Jump to content



Πεθαίνει το cd-rw ?


hurin

Recommended Posts

Πρωτα απ' ολα με το αυτι. Οπως οποιαδηποτε οπτικη συσκευη, ετσι και το CDRW θα αρχισει να κανει οπως το στομαχι μου καθε μερα τετοια ωρα. Δεν εχεις ακουσει το στομαχι μου φυσικα, αλλα το επιασες το point μου. Και φυσικα, οταν αρχισεις να εχεις πιο συχνα απο ποτε "καμμενα" CD στην διαδικασια της εγγραφης...

Απο κει και περα, τσεκαρεις το Event log σου και ψαχνεις για συχνα-πυκνα errors που αφορουν την συσκευη σου. Κυριως errors που εχουν να κανουν με reading, access, paging κλπ

Κατι σαν αυτο που επαθα προσφατα στη δουλεια δηλαδη...

post-129-1416070824,1913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα (στο manage αναφέρομαι) !

Έχω μερικά event id 51 όπως του φίλου chosen και πολλά event id 11 που τα περιγράφει ως "This problem is typically caused by a failing cable that connects the drive to the computer" .

Επίσης υπάρχουν και event id 7 με περιγραφή "The device has a bad block of memory, which Windows attempted to read. The data might be missing or corrupted."

Τετέλεσται ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hurin

Αυτό δεν το ήξερα (στο manage αναφέρομαι) !

Έχω μερικά event id 51 όπως του φίλου chosen και πολλά event id 11 που τα περιγράφει ως "This problem is typically caused by a failing cable that connects the drive to the computer" .

Επίσης υπάρχουν και event id 7 με περιγραφή "The device has a bad block of memory, which Windows attempted to read. The data might be missing or corrupted."

Τετέλεσται ???

Εχεις μια ελπιδα να ειναι το 1ο (καλωδιο) οποτε και αν ισχυει, την γλιτωσες φτηνα. Αν απο την αλλη, φταιει οντως το CDRW δεν υπαρχει αλλη επιλογη. Και ειναι και ασυμφορο για επισκευη.

Παρεπιπτοντως, εισαι σιγουρος οτι τα events αφορουν το CDRW; Γιατι μπορει να ειχες βαλει κανα γρατσουνισμενο δισκακι για διαβασμα, παλι παρομοιο μηνυμα θα επαιρνες.

Κανε ενα αλλο τεστ βασικα: δοκιμασε τις δυνατοτητες αναπαραγωγης (reading) του CDιου σου. Παιξε κανα Audio CD, σχετικα δυνατα και προσεχε για ατελειες στο διαβασμα, skips στον ηχο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα Full Writen CD στο Drive , και τρέξε ένα Nero CD Speed ( Full Test ).

Το έβγαλε?

Τι Access Times , Seek Times έδωσε?

Δοκίμασε να γράψεις ένα δισκάσι σε χαμηλή ταχύτητα ( π.χ. 8x )

Το έγραψε?

Υ.Γ. Πόσες εγγραφές έχεις κάνει περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Το drive είναι ένα tea 540w , 40πλης ταχύτητας . Στο νερο φουλ τεστ χρησιμοποίησα ένα 90άρι cd με 1 αρχείο των 798mb . Το νέρο έβγαλε :

Starting speed 21.90

Average speed 37.70

End speed 49.90

Random seek time 63ms

1/3 seek time 75ms

full seek time 128ms

Burst rate 20mb/s

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να είναι ok.

Δοκίμασε να κάνεις εγγραφή σε 8x όπως είπα.

Αν γράφει σε χαμηλή ταχύτητα , ενώ σε οποιαδήποτε υψηλότερη , κάποια στιγμή πετάει error ,

ή έχει "χαλάσει" το buffer της συσκευής , ή θες αλλαγή κεφαλής.

Οπότε RMA.

Link to comment
Share on other sites

’ρχισα να ψυλλιάζομαι ότι κάτι πάει στραβά από ένα γραντζουνισμένο cd του παιχνιδιού close combat . Όταν το έβαζα στο cd-recorder , μου κόλλαγε το pc . Στο dvd-rom (pioneer) απλά δεν εννούσε να εκτελέσει το setup . Σε ένα 52χ cd-rom sony όμως , έπαιζε κανονικά !

Δοκίμασα να το γράψω αλλά μου έκαωε το cd , άσε που του πήρε καμιά ώρα . Η πλάκα ήταν όταν προσπάθησα να κάνω image στον σκληρό . 6 και πλέον ώρες έκανε το θηρίο !

Ένα lg 52x cd-recorder ένος φίλου μου το έγραψε στην εντέλεια .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.