Jump to content



Πρόβλημα με Asus K7S5Apro & Athlon XP


vkot

Recommended Posts

Έχω την Μ/Β Asus K7S5A pro και εχω βαλει εναν Athlon XP 2000+. Η Μ/Β αναγνωριζει μονη της τη CPU και δεν μου δινει καμμια επιλογη (πλην του FSB)... εκτος αν εχει κανα αλλο κολπο που δε το ξερω.

Μου λεει λοιπον οτι ο επεξεργαστης μου δουλευει στα 1250MHz αντι για τα 1600τοσα που θα'πρεπε να ειναι. Αν παιξω με το FSB δε ξεκιναει το συστημα. Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να πω οτι τελικά μόνο μια φορά δούλεψε στη κανονική συχνότητα (FSB/DRAM=133/133) όπου το BIOS αναγνώρισε σωστά τον επεξεργαστή ως XP 2000+. Τις επόμενες φορές που δοκίμασα, το πισί ή κόλλαγε ή έσκαγε ή δε ξεκίναγε.

Τι να υποψιαστώ οτι φταίει; Μήπως επειδή η τάση του τροφοδοτικού δεν είναι ακριβής; Μήπως οι μνήμες (DDR) έχουν πρόβλημα και δεν τρέχουν στα 133;

Ελπίζω να υπάρχει εύκολη διάγνωση, αλλιώς θα αναγκαστώ να ξηλώνω και να ράβω κομμάτια για να δω ποιό/τι φταίει :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.