Jump to content



Σπάσιμο Ασύρματων Δικτύων - WEP / WPA / WPA2 Cracking


drkameleon

Recommended Posts

Σημείωση : Οι πληροφορίες που ακολουθούν στο συγκεκριμμένο άρθρο έχουν χαρακτήρα καθαρά ενημερωτικό. O γράφων δεν φέρει καμία ευθύνη για την χρησιμοποιήση των παρακάτω καθ' οιονδήποτε μη σύννομο τρόπο.

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε μια συλλογή άρθρων - υπό τη μορφή "μαθημάτων" - άλλων που αναδημοσιεύονται (από την παλιά Φωλιά στο blogspot) κι άλλων που προστέθηκαν ή διαμορφώθηκαν στην πορεία, σχετικά με τα Ασύρματα Δίκτυα, την Ασφάλεια των Ασυρμάτων Δικτύων και τρόπους παράκαμψής της...

* Μάθημα 1 : Γλωσσάρι όρων

Γενικές γνώσεις...

* Μάθημα 2 : Απαραίτητα εφόδια

Τι χρειαζόμαστε πριν ξεκινήσουμε?

* Μάθημα 3 : Cracking WEP - Μέρος 1ο

Τα Βασικά βήματα

* %ce%b9%ce%ba%cf%84%cf%8d%cf%89%ce%bd-4-cracking.html'>Μάθημα 4 : Cracking WEP - Μέρος 2ο

Σπάζοντας τον πρώτο μας κωδικό

* Μάθημα 5 : Cracking WEP - Μέρος 3ο

Όλες οι εντολές

* Μάθημα 6 : Cracking WPA / WPA2 - Μέρος 1ο :banging:

Thomson/Speedtouch routers

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
το έχεις δοκιμάσει?

το speedyTom?

αυτό που σου δίνει τι είναι? factory default code?

To SpeedyTom δεν το έχω απλά δοκιμάσει, το έχω γράψει εγώ. Οπότε να σε διαφωτίσω...

Έχουμε ένα δίκτυο ThomsonXXXXXX (όπου ΧΧΧΧΧΧ τα τελευταία 6 δεκαεξαδικά ψηφία του ονόματος). Τα παίρνει και τα γράφεις στο κουτάκι και πατάς "Process"... Αυτό που σού βγάζει είναι τα πιθανά (σχεδόν πάντα ένα από αυτά 'δουλεύει') εργοστασιακά passwords (τα οποία, ως γνωστόν ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟΙ αλλάζουν) για τον συγκεκριμμένο router/δίκτυο.

Οπότε, αν με ρωτάς, σε διαβεβαιώ : δουλεύει 100%. :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά... αλήθεια δουλεύει, έβαλα απλά για ένα λεπτό προστασία wpa στο router του δήμου (το thompson tg585 v7 είναι) και έβαλε αυτόματο κωδικό, αυτόν που μου πρότεινε το κουτάκι κάτω από το process. Εννοείται μετά ότι τον έβγαλα. :)

Nice job drkameleon. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά... αλήθεια δουλεύει, έβαλα απλά για ένα λεπτό προστασία wpa στο router του δήμου (το thompson tg585 v7 είναι) και έβαλε αυτόματο κωδικό, αυτόν που μου πρότεινε το κουτάκι κάτω από το process. Εννοείται μετά ότι τον έβγαλα. :)

Nice job drkameleon. :)

Thanx a lot! :hi:

p.s. Σε ποιόν... δήμο, κάνεις τέτοιους πειραματισμούς? lol

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα man... την αλήθεια λέω. :)

Τώρα και να σου πω σε ποιόν δήμο το έκανα (μία φορά μόνο και για ένα λεπτάκι:o), από Χανιά είσαι για να καταλάβεις; :p

Από Χανιά δεν είμαι... αλλά αν σού πω ότι τον τελευταίο καιρό, το μεγαλύτερο διάστημα, μένω λίγο έξω από χανια? lol

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το SpeedyTom. Έκανα μια δοκιμή και παρόλο που έβγαλε ένα μόνο αποτέλεσμα ήταν σωστό :T:

Το SpeedyTom δεν βγάζει Passwords, βγάζει ΠΙΘΑΝΑ Passwords - και πάντα ΕΝΑ από αυτά θα δουλευεί (ή τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων)... Οπότε, μια χαρά σού βγήκε :T:

Have a nice day! :)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και σε πρόγραμμα o παραπάνω αλγόριθμός για τα thomson :) STkeys 2.0 το προγραμματάκι, δουλεύει μια χαρά.

Indeed, το SpeedyTom ήθελα να είναι αυτό που έλειπε : μια online εφαρμογή για cracking, ούτε apps ούτε τίποτα, εύκολα και γρήγορα... :whistling. Btw, κι εγώ έχω έτοιμη μια offline/standalone έκδοση (για Windows) του SpeedyTom, την οποία θα δημοσιεύσω επίσης εντός των ημερών... :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτόντως, έτσι για να κάνουμε και το beta-testing/benchmarking μας :

μπορείτε να μού πέιτε ΠΟΣΗΝ ΩΡΑ (περίπου) πήρε μέχρι να ολοκληρωθεί + τις προδιαγραφές του συστήματός σας (λειτουργικό / browser / cpu) ?

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου δοκιμή ( το ξανάτρεξα βέβαια για να μετρήσω) πήρε 51 δευτερόλεπτα.

(Windows 7 Ultimate, Intel C2D T7200 2.00 Ghz, Mozilla firefox 3.6.10 )

Μια χαρούλα...:clap:

Κι εμένα στα Win 7 Ultimate - με Intel Core 2 Duo T6600 @ 2.20 Ghz - πάνω-κάτω (ίσως ΕΝΑ ΤΣΙΚ πιο λιγο) στα ίδια μού τρέχει - και στον Firefox και στον Chrome.

Τώρα όσον αφορά, το Linux που έχω κάνει δοκιμές (στο ίδιο μηχάνημα) σε Ubuntu 9.10 με Chrome / Firefox και το... Moonlight(:p) plugin - τρέχει - αλλά από ταχύτητα κλάφτα-χαράλαμπε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.