Jump to content



win 7 update ??????


velipsi

Recommended Posts

αγαπητοι φίλοι γεια!! εχω win 7 professional 64B και εδω και δύο μέρες μου κανει update βγαζει ρύθμιση παραμετρων 0% και ξανα τα ιδια κλεισιμο 1 απο 3 update και ξανα ....

κατι τρεχει με το update ξερει κανεις κατι ?

Εχω ενοχλήσει και microsoft για λύση !!!

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς "ενόχλησες" τη Microsoft για λύση; Μέσω email ή τηλεφωνικά; Πριν πόσο καιρό; (αν μου επιτρέπεις βέβαια) :)

Πήγαινε C:\windows\winsxs και πήγαινε τέρμα κάτω στον φάκελο. Δες εάν έχει κάποιο αρχείο με όνομα pending.xml και πες μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς "ενόχλησες" τη Microsoft για λύση; Μέσω email ή τηλεφωνικά; Πριν πόσο καιρό; (αν μου επιτρέπεις βέβαια) :)

Πήγαινε C:\windows\winsxs και πήγαινε τέρμα κάτω στον φάκελο. Δες εάν έχει κάποιο αρχείο με όνομα pending.xml και πες μου. :)

οχι εχει φακελους και 2 αρχεια

poqexec

reboot

Τηλεφωνικα στη Microsoft

Link to comment
Share on other sites

οχι εχει φακελους και 2 αρχεια

poqexec

reboot

Τηλεφωνικα στη Microsoft

Εφόσον δεν υπάρχει pending.xml τότε το πιο πιθανό που μπορεί να συμβεί είναι αυτό που λέει ο αστρολάβος παραπάνω.

Εάν όχι, δοκίμασε να τρέξεις το Fix-it από το παρακάτω άρθρο (τσέκαρε το εκτέλεση αλλαγών χωρίς επιβεβαίωση)

How do I reset Windows Update components?

http://support.microsoft.com/kb/971058

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει pending.xml τότε το πιο πιθανό που μπορεί να συμβεί είναι αυτό που λέει ο αστρολάβος παραπάνω.

Εάν όχι, δοκίμασε να τρέξεις το Fix-it από το παρακάτω άρθρο (τσέκαρε το εκτέλεση αλλαγών χωρίς επιβεβαίωση)

How do I reset Windows Update components?

http://support.microsoft.com/kb/971058

φίλε Δημητρη αυτό το Fix-it λέιε οτι ειναι για vista .............

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα το fix-it και όλα ενταξη δεν βγαζει ποια το "Ρυθμίσεις παραμετρων ενημερωσης 0%"

Το θεμα τωρα είναι εχω χάσει κάποιο σημαντικό update των windows ....εδω σε θελω ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις χάσει κανένα update, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. :)

Ευχαριστώ για την ιδιαίτερη βήθειά σου ...να ρωτήσω και κατι παραπάνω ?

γιατι γινόταν ολο αυτό το κόλπο ?

γιατι υπήρχε αυτή η συμπεριφορά στα windows ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας υποφάκελος των Windows, με όνομα SoftwareDistribution. Λειτουργεί ως datastore για τα Windows Update, και περιέχει αρχεία στα οποία καταγράφονται οι εργασίες που πρέπει να κάνουν τα update. Ποια DLL πρέπει να ενημερωθούν κτλ, αν πρέπει να γίνει restart μετά την εγκατάσταση κάποιας ενημέρωσης, σε ποια σημεία θα ενημερωθεί το μητρώο κτλ. Για διάφορους λόγους μερικές φορές μπορεί κάποιο queued job να παραμείνει στη λίστα, και ενώ όλα έχουν πάει κανονικά και έχουν εγκατασταθεί οι ενημερώσεις και έχει ενημερωθεί πλήρως το σύστημα, παραμένει αυτό το queued job να λέει στα Windows ότι π.χ πρέπει να γίνει configure των Windows Update πριν την εκκίνηση των Windows. Εφόσον όμως έχει γίνει ήδη το configuration, δεν έχει κάτι να κάνει configure ουσιαστικά.

To pending.xml είναι κάτι παρόμοιο. Εφόσον δεν υπήρχε σε εσένα, τότε ήταν εξίσου πιθανό ότι αυτό το queued job θα έφευγε κάποια στιγμή από τη λίστα, όπως έγινε και στη περίπτωση του αστρολάβου.

Με την εφαρμογή του Fix-it, ο φάκελος αυτός διαγράφεται (μεταξύ άλλων), και επαναδημιουργείται πλήρως στο επόμενο search for windows updates. Εφόσον διαγράφεται ο φάκελος, διαγράφονται και αυτά τα queued jobs.

:)

Link to comment
Share on other sites

απο τον πίνακα ελέγχου στο windows update μου γράφει οτι υπάρχουν

"5 σημαντικές ενημερώσεις 810 KB "

Ερώτηση να τις εγκαταστήσω ?

Φυσικά. Σημαντικές ενημερώσεις - πάντα εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και γω αυτο το πρόβλημα.

Πως το ξεπέρασα:

Πήγα στο Windows Update. Είχα 3 ενημερώσεις.

Ξετικαρα την μια του Internet Explorer 8 και πέρασα εκείνη τη στιγμή τις άλλες 2. Στην επανεκκινση έκανε τα update κανονικά και έστρωσε.

Φαντάζομαι κάτι κολαει όταν παει να περάσει εκείνη την ενημέρωση, η έρχεται σε αντιπαράθεση με τις άλλες 2.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και γω αυτο το πρόβλημα.

Πως το ξεπέρασα:

Πήγα στο Windows Update. Είχα 3 ενημερώσεις.

Ξετικαρα την μια του Internet Explorer 8 και πέρασα εκείνη τη στιγμή τις άλλες 2. Στην επανεκκινση έκανε τα update κανονικά και έστρωσε.

Φαντάζομαι κάτι κολαει όταν παει να περάσει εκείνη την ενημέρωση, η έρχεται σε αντιπαράθεση με τις άλλες 2.

Σωστός το εκανα και εγω έτσι και ολα ο.κ ....γιατι μου το ξαναβγαζε ......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.