Jump to content



HDD Plexi Window


MrCrowley83

Recommended Posts

Μετα το project plexi μου μπηκε κι εμενα ο διαολος να ασχολθω με κατι...

Βεβαια το project plexi ειναι εξω απο τα νερα μου οποτε παω για αρχη σε κατι πιο απλο.

Θελω να βγαλω το καπακι του δισκου και να του βαλω plexi!!

Πρωτοτυπο? Οχι αλλα ειπα να δοκιμασω....

Εχω βρει σχετικους οδηγους και εχω και τα καταλληλα εργαλεια αλλα εχω μια ερωτηση.

Το plexi εχει στατικο ηλεκτρισμο. Ποσο μπορει να επηρεασει ενα μαγνητικο μεσο αποθηκευσης οπως ο δισκος?

Link to comment
Share on other sites

Μετα το project plexi μου μπηκε κι εμενα ο διαολος να ασχοληθω με κατι...

Βεβαια το project plexi ειναι εξω απο τα νερα μου οποτε παω για αρχη σε κατι πιο απλο.

Καταρχάς χάρηκα που έβαλα ''τον διάολο μέσα σου'', και ελπίζω να ακολουθήσουν πολλοί άλλοι.

Ποτέ μην βάζεις όρια και να λές ''είναι έξω από τα νερά μου'', διέψευσε τις προβλέψεις σου και προσπάθησέ το.

Στις ερωτήσεις σου τώρα.

Θεωρώ πώς δέν θα έχεις πρόβλημα στατικού ηλεκ/μού, μιάς και ο δίσκος είναι μονίμως γειωμένος όταν δουλεύει.

Άλλο είναι το μεγάλο πρόβλημα...το πώς θα εξασφαλίσεις την μετάβαση απο μέταλλο σε plexy cover.

Πολλά πράγματα στην βιομηχανία όπως βαφές-επεξεργαστές-δίσκοι-φάρμακα κατασκευάζονται σε ειδικά διαμορφωμένο περιβάλλον.

Στις αίθουσες αυτές υπάρχουν συστήματα με ειδικά φίλτρα όπου καθαρίζουν τον αέρα απο μικροσωματίδια, πράγμα που γίνεται και στην κατασκευή των σκληρών δίσκων.

Όπως καταλαβαίνεις άπαξ και ανοίξεις τον δίσκο, δέν θα ξαναδουλέψει στις εργοστασιακές προδιαγραφές ξανά.

Πειραματίσου με έναν παλιό που δέν θα τον κλαίς μετά, και δέν θα τον έχεις για αποθήκευση σημαντικών δεδομένων.

Ο βασικός αντίπαλος στο εγχείρημά σου είναι η σκόνη!

Μεθοδολογία που εγώ θα ακολουθούσα.

-Πλύνε καλά τα χέρια σου αλλά μήν τα σκουπίσεις με πετσέτα, άφησέ τα να στεγνώσουν φυσικά.

-Προμηθέυσου μία μεγάλη σακούλα (καινούργια), όπου μέσα θα λύσεις τον δίσκο.

-Άνοιξε το καυτό νερό στο μπάνιο ώστε να γεμίσει υδρατμούς (με κλειστό το παράθυρο πάντα).

-Άσε τους υδρατμούς να κάτσουν και να κάτσει μαζί τους και η σκόνη.

-Η αποσυναρμολόγηση θα γίνει μεσα στην σακούλα στο μπάνιο, αφού θα έχεις περάσει με swiffer το κατσαβίδι, τα χέρια σου, τον δίσκο.

-Αφού τον λύσεις κράτα το καπάκι, και σφράγισε στην σακούλα τον δίσκο με τις βίδες.

-Φτιάχνεις το plexy cover.

-Ξανά η διαδικασία με τον ατμό, swiffer πέρασμα στα πάντα , και η συναρμολόγηση πάλι στο μπάνιο στην σακούλα μέσα.

Είναι 50-50 άν θα σου δουλέψει και για πόσο διάστημα, γι' αυτό κάντο σε παλιό δίσκο.

Περιμένουμε photo και αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο νόημα για να κανεις αυτό το modd?

Θα φαίνεται από κάπου? Έχεις σκεφτεί κάτι παραπάνω να μας πεις να σε βοηθήσουμε?

Και να το κανεις μικραίνεις τρομερά την ζωή του σκληρού δίσκου..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο νόημα για να κανεις αυτό το modd?

Θα φαίνεται από κάπου? Έχεις σκεφτεί κάτι παραπάνω να μας πεις να σε βοηθήσουμε?

Και να το κανεις μικραίνεις τρομερά την ζωή του σκληρού δίσκου..

Πλάκα-πλάκα εσύ είχες ssd κάτω στην έκθεση... γιατί δέν του βάζεις ένα plexy cover?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειχα δει σε καποιους οδηγους ειναι να παρω ενα μεγαλο ταπερ να ανοιξω τρυπα για τα χερια και να προσαρμωσω γαντια. Σαν θερμοκοιτιδα για μωρα!!! Τον δισκο λεω να τον βαλω στην προσοψη του κουτιου για να φαινεται απο μπροστα. Ξερω οτι υπαρχει πολυ μεγαλο θεμα με την σκονη αλλα τουλαχιστον αξιζει να προσπαθισω!!

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευη απ οσο εχω δει μεχρι τωρα θα γινει ως εξης.

Θα βγει το καπακι και θα κοπει με ντρεμελ αφηνοντας αθικτη την περιμετρο οπου ειναι και οι τρυπες για τις βιδες. Ειδα και αλλες λυσεις οπου μπαινει καπακι εξ ολοκληρου απο πλεξι αλλα το τελικο αποτελεσμα δεν μου αρεσε. Επισης εχω μια ιδεα.... να του βαλω κανενα led απο μεσα που να συνδεεται με καποιο τροπο με το hdd led απο το mobo!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακη η ιδεα σου αλλα για φαντασου το να φαινεται και την ωρα που λειτουργει!! Θα βλεπεις και τα πλατερ που θα γυρνανε και τη βελονα να πηγαινοερχετα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.