρες.. πριν βαλεις τις ψυκτρες ποσο ηταν το max τους με την ιδια ταση? (για να ξερω αν αξιζει να βαλω ) :)

ΤΗΧ

Όσο για τις ψύκτρες φυσικά εχω επάνω χάλκινες , δεν ξερω τι κάνανε πριν γιατι ειχα και στις παλιες μου οπότε τις έβαλα κατευθείαν...Πάντως ζεστένονται άρα κάνουν δουλειά. Ακόμη εχω έναν 8αρι ανεμιστήρα στο πλαϊνό του κουτιού που τις χτυπάει κατευθείαν με κρύο αέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια σημερα πηγα σε ενως φιλου μου το σπιτι και βρηκα την εξης μνημη!!!

με τσιπακια winbond

308wgw942508ch-6 λετε να ειναι καλη??

ειναι δδρ 333 256mb cl2.5..

ch-6 πρωτη φορα βλεπω..

τι ακριβως ειναι?? λετε να κανουν δουλεια?? μαλλον πρεπει να ειναι bh-5-6 αφου ειναι αρκετα παλιο κομματι??? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis [Σήμερα, στις 16:01]

παιδια σημερα πηγα σε ενως φιλου μου το σπιτι και βρηκα την εξης μνημη!!!

με τσιπακια winbond

308wgw942508ch-6 λετε να ειναι καλη??

ειναι δδρ 333 256mb cl2.5..

ch-6 πρωτη φορα βλεπω..

τι ακριβως ειναι?? λετε να κανουν δουλεια?? μαλλον πρεπει να ειναι bh-5-6 αφου ειναι αρκετα παλιο κομματι??? ευχαριστω

Όχι, είναι ακριβώς αυτό που είπες, CH-6. Αυτές παίρνουν τα 2/6/2/2 timings σε χαμηλή ταχύτητα με αρκετή τάση αλλά ΔΕΝ ανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.