Jump to content



Modαρισμα τροφοδοτικου (Ψηφιστε και κερδιστε)


Chosen

Recommended Posts

Εκει που δειχνει το βελος ειναι το ρυθμιστικο για την +12 και +5V.

To αλλο διπλανο ρυθμιστικο ειναι για την +3.3V.

Προσοχη με το συγκεκριμενο σημειο γιατι καπου εκει περνανε τα 220 V της ΔΕΗ. Δοκιμαστε να γυρισετε τα ποτ με ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ και οχι με πενσα ή με το χερι(λοολ).

Επισης να γυρνατε αργα και σταθερα τα ποτ και να δοκιμαζετε παντα για να βλεπετε τις αλλαγες που γινονται. Καλυτερα μεσα απο το BIOS.

post-51-1416070830,7642_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Εκει που δειχνει το βελος ειναι το ρυθμιστικο για την +12 και +5V.

To αλλο διπλανο ρυθμιστικο ειναι για την +3.3V.

Προσοχη με το συγκεκριμενο σημειο γιατι καπου εκει περνανε τα 220 V της ΔΕΗ. Δοκιμαστε να γυρισετε τα ποτ με ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ και οχι με πενσα ή με το χερι(λοολ).

Επισης να γυρνατε αργα και σταθερα τα ποτ και να δοκιμαζετε παντα για να βλεπετε τις αλλαγες που γινονται. Καλυτερα μεσα απο το BIOS.

-- Ζαχο, ο "ασθενης" της φωτο ειναι Chieftec 360W;

-- Κι αν "ναι", το ειχες εσυ το συγκεκριμενο; Αξιοπιστο;

-- Το μοντ το ειχες κανει ο ιδιος; (και τελος: )

-- Ποιες τιμες στις τασεις θεωρουνται νορμαλ/καλες/δυνατες για 3.3 και 12 ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι από 360 η φωτό, το δοκίμασα στο δικό μου. Το μοντ για την 5/12 ισχύει κανονικά, απλά ανεβαίνουν και οι δυο μαζί και θέλει λίγη προσοχή. Γενικώς μην ακουμπάτε ό,τι γυαλίζει (πχ. τις ψύκτρες από τα mosfet) όταν βρίσκεται στο ρεύμα, εγώ έχω συνηθίσει να κάνω το πολύμετρο. Στο τέρμα της αντίστασης παρατήρησα κάποια αστάθεια, προφανώς το τροφοδοτικό ζορίζεται περισσότερο και θα πρότεινα κάποια επιπλέον ψύξη πχ. ανεμιστήρα να φυσα προς τα μέσα. Από την άλλη μερια, για τα 3.3 δεν παρατήρησα μεταβολή ούτε κατα μιλιβολτ. Αν καταφέρει κανείς κάτι άλλο ας αναφέρει.

Η διαφορά είναι αισθητή αν και δε βοήθησε σε o/c καθόλου (ίσως γιατί ο επεξεργαστής μου είναι MULARI stepping και δε θέλει πάνω από 1.9) από 11.73 idle, 12.10 (πραγματικό 12.25) και 11.55 σε βαθύ σκίσιμο (prime blend μαζί με drive να γράφουν, να κανουν rip κλπ.) στα 11.98 (πραγματικό 12.15). Αυτες είναι μέσες τιμές. Παραθέτω φωτό σε idle με τις τάσεις μετά το mod, επαναλαμβάνω η 3.3 δε κουνήθηκε καθόλου.

post-35-1416070830,8002_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tα HD έχουν συνήθως tolerance ±5% στις γραμμές (το γράφει και πάνω τους ρίξε μια ματιά)

@Chosen

("Ο Πετρος και το καλάι" => "Ο Enduracel και το nForce" ενα πραγμα...)

τι θες να πεις ότι δε τα πάω καλά με τα NF?????

:whistling

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.