Jump to content



ECS X58Β-A


s0me0ne

Recommended Posts

Καλησπέρα.Εχω μια μικρή απορία το οποίο ίσως είναι και πρόβλημα.Άρχισα να χρησιμοποιώ την

ECS X58Β-A

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ECS-S1366-Ddr3-X58-X58B-A.htm

και όταν δίνω ρεύμα να ανοίξει το PC, ξεκινάει για 1 sec και σβήνει, αμέσως ξεκινάει για 1 sec ( όλα δουλεύουν κανονικά χωρίς να προλάβει η GPU να βγάλει έξοδο στην οθόνη, ίσα που γυρνάνε τα fans 3-5 στροφές) και στην τρίτη που γίνεται αυτί ανοίγει κανονικά.Να σημειωθεί ότι εγώ πατάω το power_button 1 φορά και όλα τα κάνει η μητρική.Επίσης δοκιμασα clear_CMOS και load defaults αλλά τίποτα.Η μητρική μόλις ανοίχτηκε απο πλαίσιο.Απλά ρωτάω μήπως κάνας αλλος την έχει και του κάνει το ίδιο και ίσως είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω μια μικρή απορία το οποίο ίσως είναι και πρόβλημα.Άρχισα να χρησιμοποιώ την

ECS X58Β-A

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ECS-S1366-Ddr3-X58-X58B-A.htm

και όταν δίνω ρεύμα να ανοίξει το PC, ξεκινάει για 1 sec και σβήνει, αμέσως ξεκινάει για 1 sec ( όλα δουλεύουν κανονικά χωρίς να προλάβει η GPU να βγάλει έξοδο στην οθόνη, ίσα που γυρνάνε τα fans 3-5 στροφές) και στην τρίτη που γίνεται αυτί ανοίγει κανονικά.Να σημειωθεί ότι εγώ πατάω το power_button 1 φορά και όλα τα κάνει η μητρική.Επίσης δοκιμασα clear_CMOS και load defaults αλλά τίποτα.Η μητρική μόλις ανοίχτηκε απο πλαίσιο.Απλά ρωτάω μήπως κάνας αλλος την έχει και του κάνει το ίδιο και ίσως είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Φυσιολογικο δεν ειναι σιγουρα τη τροφοδοτικο εχεις ? αν εχεις τη δυνατοτητα δοκιμασε με καποιο αλλο τροφοδοτικο μηπως ειναι απο εκει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυριο θα έχω ένα ολοκαίνουριο θα δοκιμάσω.Αλλά λίγο χλωμό να είναι το θέμα στο τροφοδοτικό αφού με το ίδιο που έχω έτρεχα μια άλλη μητρική την ίδια μέρα που τις άλλαξα.Βέβαια hardware είναι αυτο.. μπορεί να του τη βίδωσε και να έπαθε κάτι το PSU.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυριο θα έχω ένα ολοκαίνουριο θα δοκιμάσω.Αλλά λίγο χλωμό να είναι το θέμα στο τροφοδοτικό αφού με το ίδιο που έχω έτρεχα μια άλλη μητρική την ίδια μέρα που τις άλλαξα.Βέβαια hardware είναι αυτο.. μπορεί να του τη βίδωσε και να έπαθε κάτι το PSU.

βλεπω οτι ειναι απο το stock αρα παιζει και να ειναι προβληματικη η μητρικη (οχι οτι και εντελως καινουρια να ηταν δεν μπορουσε να εχει προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον θα συνεχίζει αλλά το θέμα είναι ότι δεν συμφέρει να την πάω για RMA τώρα γιατί δεν έχουν κάτι καλό.Και σκέφτομαι να την τρέξω έτσι αφού όλα τα άλλα είναι κομπλέ, αλλά φοβάμαι μην τα τινάξει καμια μέρα και πάρει και τίποτα άλλο παραμάζωμα.Σπάνιο όμως ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον θα συνεχίζει αλλά το θέμα είναι ότι δεν συμφέρει να την πάω για RMA τώρα γιατί δεν έχουν κάτι καλό.Και σκέφτομαι να την τρέξω έτσι αφού όλα τα άλλα είναι κομπλέ, αλλά φοβάμαι μην τα τινάξει καμια μέρα και πάρει και τίποτα άλλο παραμάζωμα.Σπάνιο όμως ε?

εφοσον εχει εγγυηση την πας πισω και πρεπει να σου δωσουν ιδια η εφοσον δεν υπαρχει κατι καλυτερο αν ψαξεις στο forum εχει αρκετα θεματα γυρω απο την εγγυηση και τα θεματα αλλαγης

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα δω τι θα κάνω.Απλά επειδή έχει 2 χρόνια εγγύηση ακόμα λέω να την δουλέψω λίγο καιρό πρώτα μέχρι να βρω κάτι καλό στην τιμή της.

Και 5 χρονια εγγυηση να εχει αφου εχει εγγυηση αν ειναι προβληματικη τι πας για αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω ότι είναι τροφοδοτικό

συγκεκριμένα το pc μου άναβε και έκλεινε όπως λες και εσύ για ένα δευτερόλεπτο

ήρθε όμως μια μέρα που δεν έκανε ούτε αυτό :hang2:

άλλαξα τροφοδοτικό και όλα εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Οχι και εγω εχω την ιδια και μου κανει αυτο το προβλημα και εχω αλλαξει τροφοδοτικο.

Ισως ετσι να ειναι η μητρικη.

Αν και εγω θα την παω για αλλαγη μηπως παρω κατι καλυτερο γιατι αλλο ενα προβλημα που εχω ειναι ενω βαζω τις μνημες στα 1333 που ειναι μου τις κατεβαζει στα 1066.

Link to comment
Share on other sites

Καλα διαβασα σε αλλα φορουμ και η μητρικη ειναι για κλωτσιες την ξηλωνω σημερα το βραδυ και παω αυριο πρωϊ πρωϊ στο Πλαισιο και απο δω και περα Elite μονο φρυγανιες!:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως.Κοίτα δεν με απασχολεί το ότι <<ανοίγει με την τρίτη!>> αλλά φοβάμαι μήπως καμια μέρα δεν ανοίξει ούτε με την τρίτη και τα τεζάρει και πάρει μαζί της και τίποτα άλλο!!Και τα υπόλοιπα δεν θα τα καλύψει η εγγύηση!!Έσυ την έχεις καιρό έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.