Jump to content



προτασεις


Daywalker

Recommended Posts

Καλώς ήλθες,

όπως είπε και ο alchemist, πες μας πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις, για πόσο καιρό σκοπεύεις να κρατήσεις το pc χωρίς αναβάθμιση, για τι δουλειές το χρησιμοποιείς(gaming, net, office) ώστε να μπορέσουμε να σου προτείνουμε αυτά που νομίζουμε κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και τι δουλειες σκοπευεις να κανει ο υπολογιστης, ειναι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο.

Συμφωνω με τον RootX αλλα αν σκοπευεις να "τυρρανησεις" και βιντεο ή αλλες βαριες εργασιες, μαλλον πας για 1Gb μνημη, που ναι μεν θα σε ταλαιπωρησουν λιγο περισσοτερο στο overclocking απ' οτι τα 512Mb αλλα θα σου ειναι απαραιτητα για τις προαναφερθησες εργασιες. Αν παλι, παιρνεις το PC μονο για overclock, τοτε αυτα που ειπε ο RootX για πλατφορμα ειναι τα πιο σωστα.

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Την Leadtek δεν την έχω δει , ούτε έχω δοκιμάσει κανένα mobo της Leadtek.

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για αυτό το motherboard.

Εγω πάντως θα έπαιρνα το Asus SK8V.

2 dimms των 512MB είναι καλά.

Αλλά θα προτιμούσα δύο stick του 1GB έκαστο.

A64 3200+ ή 3400+

Για γραφικών , τι θα πάρεις?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι την radeon 9800 αλλα καλη προταση ειναι και της leadtek a360 με τσιπακι 5700.ειχε τις καλυτερεσ αποδοσεις.

παντως η μητρικη που ανεφερα προτινεται και απο την amd στο site της για Α64

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη λύση είναι μια Radeon 9800 PRO

Βεβαίως με μια εξιδεικευμένη κάρτα γραφικών ( Oxygen , FireGL , Quaddro , ... ) θα είχες καλύτερες επιδόσεις σε Rendering , Raytracing , κτλ.

Αλλά αφού παίζεις και παιχνίδια , αναγκαστικά παίρνεις κάποια από τα κλασσικά μοντέλα.

Οπότε Radeon 9800 PRO all the way.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Εγω πάντως θα έπαιρνα το Asus SK8V.

Καινουρια ειναι αυτη; Υβριδιο μεταξυ SK8N για FX (939) και K8V για 64 (754) ;...

Daywalker, να μη σε αποθαρρυνω αλλα μην ξεφυγεις πολυ στο budget καθως και το AGP θα αντικατασταθει (PCI Express) και το socket 754 (Socket 939) και η DDR (DDR2) μεσα στο προσεχες ετος. Συνεπως με εναν 64αρη της ταξης των 200-250 (3200+), μια μητρικη στα <200 (ASUS K8V) και μια καρτουλα οποσδηποτε ~200 ή λιγοτερο (9600 Pro/XT, δες και για καμια μεταχειρισμενη/καινουρια 9700 Pro) και θα εισαι πασσας στα Γιαννενα. Και το κυριοτερο θα κλαις πολυ λιγοτερα χρηματα σε 12 μηνες που δεν θα ειναι αναβαθμησιμα, απ'οτι αν επαιρνες 9800 Pro, 3400+ και τιποτα πανακριβες Mushkin κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μην του αντιμιλατε του παιδιου!

Daywalker το ποσο που διαθετεις ειναι πολυ δυνατο.Εγω σου προτεινω τα εξης...

shuttle ή chaintech nforce3-150

3200+

Απλες μνημες εστω και με cas2.5-3 (samsung?) κανουν καλη δουλεια. Ελαχιστη διαφορα θα δεις λογω του ενσωματωμενου mem controller.

Αυτα βεβαια με την προυποθεση οτι θες να κανεις και o/c.Αλλιως παρε 3400+ και μια απλη μητρικη με κτ800 (albatron,gigabyte)

Φροντισε να εχεις και καμμια καλη vga... Την 5700 ξεχνα την... Αν θες φτηνη παρε οποιαδηποτε 9600προ/ΧΤ ή την 5900sp απο e-shop/mgmanager με 200/220 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Για το PCI Express , μην βιάζεστε , γιατί δεν θα εισαχθεί μονομιάς στην αγορά.

Για αρκετό καιρό ( κανά 6μηνο ) οι εταιρίες θα βγάζουνε αντίστοιχες AGP & PCI Express κάρτες γραφικών.

Η ATi έχει ανακοινώσει την R420 ( διάδοχος του R360 ) για AGP , και την R423 ( διάδοχος του R360 ) για PCI Express.

Η nVIDIA θα βγάζει bridged PCI Express κάρτες ( κάρτες AGP με ολοκληρωμένο που "portάρει" τις κάρτες για PCI Express ) , και θα τις βγάζει και για AGP.

Υ.Γ. Φυσικά και υπάρχει η Asus SK8V.

Δεν θυμάμαι όμως αν μπαίνουν και Athlon 64 επάνω ( νομίζω πως μπαίνουν )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.