Jump to content



Πρόβλημα με ενισχυτή την στιγμή που δεν παίζει.


Anagno

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα... μπαίνω κατευθείαν στο θέμα έπεσε στα χέρια μου ένα audiolab ενισχυτής 8000Α που είναι προ και τελικός αυτό τον ενισχυτή λοιπόν το συνέδεσα σε κάτι αρκετά παλια infinity ηχεία ο ήχος είναι πολύ καλός μόνο που αντιμετωπίαω ένα πρόβλημα όταν ο ενισχυτής είναι ανοιχτός και συνδεδεμένος με τον υπολογιστή στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου και όταν δεν παίζει κάτι ακούγεται ένα αποηχο "σσσσσσ" μετα απο λιγο σταματαει για κανένα δευυτερόλεπτο και ξαναρχίζει... ρε παιδιά πως γίνετε να το σταματήσω αυτό... ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Όχι για την ακρίβεια δεν ξέρω αν το κάνει δεν αντιλαμβάνομαι κάτι ο ήχος μετά είναι τέλιος στα αφτιά μου... το συνέδεσα στο Μp3 το minijack και δεν ακουγόταν και γενικά αμα το βγάλω απο την κάρτα ήχου τoy pc δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρατήρησα οτι το κάνει ακι όταν ακούω κάτι απλά δεν το καταλαβαίνω και πολύ και πάλι όμως πως θα το εξαφανίσω... αν γίνετε χωρίς ναα γοράσω καινούργια κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρατήρησα οτι το κάνει ακι όταν ακούω κάτι απλά δεν το καταλαβαίνω και πολύ και πάλι όμως πως θα το εξαφανίσω... αν γίνετε χωρίς ναα γοράσω καινούργια κάρτα ήχου.

Το φύσημα που ακούς προφανώς και οφείλεται στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου του υπολογιστή σου. Ο φθηνότερος τρόπος για να ξεφύγεις από αυτό το φύσημα είναι να πάρεις μια φθηνή, εξωτερική κάρτα ήχου. Κάτι σαν αυτό είναι υπέρ αρκετό. Αν πάρεις μια καλή εσωτερική κάρτα ήχου, πιθανότατα δεν θα έχεις πάλι πρόβλημα, αλλά το καλύτερο είναι να απομακρύνεις όσο μπορείς το DAC από το "θορυβώδες" χώρο του tower.

Link to comment
Share on other sites

Λες με αυτό και μόνο να κάνω δουλεία φίλε μου χωρίς να χάσω ποιότητα?

Ποιότητα χάνεις έτσι και αλλιώς και με την onboard κάρτα. Αυτό θα είναι στα ίδια επίπεδα αλλά χωρίς φύσημα. Αν θες να μην χάνεις ποιότητα θα πρέπει να βάλεις το χέρι πιο βαθειά στην τσέπη...:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια τόσα χρόνια βομβαρδίζω τα αυτία μου με ηχεία υπολγιστή τύπου "7.1 50 € logitech" και τώρα που έπεσαν στα χέρια μου αυτά καταλαβαίνω τι πάει να πει μουσική και ας έχω και το φυσηματάκι (το οποίο στα τραγούδια δεν γίνετε αντιληπτο μόνο σε τυχον παύσεις) οπότε αν καλύψω και το ζήτημα αυτό πιστεύω οτι θα είμαι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα οφείλεται προφανώς σε παράσιτα από το εσωτερικό του υπόλογιστή* και από τη μάλλον μέτρια Onboard που έχεις. Λογικά θα ακούς πέρα από το φύσημα και άλλου είδους παράσιτα αν ισχύει αυτό που λέω.

Αν η μητρική σου έχει πιστοποίηση high definition ήχου και επακόλουθα κάποιο καλό τσιπάκι της realtek τότε πιθανόν να πας και σε χειρότερο ήχο. Υπάρχουν βέβαια και καλά μονωμένες εσωτερικές κάρτες, αλλά εκεί πληρώνεις αρκετά.

*Έγραψα ενισχυτή αντί υπολογιστή sorry.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα οφείλεται προφανώς σε παράσιτα από το εσωτερικό του ενισχυτή
Tι ακριβώς εννοείς? Όχι εκτός από το φύσημα δεν ακούω κάτι άλλο το μόνο που κάνε είναι να σταματάει και να ξαναξεκινάει μερικές φορές ....Σε άλλη πηγή πάντως δεν ακούγεται τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

*Έγραψα ενισχυτή αντί υπολογιστή sorry.
A οκ λέω κι εγώ... ναι τελικά κατα 99 % απο εκεί προέρχεται το πρόβλημα και δεν το λες μόνο εσύ είναι πολύπλευρο το πόρισμα και όλοι εκεί καταλήγουν... θα μπει καλύτερη καρτούλα και ελπίζω το πρόβλημα να λυθει :)
Link to comment
Share on other sites

A οκ λέω κι εγώ... ναι τελικά κατα 99 % απο εκεί προέρχεται το πρόβλημα και δεν το λες μόνο εσύ είναι πολύπλευρο το πόρισμα και όλοι εκεί καταλήγουν... θα μπει καλύτερη καρτούλα και ελπίζω το πρόβλημα να λυθει :)

Aυτή τι σου λέει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.