Jump to content



Προβλημα με Bοοt


obelix7

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά.

Εχω ενα μικρό πρόβλημα.

Συναρμολόγησα σήμερα ενα pc.

Αποτελειται απο

http://www.msi.com/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&prod_no=1740

http://products.amd.com/en-gb/DesktopCPUDetail.aspx?id=532

και 2x2 gb ddr3 1600

Όταν πάει να μπουτάρει, το σύστημα ξεκινάει αλλα δεν ανοιγει η οθόνη.

Η μητρική έχει μια οθονίτσα (αντι για ήχους φαντάζομαι) που απο τις ενδείξεις της, καταλαβαίνεις που είναι απο το Manual. Εμένα κολλάει στο FF.

Aναλυτικα οι πρώτες τιμές έιναι στο παρακάτω πίνακα.

επίσης να πω οτι στη τροφοδοσία του επεξεργαστή που πάει συνήθως 4-Pin καλώδιο, η μητρική θέλει 8.

Εγώ έχω συνδεσει μόνο 4, γιατί δεν είχε αλλο 4-pin καλώδιο το τροφοδοτικό.

Ευχαριστώ

post-13988-1416074607,8616_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Για να κολλάει στο FF μάλλον σημαίνει ότι δε συνεχίζει στις επόμενες διαδικασίες του POST. Απλά παίρνει ρεύμα δηλαδή και τέλος.

Τi τροφοδοτικό έχεις? Αν είναι καινούριο μου κάνει εντύπωση που δεν έχει το 8πινο για τη μητρική. Αν και λογικά και το 4πινο θα έπρεπε να είναι αρκετό, θα έπρεπε πρώτα να κοιτάξεις το θέμα του τροφοδοτικού πριν πας παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

To τροφοδοτικό ειναι 500 Watt και δεν νομίζω να είναι γτ και χωρίς καρτα γραφικών δεν θέλει να συνεχίσει

Τελικα έκανα μια πατεντα με ενα αλλο τροφοτοτικό που εχω αλλα ακόμα FF. Αρα δεν φταίει το ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να πεις μοντέλο και τύπο του τροφοδοτικού. Δεν είναι θέμα ονομαστικής ισχύος. Θα μπορούσε πχ η μητρική να είναι "παράξενη" και να μη ξεκινά χωρίς να βλέπει τροφοδοσία σε όλο το 8πινο. Θα μπορούσε το τροφοδοτικό παρά την ικανή ονομαστική ισχύ του, να έχει πάθει κάτι.

Πάντως πράγματι χωρίς κάρτα γραφικών λογικά θα σταματάτε λίγο παρακάτω στη λίστα κωδικών.

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι το τροφοδοτικό είναι οκ, βρες τρόπο να τροφοδοτήσεις όλο το 8πινο ίσως μέσω κάποιου ανταπτορα. Εν τω μεταξύ προσπάθησε να το δουλέψεις με το κάθε dimm μνήμης ξεχωριστά, δοκιμάζοντας σε όλα τα slots.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστευω οτι το τροφοδοτικό ειναι μια χαρα. Βρήκα τρόπο και τροφοδότησα όλο το 8πινο αλλα τπτ. Κάτι αλλο δνε παει καλά. θα δοκιμάσω μνήμες. Αλλα και πάλι δεν θα επρέπε να φτανει μέχει εκεί που τσεκάρει τις μνήμες????

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απλά δε κοστίζει τίποτα να δοκιμάζεις πρώτα κάθε πιθανό συνδυασμό σε μνήμες. Ειδικά αν υπάρχει και κάποιο PC φίλου με DDR3 να δοκιμάσεις τις δικές σου ή/και να δανειστείς για δοκιμή τις δικές του.

Επίσης το να δοκιμάσεις τις δικές σου σε κάθε πιθανή θέση και συνδυασμό δε κοστίζει κάτι.

Όταν απηυδήσεις πήγαινε τα RMA ένα ένα τα εξαρτήματα. :...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.