Jump to content



Modαρισμα τροφοδοτικου (Ψηφιστε και κερδιστε)


Chosen

Recommended Posts

Το μονταρισμα της 3.3 και κατα πασα πιθανοτητα και της 12αρας, ειναι πλεον μονοδρομος.

Η μητρικουλα μου, αν και διατιθεται να δωσει εως 3.2 στις μνημες, η "σαρκα" ειναι απροθυμη μετα τα 2.9V ... και δε λεει να αφησω τις Geil πεινασμενες :)

Εχω ενα Antec 480W True Power (Trueblue για την ακριβεια) το οποιο δουλευει απο τον Σεπτεμβριο απροβληματιστα καθως κι ενα Chieftec 360W ολοκαινουριο που δεν εχει μπει καν σε μητρικη. Το Chieftec δεν ξερω τι τασεις δινει, αλλα το Antec με το setup που εχω (2Χ512Mb DDR400, 4Χ120mm fans, 3X120Gb HDDs, DVDRW, CDRW) δινει 3.17 στην 3.3 και 11.91 στην 12αρα, ενω με οποιοδηποτε setting πανω απο 2.9V στο Vdimm, η μητρικη "δεν"... Ψιλομαπα με λιγα λογια.

Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:

--- Ποιο προτεινετε να μονταρω;

--- Ποιος θα μπορουσε να βοηθησει σ' αυτο το εγχειρημα; Η σχεση μου με τις αντιστασεις και τους πυκνωτες ειναι αισχρη ("Ο Πετρος και το καλάι" => "Ο Enduracel και το nForce" ενα πραγμα...)

--- Μηπως σκεφτομαι χαζομαρες; Μηπως να αρκεστω στα ~230MHz FSB και να μη χαλασω την εγγυηση απο κανενα τροφοδοτικο;

Εκφραστειτε ελευθερα...

Link to comment
Share on other sites

To Antec μονταρετε ευκολα με αντιστασεις στα vsesne. Υπαρχει και το αναλογο ποστ στο ξτρεμε.Για το τσιφτεκ δεν κατεχω και πολλα...Βεβαια καλυτερη λυση ειναι να τα δωσεις και τα 2 να πας σε ενα Ταγκαν και τελος....( και ξερεις το ταγκαν ας περασει απο τα εγραστηρια του τρελλου)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, καλή ερώτηση chosen...είχα ανοίξει κι εγώ θέμα για την ίδια ακριβώς απόφαση...

Δεν ξερω τί να προτείνω σε σένα αφού εγώ δεν πήρα την απόφαση για μένα τον ίδιο...

...το Αντεκ πάντως όπως λέει κι Vagouridis, μοντάρετε εύκολα, αλλά το διακινδυνεύεις;;

Το Chieftec και να το μοντάρεις, μπορεί να μην σε ικανοποιούν οι τάσεις που δίνει σε σχέση με το Αντεκ και ουσιαστικά να το μοντάρεις τζάμπα...

Εγώ σκεφτόμουν τη λύση του 550 truecontrol, αλλά απ' ό,τι είχα διαβάσει στο xtreme δεν έκανε και πολλά γι αυτούς που χρειάζονταν τη μονταρισμένη γραμμή...

Όσον αφορά το Tagan...στην 3.3 θυμάμαι πως δίνει λιγότερα ampere από το Αντεκ, το οποίο όμως δεν δίνει ψηλή τάση στην 3.3...τελικά ποιό απ' τα δύο είναι πιο σημαντικό για ένα τροφοδοτικό;;

Το θέμα είναι να αποφασίσεις αν θα μοντάρεις το 480 ή να μην μοντάρεις κανένα...εγώ σου είπα ότι ίσως πάρω ένα δευτερο τροφοδοτικό Αντεκ 480 ή Tagan για ασφάλεια και να μοντάρω το άλλο...μην κάτσει καμια στραβή και μείνω χωρίς τροφοδοτικό ή με το 400άρι Q-tec....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα να εμπιστευτω το τροφοδοτικο μου για μονταρισμα, απλα δεν εχω απολυτως καμια ιδεα για το ποιος το εχει κανει ή μπορει να το κανει (περαν του hipro σαφως).

Απο την αλλη, σκεφτομουν να μην το πειραξω το Chieftec καθως ειναι ολοκαινουριο και ενα 35αρι θα το πιασει. Παρη για το Tagan καλη φαση αλλα δεν ειναι και μαννα εξ ουρανου, εχω ηδη 2 καλα τροφοδοτικα, το ενα καλυτερο και το αλλο καινουριο και αμα και τριτη επιλογη θα μπερδευτω ακομα περισσοτερο απ' οτι τωρα.

Βασικα εχω και τριτο τροφοδοτικο, ενα 400αρι μαρκας Mitsos που εχει δουλεψει 3-4 ωρες. Το ανεμιστηρι του δεν δουλευει και σβυνει μετα απο μια ωρα. Που σημαινει οτι μπορω να το χρησιμοποιησω για "ανταλλακτικα" ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα να εμπιστευτω το τροφοδοτικο μου για μονταρισμα, απλα δεν εχω απολυτως καμια ιδεα για το ποιος το εχει κανει ή μπορει να το κανει (περαν του hipro σαφως).

Λέγοντας "αν είσαι πρόθυμος να διακινδυνεύσεις" δεν εννοούσα αν δεν φοβάσαι να το δώσεις για μοντάρισμα, μήπως χαλάσει στη διαδικασία...αλλά κατά πόσο το μονταρισμένο τροφοδοτικό έιναι πλέον αξιόπιστο...για να το έχουν κάνει τόσοι βέβαια δεν θα είναι και τόσο επικίνδυνο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

αλλά κατά πόσο το μονταρισμένο τροφοδοτικό έιναι πλέον αξιόπιστο...

Ναι το ρίσκο και η πιθανότητα να γίνει κάτι υπάρχει πάντα

πχ εσένακανείς δεν σου εγγυάται ότι με {1.650vcore_2.8vdimm_~1.85vdd} δεν υπαρχει περίπτωση να πάθεις κάτι.

μας αρέσει και κάποιες φορές ελπίζουμε .... :)

Link to comment
Share on other sites

μας αρέσει και κάποιες φορές ελπίζουμε ....

Μαζί σου,

αλλά για κάποιον που δεν γνωρίζει και δεν μπορεί να εκτιμήσει τους κινδύνους της κοπτοραπτικής με τα καλώδια, για εμένα, υπάρχει πάντα κάποια ανασφάλεια...

Είμαι σίγουρος ότι όποιος το αναλάβει, δεν θα κάνει πρόχειρη δουλειά...θα έδινα εγώ πρώτος το τροφοδοτικό μου για μοντάρισμα με την ευκαιρία, αν δεν χρειαζόμουν το μηχάνημα για κάποιες δουλειές...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να μονταρεις το chieftec το οποιο ειναι και γελοιο στο μονταρισμα. Ισα-ισα θα γυρισεις τα 2 ποτ που εχει μεσα το τροφοδοτικο και αυτο ειναι ολο.

Το Antec αστο καλυτερα γιατι ειναι και ακριβουτσικο.

Οσο για την επιλογη του Tagan αν θελεις να μπεις στην ολη διαδικασια, καντο, αξιζει αλλα εγω προσωπικα επιμενω στο modded Chieftec.

Για το chieftec βγαλε προσεκτικα τα αυτοκολλητα ετσι ωστε και να παθει κατι να στο αλλαξουν στο Πλαισιο.

Οποτε CHIEFTEC ALL THE WAY.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

αλλά για κάποιον που δεν γνωρίζει και δεν μπορεί να εκτιμήσει τους κινδύνους της κοπτοραπτικής με τα καλώδια, για εμένα, υπάρχει πάντα κάποια ανασφάλεια...

το μοντ με τα Vsence είναι από τα πιο απλά (γι αυτό και το πρότεινα, αν γίνεται ), διότι δεν απαιτεί καμία επέμβαση στο εσωτερικό του τροφοδοτικού , δεν ανοίγεις ουτε μια βίδα, αλλα επεμβαίνεις σε κάποια καλώδια που πανε στην πλεξούδα στην παροχή της μητρικής. Μια μεταβλητή αντίσταση βαζεις.

Γενικά επεμβάσεις εντός των τροφοδοτικών πολύ μεγάλη προσοχή και μόνο από έμπειρους γιατί υπάρχουν σε πυκνωτές αποθηκευμένα φορτία με μεγάλες τάσεις...!!!!! !!!!! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.