Jump to content



ερώτηση για φακό DSLR (Sigma 18-200)


Recommended Posts

Αυτές τις μέρες αγόρασα (μτχ) έναν Sigma 18-200 OS για Canon. Αυτό που πρόσεξα από την πρώτη στιγμή είναι ότι όταν περιστρέφω το δαχτυλίδι για zoom-unzoom κάπου στο μέσον κολλάει και θέλει αρκετή δύναμη για να συνεχίσει. Αυτό είναι φυσιολογικό; Ο φακός κατά τα άλλα είναι αστέρι.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι κάνει Άρη αλλά τον έχω 2+ χρόνια και ειναι μια χαρά.

Θεωριτηκά ΔΕΝ πρέπει να το κάνει, αλλά δεν επιρέαζει κάτι.

Τώρα αν κάνει και θόρυβο κλπ είναι άλλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έθεσα σωστά. Δυσκολία ναι όχι κόλλημα. Επίσης όχι δεν κάνει κάποιο θόρυβο.

Τον πωλητή που ρώτησα μου είπε ότι κάτι τέτοιο είναι συνηθισμένο σε τόσο μεγάλους φακούς αλλά επειδή εγώ δεν έχω εμπειρία από τέτοιους φακούς είπα να ρωτήσω και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι κάνει Άρη αλλά τον έχω 2+ χρόνια και ειναι μια χαρά.

Θεωριτηκά ΔΕΝ πρέπει να το κάνει, αλλά δεν επιρέαζει κάτι.

Τώρα αν κάνει και θόρυβο κλπ είναι άλλη φάση.

thanks. Ηρέμησα κάπως τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

;) δεν είναι κάτι, αν εστιάζει καλά, κλπ μην σε τρομάζει.

Δεν είναι και ακριβώς ο φακός οπότε δεν περιμένουμε και παπάδες αν με πιάνεις :)

Εμένα απο την 1η μέρα κολλούσε έτσι και τώρα ακόμα το ίδιο είναι. και τον έχω κάνει πιο πολλά "πάνω-κάτω" απο άλλα μέρη του σώματος μου :D

Link to comment
Share on other sites

ε προφανώς τότε είναι θέμα κατασκευής και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Όσο για αυτό που σου είπε ο πωλητής (ότι συμβαίνει στους μεγάλους φακούς) νομίζω πως δεν ισχύει. Είχα μέχρι πριν λίγο καιρό τον 18-200 VR της Nikon και το δαχτυλίδι του ήταν μια χαρά. Ο 17-55 πάλι έχει από κατασκευής αισθητά πιο σκληρό δαχτυλίδι από όλους τους φακούς μου και το παρατήρησα από την πρώτη στιγμή που τον έπιασα στα χέρια μου (και ο Ιάσωνας επίσης).

Ο 50-135 πάλι, που είναι τηλεφακός έχει τόσο smooth δαχτυλίδι που νομίζει κανείς ότι ειναι το δαχτυλίδι της εστίασης και όχι του ζουμ.

Link to comment
Share on other sites

o 18-55 που έχω έχει μια χαρά αίσθηση. Από την άλλη για έναν Tamron που διάβαζα review ανέφερε ότι έχει πάνω κάτω το πρόβλημα που εντόπισα στο δικό μου. Ελπίζω πάντως να μην χειροτερέψει μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.