Jump to content



PCI sata controller για win 7 x64


omnio1416003277

Recommended Posts

Kαληπερα. Ψαχνω απεγνωσμενα να βρω ειτε απο Ελλαδα ειτε απο εξωτερικο εναν pci controller με 4 η και παραπανω ports. Μονο μια παραμετρο εχω βαλει... να παιζει σε win 7 x64!!! Δεν μπορω να βρω πουθενα απο Ελλαδα. Στο ebay εχω βρει εναν γερμαναρα (αντε να μην αρχισω τωρα..) που πουλαει και pci και pci express αλλα στο ενα adv λεει οτι παιζει με 7 64αρια στο αλλο δεν το αναφερει καν. Τεσπα, επικοινωνησα μαζι του αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη. Εχει δοκιμασει κανενας καμια καρτα και να μου προτεινει? Δεν με νοιαζει αν θα ειναι pci η pci xpress x1. Απλα βαριεμαι ελλεινα (και το θεωρω και κοροιδια) να στησω xp για να βρω καρτα!!! Ειναι μεγαλη αναγκη για αμεση αγορα γιατι τα data αυξανονται με ραγδαιους ρυθμους και εχω ελαχιστα gb ελευθερα και κανενα sata διαθεσιμο.... Ευχαριστω!!!

ΥΓ1: Να συμπληρωσω οτι με ενδιαφερει να υποστηριζει jbod. Τωρα αν εχει και 0,1 η 5 ειναι καλοδεχουμενα αλλα οχι απαραιτητα.

ΥΓ2: Το ebay εχει γεμισει κινα.... Προσοχη....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Καλο site αλλα δυστυχως δεν εχει καρτα που να παιζει σε 7 x64. Μονο μια παιζει σε 7 αλλα ειναι για 32μπιτα. Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν θα παιζουν οι drivers που ειναι για server 08 x64 η για vista x64...

Link to comment
Share on other sites

ένα μοντέλο έχει το πλαίσιο. αλλά και η lsi πουλάει ονλαιν μέσω του site.

ότι driver υπάρχει για windows 2008 R2 iax32 παίζει σε windows 7 x64

αν προσπαθείς να βάλεις drivers iax64 μάταια προσπαθείς

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω αγορασει ακομα καρτα απλα ψαχνω να βρω μια που να παιζει σε 7 64μπιτα και εχω προβλημματιστει. Θα τσεκαρω αυτα που μου ειπες. Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αφου απλώς σε ενδιαφέρει να αυξήσεις τις sata ports σου και όχι τοσο οι επιδόσεις, ψάξε για controller με βάση το Silicon Image 3114. Ελλάδα παίζει λίγο ακριβά (~40E) αλλα απο ebay βρίσκεις σε πολυ καλύτερη τιμή. Εμένα παίζει μια χαρά σε 64μπιτα windows και linux. Βέβαια όσο έψαξα JBOD δεν πρέπει να υποστηρίζει αλλά μικρό το κακό νομίζω. Επίσης αν θέλεις να είναι SATA2, υπάρχει και το 3124 αλλά μονο από ebay θα βρεις κάτι λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να βάζω spam μηνύματα, μόλις είδα το θέμα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Μέγιστη διαμεταγωγή PCI: 133 MB/s

SATA 1: 150 MB/s

SATA 2: 300 MB/s

Και μάλιστα η ταχύτητα του PCI είναι η συνολική για όλα τα κανάλια, δηλαδή μοιράζεται το συνολικό bandwith των 133 MB/s σε όλες τις κάρτες PCI: "On the PCI bus, the available bandwidth is shared by all devices on the bus, resulting in lower bandwidth available per device as more devices are added." http://zone.ni.com/devzone/cda/tut/p/id/3767

Πως λοιπόν έχουν αυτές οι κάρτες 4 θύρες sata? Φαντάζεστε με τι ταχύτητα θα δουλεύουν; 133/4 = 33 MB/s, και μάλιστα εφόσον δεν υπάρχει άλλη κάρτα PCI στο PC που να διακινει δεδομένα την ίδια στιγμή!

Αυτό το έλαβε υπόψη ο φίλος που ψάχνει τέτοια κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να βάζω spam μηνύματα, μόλις είδα το θέμα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Μέγιστη διαμεταγωγή PCI: 133 MB/s

SATA 1: 150 MB/s

SATA 2: 300 MB/s

Και μάλιστα η ταχύτητα του PCI είναι η συνολική για όλα τα κανάλια, δηλαδή μοιράζεται το συνολικό bandwith των 133 MB/s σε όλες τις κάρτες PCI: "On the PCI bus, the available bandwidth is shared by all devices on the bus, resulting in lower bandwidth available per device as more devices are added." http://zone.ni.com/devzone/cda/tut/p/id/3767

Πως λοιπόν έχουν αυτές οι κάρτες 4 θύρες sata? Φαντάζεστε με τι ταχύτητα θα δουλεύουν; 133/4 = 33 MB/s, και μάλιστα εφόσον δεν υπάρχει άλλη κάρτα PCI στο PC που να διακινει δεδομένα την ίδια στιγμή!

Αυτό το έλαβε υπόψη ο φίλος που ψάχνει τέτοια κάρτα;

Δεν είναι έτσι όπως τα λές.

Το διαθέσιμο bandwidth μοιράζεται δυναμικά και ανάλογα με τις ανάγκες μπορεί να το πάρει και ο ένας μόνο controller. (π.χ. αν οι υπόλοιπες θύρες είναι άδειες)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι όπως τα λές.

Το διαθέσιμο bandwidth μοιράζεται δυναμικά και ανάλογα με τις ανάγκες μπορεί να το πάρει και ο ένας μόνο controller. (π.χ. αν οι υπόλοιπες θύρες είναι άδειες)

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω και εγώ, ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Οπότε αν βάλεις και στις 4 θύρες του controller δίσκους, ή θα δουλεύεις κάθε φορά τον έναν μόνο, ή θα έχουν διαμεταγωγή στα 33 ΜΒ/s. Για παράδειγμα αν θέλεις να αντιγράψεις 10 γίγα από τον ένα στον άλλο δίσκο του ίδιου controller, με τι ταχύτητα νομίζεις ότι θα αντιγραφούν;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω και εγώ, ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Οπότε αν βάλεις και στις 4 θύρες του controller δίσκους, ή θα δουλεύεις κάθε φορά τον έναν μόνο, ή θα έχουν διαμεταγωγή στα 33 ΜΒ/s. Για παράδειγμα αν θέλεις να αντιγράψεις 10 γίγα από τον ένα στον άλλο δίσκο του ίδιου controller, με τι ταχύτητα νομίζεις ότι θα αντιγραφούν;

Πάλι δεν το κατάλαβες σωστά.

Άλλο το bandwidth των PCI θυρών της μητρικής και άλλο το bandwidth μεταξύ των δίσκων και του sata controller που είναι πάνω στην κάρτα.

Ο controller της κάρτας κανονίζει την μεταφορά των δεδομένων από/προς και μεταξύ των σκληρών που είναι συνδεμένοι επάνω της αλλά δεν είναι το ίδιο με το διαθέσιμο εύρος του pci διαύλου...

Αν π.χ. ο controller της κάρτας υλοποιεί raid συστοιχία τότε θα στέλνει τα δεδομένα ταυτόχρονα σε όλους τους δίσκους, όταν π.χ. έχουμε 2 δίσκους σε raid-0 ή περισσότερους σε συστοιχία raid-5 ή jbod.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν το κατάλαβες σωστά.

Άλλο το bandwidth των PCI θυρών της μητρικής και άλλο το bandwidth μεταξύ των δίσκων και του sata controller που είναι πάνω στην κάρτα.

Ο controller της κάρτας κανονίζει την μεταφορά των δεδομένων από/προς και μεταξύ των σκληρών που είναι συνδεμένοι επάνω της αλλά δεν είναι το ίδιο με το διαθέσιμο εύρος του pci διαύλου...

Αν π.χ. ο controller της κάρτας υλοποιεί raid συστοιχία τότε θα στέλνει τα δεδομένα ταυτόχρονα σε όλους τους δίσκους, όταν π.χ. έχουμε 2 δίσκους σε raid-0 ή περισσότερους σε συστοιχία raid-5 ή jbod.

OK, μάλλον εντόπισα το λάθος μου. Θέλεις να πεις ότι τα δεδομένα από τον ένα δίσκο στον άλλο του συγκεκριμένου controller δεν θα περάσουν από τον PCI δίαυλο; Με πρακτικό παράδειγμα, έχω στον controller αυτό δύο δίσκους και θέλω να αντιγράψω 100 γίγα από τον ένα στον άλλο. Αυτά τα 100 γίγα δεν θα περάσουν από τον δίαυλο PCI για να ελεχθούν από την CPU ή δεν ξέρω ποιο άλλο chip της μητρικής ή ίσως τις μνήμες (DMA, Direct Memory Access)? Αν περνούν, ισχύει ο περιορισμός του διαύλου, που αν χρησιμοποιείται και από άλλες συσκευές, θα γίνεται χαμός. Αν δεν περνάνε, τότε ο controller πράγματι θα είναι γρήγορος για μεταφορές δεδομένων σε δίσκους που είναι πάνω του.

Αν όμως περνάνε, τότε έχω δίκιο εγώ. Διότι τότε ότι και να κάνει ο controller, το εύρος θα περιορίζεται από τον δίαυλο PCI.

Aλλά ας μην μείνουμε στους δίσκους πάνω στον ΙΔΙΟ controller, ας πάμε σε μεταφορά από δίσκο που είναι απευθείας πάνω στη μητρική, προς τον controller. Θα πρέπει εκείνη την ώρα ο δίαυλος PCI να είναι ελεύθερος εξ ολοκλήρου, να μην τον χρησιμοποιεί κάποια άλλη κάρτα (όπως ήχου ή έξτρα USB που έχω εγώ π.χ.), με λίγα λόγια ο χρήστης να μην κάνει τίποτα άλλο ταυτόχρονα που να απασχολεί τον δίαυλο, π.χ. να μην προσπαθήσει ταυτόχρονα να μεταφέρει δεδομένα από την ανάποδη κατεύθυνση από διαφορετικό σε διαφορετικό δίσκο. Ακόμα λοιπόν και αν έχει ο χρήστης raid 0 με τέσσερις δίσκους, που θεωρητικά ακόμα και HDD θα έπιανε σειριακή ταχύτητα πάνω από 250 ΜΒ/s, θα περιοριστεί στα θεωρητικά 130 MB/s που στην πράξη θα είναι ακόμα λιγότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Η Silicon Image στο site της υποστηρίζει το chip sil 3114 με drivers για win7 x64:

http://www.siliconimage.com/support/searchresults.aspx?pid=28&cat=3

Ένας controller που φοράει το παραπάνω chip είναι αυτός:

http://www.delock.com/produkte/gruppen/IO+Karten/Delock_Controller_SATA_4_port_with_Raid_70154.html

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200000785

ή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 10+ μερες η delock μου απαντησε για το θεμα αυτο. Δεν εχει φτιαξει η ιδια drivers αλλα το chipset υποστηριζεται απο την silicon image. Αυτο ακριβως που αναφερει και ο hotas. Αλλα στην σημαντικη ερωτηση αν υποστηριζει jbod (που για μενα ισως ειναι και πιο σημαντικο απο το αν παιζει σε 7αρια) η απαντηση ειναι η εξης: "Over the card- BIOS is a support for a "JOBD- RAID" available".....

Για το οποιο εστειλα νεο διευκρινηστικο email γιατι 3 ανθρωποι του χωρου και δεν μπορουμε να εξηγησουμε τι εννοει ο ποιητης....

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω link είναι το επίσημο user guide της Silicon Image για τον 3114.

http://www.siliconimage.com/docs/SATARAID5-UserGuide_v1.30.pdf

Στη σελίδα 12, υπάρχει η επιλογή για δημιουργία concatenated array, που πιστεύω είναι αυτό που θέλεις. Για ευκολία το έκανα printscreen:

attachment.php?attachmentid=40925&stc=1&d=1285760849

Ο Delock 3114 που έχω έχει τέτοια επιλογή:

attachment.php?attachmentid=40924&stc=1&d=1285760849

Οπότε λογικά το υποστηρίζει αυτό που θες απλά δεν το λέει JBOD. Αν δεις στο user guide JBOD ονομάζει κάτι άλλο.

post-4287-1416074611,3571_thumb.jpg

post-4287-1416074611,3867_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.