Jump to content



Βοήθεια για προγραμματισμό


Vanngelis

Recommended Posts

Καλημέρα,

Εδώ και καιρό ασχολούμαι με c++ και java, αλλά έχω πρόβλημα να εφαρμόσω αυτά που έχω μάθει στην πράξη. Δηλαδή, μπορώ να κάνω προγράμματα όπως αυτά που έχουν τα βιβλία (πχ να ταξηνομώ πίνακες, να βρίσκω μεσους όρους κλπ) αλλά δε μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο να κάνει κατι χρήσιμο.

Δηλαδή απλώς έχω μάθει τη σύνταξη και τις εντολές της c++ και java αλλά δεν μπορώ να φτιάξω ένα "πραγματικό" πρόγραμμα.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα πρέπει να βρεις το πρόβλημα. Δεν έχει νόημα να ψάχνεις την λύση αν δεν έχεις πρόβλημα...:fist:

Συνεπώς, αποφάσισε τι πρόγραμμα θεωρείς πραγματικό και χρήσιμο, και μετά βρες με ποιον τρόπο μπορείς αλλά και θες να το φτιάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Βαγγέλη, θα σου πω αυτά που μου είπε και ο Δάσκαλος μου στο τει..

"το βασικό στη JAVA είναι να μάθεις τη φιλοσοφία της"

δηλ να καταλάβεις πολύ καλά τις έννοιες του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμου και του πολυμορφισμου. Άμα τα καταλάβεις αυτά καλά μετά για να φτιάξεις ένα "πραγματικό πρόγραμμα" όπως λες θα τα καταφέρεις. Μπορεί να σου πάρει λίγο καιρό στην αρχή αλλά απ τη στιγμή που θα έχεις καταλάβει καλά αυτές τις έννοιες, θα ξέρεις τι ακριβώς κάνεις. Σημαντικό.

Και άμα μπεις στο site της oracle (πλεον) θα βρεις όλες τις κλάσεις της java και τις μεθόδους τους και μέσα απο αυτές μπορείς να φτιάξεις "πραγματικά προγραμματα":dirol:

παρε και το link

αντε και καλό κάψιμο...:p

Link to comment
Share on other sites

η θεωρια απο την πραξη εχει μια διαφορα.. το ενα συπληρωνει το αλλο..

για να βγαλεις ενα καλο αποτελεσμα, πρεπει να κατεχεις κ τα 2..

ξεκινα απο java.. ψαξε στο νετ για ασκησεις αρχικα απο απλα κ ανεβαινε. δουλευε τα σαν μικρα project...

κ θα εισαι οκ..

βρες ενα project ξεκινα το, κ οτι απορια εχεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

έχω βρεί ότι ένα κλασσικό παράδειγμα εφαρμογής (πχ ένα τηλεφωνικό κατάλογο, ή ένα παιχνίδι τρίλιζα) μπορουν να είναι αρκετά περίπλοκα για να ανακαλύψεις μια γλώσσα προγραμματισμού.

την πρώτη φορά που θα το κάνεις απλά θα εφαρμόσεις αυτά που ξέρεις και θα ανακαλύψεις και μερικά ακόμη.

Μετά από κάποιο καιρό, που θα έχεις μάθει πολλά περισσότερα, θα το ξαναγράψεις με την βελτιωμένη μέθοδο.

Και όταν θα μάθεις μια νέα γλώσσα, πλέον θα ξέρεις τι θέλεις να πετύχεις και θα ασχολείσαι μόνο με το πως να το πετύχεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

επισης μπορεις να ασχοληθεις με τον ανοικτο κωδικα

να παρεις ενα ετοιμο προγραμμα και να πειραματιστείς πανω του

και ιδεες θα παρεις απο το προγραμμα και κολπακια θα μαθεις

και καλο στις ανοιχτες κοινοτητες θα κανεις:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.