Jump to content



460sli ή 5870+460


kostas77

Recommended Posts

2 x 460 θα είναι πιο γρήγορες απο μια 5870 ουσιαστικά.

Αλλά το να πάρεις 460 για Physics είναι overkill για να μην πω μ*****.

Και με μια 260 πχ κάνεις την ΙΔΙΑ δουλειά ακριβώς. (για να μην πω με 1 9800).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όπως θα διαβάσεις και σε άλλες σελίδες εδώ, 2χ460 είναι (για μένα και για πολλούς) η πιο τίμια εκδοχή του "παίρνω nvidia τώρα".

Ιδανικά και αυτές με το 1 γίγα μνήμη.

Αλλιώς πας σε 5870 που όμως ποια είναι πολύ ακριβή δυστηχώς.

Physics μπορείς να έχεις γενικά και με πολύ υποδεέστερες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά χ16/χ8/χ8 με το χ16/χ16/χ16 αν το έχεις πχ, δεν θα δεις ΚΑΜΙΑ διαφορά.

Νομίζω με 2 χ 460 που είσαι σχεδόν > 480, δεν χρειάζεσαι και εξτρά κάρτα για Φύζικς.

Όχι πως αν την βάλεις δεν θα "ελαφρύνεις" λίγο τις 460, αλλά δεν είμαστε εποχές 8800 τώρα ποιά, 2 χ 460 είναι ΠΟΛΥ δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδικό έχει η PNY? αν είναι κλασσική reference, δεν έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά απο τους άλλους κατασκευαστές, εκτός αν έχει πιο μεγάλη ? εγγύηση?

ε δε ξερω απλως μου αρεσε η εμφανιση

ποια gtx460 μου προτινετε?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δύο GTX460 σε SLI είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή (και αυτό σου το λέει κάποιος που κάποτε αρκούνταν μόνο στο οverkill). Δεδομένου ότι ο λόγος τιμής/απόδοσης είναι πολύ καλός δεν νομίζω να το μετανιώσεις. Σαν παρατήρηση όμως θα σου πώ - από αυτά που διαπίστωσα από πρώτο χέρι - είναι ότι λόγω μικρού κόστους και μαζικής παραγωγής έχουν μεταξύ τους πολλές διαφορές, σπάνια θα βρείς δυο κομμάτια με την ίδια απόδοση και τα ίδια κουσούρια.

Εγώ με ένα φίλο μου πήραμε 3 ίδιες κάρτες με serial numbers (πχ χχχχ1,χχχχ2,χχχχ3) και οι 3 είναι διαφορετικές... σε άλλη τάση "ακούνε", άλλα clocks πιάνουν, άλλες θερμοκρασίες. Το καλό είναι ότι είναι εύκολο ακόμα και για ένα αρχάριο να τις κάνει οverclock και να πιάσει ταχύτητες και επιδόσεις πολύ ακριβότερων καρτών χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Αρκεί ένα πρόγραμμα σαν το Afterburner της MSI να κάνεις το επιθυμητό overclocking και με ένα καλό fine tuning σε fan speeds και τάση να έχεις ένα δυνατό αερόψυκτο ζευγάρι με λογικές θερμοκρασίες και φοβερές επιδόσεις. Επίσης αυτό που διαπίστωσα με μεγάλη έκπληξη και χαρά - και συγχωρέστε με αν έχω χάσει επεισόδια λόγω αποχής από τον χώρο - είναι ότι μπορείς να τις παίζεις ασύγχρονα. Δηλαδή μπορεί η μία κάρτα για παράδειγμα να παίζει με τον πυρήνα στα 880MHz τις μνήνες στα 4000MHz και τάση 1,087v και η άλλη 940MHz, μνήμες 4400MHz και τάση 1,125v και να παίζουν μαζί μια χαρά.

Για παράδειγμα στο Vantage θα σου πω ότι με το ίδιο σύστημα και την GTX295 έβγαζα σε ρυθμίσεις για χρήση 24/7 περίπου 25000 score ενώ με τις δύο GTX460 λίγο πάνω από 35000 score. Στα games πάνε αέρα με όλες τις ρυθμίσεις στην υψηλότερη ποιότητα (και από game και από τους drivers) και σε full HD (1920x1080). Στο Dirt 2 110+ frames, στο Metro 2033 50+ frames, στο Bad Company 2 πάνω από 100 frames κ.ο.κ. Εν ολίγοις θεωρώ ότι είναι πολύ τίμια επιλογή για ένα gamer.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.