Jump to content



PCI sata controller για win 7 x64


omnio1416003277

Recommended Posts

Δυστυχως δεν ειναι αυτο. Το jbod ειναι just a bunch of disks. Δηλαδη θελω να ειναι ο καθε δισκος μονος του χωρις raid και arrays. Οπως ακριβως παιζει ο controller στην motherboard αν απλα κουμπωσεις 2-3-οσους χωραει πανω της. Μπορει και αυτο να ειναι απο default και αυτη η συζητηση να ειναι χωρις νοημα.... Μονο εσυ θα μπορεσεις να με βοηθησεις πανω σε αυτο γιατι απο την delock.... Σε χιλιοευχαριστω για την βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Α! Δεν είχα καταλάβει ότι αυτό εννοείς. Εγώ νόμιζα ότι θέλεις να βάλεις πολλούς δίσκους σε έναν εικονικό.

Προφανώς και γίνεται αυτό που λες (by default κιόλας) όπως σε κάθε απλό controller. Έτσι τον λειτουργώ κ εγώ στο nas. Για αυτό τον λόγο τον πήρα κιόλας, για να δώσει απλά extra 4 sata ports. Βάζεις τους δίσκους πάνω και τέρμα. Δεν δημιουργείς κάποιο array οπότε τους βλέπει ξεχωριστά. Don't worry.

Link to comment
Share on other sites

Περιττο να σου πω οτι με εχεις σωσει!!!!!!! Οποτε τσιμπαω τον http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200000785 και εχω σωθει!!!!!!!!! Πω πω, ειλικρινα σου μιλαω σωθηκα γιατι το μεγεθος των data εχει ξεφυγει πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου εστειλαν email απο την delock σε ενα παλιοτερο που ειχα στειλει σχετικα με το ποστ που ανοιξα. Ο τυπος λοιπον μου γραφει οτι με windows 7 x64 και τον καθε δισκο stand alone (ποιητικη αδεια...) ενδεχεται (μα ειναι τωρα απαντηση σοβαρης εταιρειας???) η συνολικη χωρητικοτητα να μην ξεπερνα τα 1,5 Tb, δικαιολογωντας το μαλιστα λεγοντας οτι ο controller τους υποστηριζει μονο το sata 1,5gb/sec χαρακτηριστικο. Ιδου:

For our card "70154" is currently over us not a Windows7-driver available .

If is a driver available, we provide the driver software for download on our website.

We appreciate your understanding. Over the card- BIOS is a support for a "JOBD- RAID" available.

Indication

You found under the follwing link a windows7 driver.

http://www.siliconimage.com/support/searchresults.aspx?pid=28&cat=3&os=11

But the setting for this array can over the card- BIOS under the RAID array to be set.

If you use four hard drives on our controller, please note that, the overall capacity may be not over 1.5 TB do not affect

Our controller supports only the SATA 1.5 Gbit / s - Specification.

Επειδη τα αγγλικα του ειναι ασε να μην πω καλυτερα, και επειδη οπως φαινεται οι γνωσεις του σχετικα με υπολογιστες ειναι λιγο χειροτερες απο τις δικες μου σχετικα με την κοπτοραπτικη... μπορεις να μου πεις τι δισκους εχεις δοκιμασει? Εχω σκοπο να βαλω 4 wd 1T green caviar.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου εστειλαν email απο την delock σε ενα παλιοτερο που ειχα στειλει σχετικα με το ποστ που ανοιξα. Ο τυπος λοιπον μου γραφει οτι με windows 7 x64 και τον καθε δισκο stand alone (ποιητικη αδεια...) ενδεχεται (μα ειναι τωρα απαντηση σοβαρης εταιρειας???) η συνολικη χωρητικοτητα να μην ξεπερνα τα 1,5 Tb, δικαιολογωντας το μαλιστα λεγοντας οτι ο controller τους υποστηριζει μονο το sata 1,5gb/sec χαρακτηριστικο. Ιδου:

For our card "70154" is currently over us not a Windows7-driver available .

If is a driver available, we provide the driver software for download on our website.

We appreciate your understanding. Over the card- BIOS is a support for a "JOBD- RAID" available.

Indication

You found under the follwing link a windows7 driver.

http://www.siliconimage.com/support/searchresults.aspx?pid=28&cat=3&os=11

But the setting for this array can over the card- BIOS under the RAID array to be set.

If you use four hard drives on our controller, please note that, the overall capacity may be not over 1.5 TB do not affect

Our controller supports only the SATA 1.5 Gbit / s - Specification.

Επειδη τα αγγλικα του ειναι ασε να μην πω καλυτερα, και επειδη οπως φαινεται οι γνωσεις του σχετικα με υπολογιστες ειναι λιγο χειροτερες απο τις δικες μου σχετικα με την κοπτοραπτικη... μπορεις να μου πεις τι δισκους εχεις δοκιμασει? Εχω σκοπο να βαλω 4 wd 1T green caviar.

Καλά... Οι τύποι είναι για τα πανηγύρια... Ούτε η αυτόματη μετάφραση δεν θα έδινε τέτοιο κείμενο, για να μην πω ότι πρέπει να είναι αυτόματη μετάφραση... :laughing: :laughing:

Σχετικά με το ερώτημα, εγώ θα έλεγα να μην σε προβληματίζει. Ο τύπος προφανώς δεν ξέρει να ξεχωρίσει ταχύτητα από χωρητικότητα, όταν επικαλείται την ταχύτητα για να προσδιορίσει όριο χωρητικότητας... Κουκουρούκου δηλαδή...

Η δική μου γνώμη είναι ότι από την στιγμή που η κατασκευάστρια του chip βγάζει drivers για 64bit, τότε δεν υπάρχε θέμα περιορισμού χωρητικότητας, ο οποίος περιορισμός προκύπτει από την δυνατότητα διευθυνσιοδότησης των sectors, σε λειτουργικά που το εύρος των bit δεν τους επιτρέπει να διευθυνσιοδοτήσουν πάνω από έναν αριθμο sectors. Έτσι στα 32bit λειτουργικά, υπάρχουν προβλήματα με partitions πάνω από 2 tera. Τα 64άρια δεν έχουν τέτοια προβλήματα με τις τωρινές χωρητικότητες, τώρα ξεκινούν την καριέρα τους!

(Τα λέω χοντρικά για το θέμα αυτό, μην αρχίσετε, ξέρω για τις λύσεις με GPT και λοιπά, αλλά αυτά είναι εκτός θέματος).

Ο τύπος ίσως εννοεί ότι πιθανόν (!) να υπήρχε πρόβλημα αν έφτιαχνες concatenation array, δηλαδή δεύτερου τύπου jbod, όπως ορίζεται στην wikipedia:

JBOD, meaning "Just a Box Of Disks", "Just a Bunch Of Drives", or, as a recursive acronym, "JBOD's a Bunch Of Disks", is used to refer to two distinct concepts:

* all disks being independently addressed, with no collective properties – each physical disk, with all the logical partitions each may contain, being mapped to a different logical volume: just a bunch of disks.

* concatenation, where all the physical disks are concatenated and presented as a single disk.

http://en.wikipedia.org/wiki/Non-RAID_drive_architectures

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη δεν αντεξα του απαντησα χθες το μεσημερι καταλληλα και αναμενω πως και πως την απαντηση του σχετικα με το τι σκ@τ@ σχεση εχει η ταχυτητα με την χωρητικοτητα.... Να δω δηλαδη τι θα μου πει ο ανθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

...τσιμπαω τον http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200000785 και εχω σωθει!!!!!!!!! ...

Τελικά παρέλαβες από pc1;

Ρωτάω γιατί παρακολουθώ πολύ καιρό μέσω του skroutz το πότε θα εμφανιστεί ο delock, εμφανίζεται ταυτόχρονα σε pc1 (31,11) και eshop (38,50), κάνω στις 28/10 παραγγελία από το 2ο, μου λένε ότι θα αργήσει λόγω της απεργίας των φορτηγών,λέω δε πειράζει μιας και δεν το κάιγομαι και σήμερα με ενημερώνουν ότι υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας του συγκεκριμένου προϊόντος και ότι δε ξέρουν πότε θα γίνει η νέα παραλαβή από τον προμηθευτή τους. Ο δε delock ταυτόχρονα εξαφανίζεται από pc1 και eshop. Μήπως τελικά είναι το ίδιο μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το θεμα με την απεργια εχει δωσει πολλες δικαιολογιες σε πολλους... Το eshop και το pc1 εχουν μια σχεση αλλα δεν ειναι το ιδιο μαγαζι. Απ'οσο ξερω (inside info...) ο πρωην τεχνικος διευθυντης του eshop ανοιξε το pc1. Εχει καλυτερες τιμες γιατι ειναι ενα μαγαζι, με 6-7 υπαλληλους και σε ενα μη κεντρικο σημειο της μεσογειων (ειναι λιγο πριν τον σταυρο). Εχει παρει αρκετο μεριδιο της αγορας και γενικως εχει καλυτερη εξυπηρετηση απο το eshop. Για τον controller μου ειπαν κι εμενα για 2 εβδομαδες. Βασικα ισως μετα απο τις συζητησεις εδω στο forum εκανα ντου ολοι και δεν προλαβαμε... Θα κουμπωσεις και δευτερο controller? Εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχεις bios conflict? Τσεκαρε τα πμ σου....

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω τον delock θα βγάλω τον sunix που είναι για 2 sata και ο οποίος ύστερα από ένα bios update της μητρικής δουλεύει άψογα. Απλώς θα βάλω στον 1o το bios χωρίς raid μιας και δε με ενδιαφέρει αυτή του η λειτουργία.

@omnio

Δεν έχω τπτ στα pm μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχθες εβαλα τον controller στο σερβερακι. Τα 7αρια εγραψαν κλασικα οτι εκαναν εγκατασταση αλλα δεν παιζει σωστα. Κατεβασα τους drivers απο το site της silicon image και voila!!!! ειδα κανονικοτατα 3 δισκους 1Tb (δλδ συνολο 3Tb) οποτε αυτο που φοβομουν για την χωρητηκοτητα δεν επιβεβαιωθηκε. Δεν εχω δοκιμασει να κανω raid και ουτε θα το δοκιμασω γιατι και δεν το πολυεμπιστευομαι αλλα και γιατι ετσι κι αλλιως ηθελα απλα να παιζουν σαν stand alone. Συμπερασμα: αν βρειτε controller με chipακι απο την silicon image (3114 για sata1, 3124 για sata2) παιζει μια χαρα με windows 7 x64. Τελος καλα ολα καλα!!!

@Hotas

το πηρες το πμ γιατι μου απαντησες....απλα η διαφορα στις μερες μαλλον μας μπερδεψε

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι γαιδαρος που δεν απαντησα αλλα ειχα τρεξιματα στην δουλεια και δεν βρηκα χρονο καν να μπω. Λοιπον, μπορεις να το βρεις στην msystems. Ειναι στον Ν. Κοσμο αλλα το στελνουν και σπιτι αν μενεις μακρια.

Τωρα οσον αφορα τον controller. Μετα απο 1 εβδομαδα λειτουργιας μπορω να πω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος. Το transfer ειναι μια χαρα, το streaming στον media player ομοιως, αναγνωρισε αμεσως και τους 3 1Τ δισκους και οι drivers ειναι πολυ σταθεροι. Δεν δοκιμασα raid αλλα φανταζομαι αφου δεν εχει βγαλει το παραμικρο error δεν θα υπαρχει προβλημμα.

Case closed.

υγ: το επομενο που θα δικιμασω αν βρω χρονο μεσα στο πσκ ειναι να στησω freenas και να κανω μερικα τεστακια με κατι παλιοτερους δισκους που εχω.

Link to comment
Share on other sites

σε πολλούς controllers το single disk drive το κάνεις μόνο με RAID-0 στον εαυτό του χωρίς να τους ζευγαρώσεις με τπτ. Αυτό ισχύει για ορισμένους controllers της LSI. Τώρα για την Silicon Image τι να σου πω είναι λίγο εως πολύ δύσκολο να βρεις controllers ROC (raid on Chip) που να παίζουν Single disk drive. θα σου πρότεινα να πας σε HBA που παίζει σίγουρα απροβλημάτιστα και με acceleration.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.