Jump to content



Htpc project: πώληση ή ανταλλαγή με laptop


Tzimmys

Recommended Posts

Μετά από αρκετό ψάξιμο και την απαραίτητη βοήθεια των ανθρώπων εδώ, έφτιαξα και εγώ το htpc που χρειαζόμουνα.

Γνώμη μου είναι, ότι ένα καλό htpc πρέπει να έχει ένα πολύ καλό κουτί. Ένα κουτί το οποίο θα πρέπει να είναι όμορφο εμφανισιακά (για να μπορεί να σταθεί και σε ένα σαλόνι αν χρειαστεί), ελαφρύ (για να μπορεί να μετακινείτε εύκολα) και λειτουργικό. Λειτουργικό στην περίπτωση ενός htpc θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η τυχόν ύπαρξη ενός card reader και πιθανά το τηλεκοντρόλ. Είμαι περήφανος που βρήκα ένα τέτοιο κουτί και σε καλή τιμή. Πρόκειται για το MC-300 της MS-Tech. Καθ' όλα άξιο κουτάκι, με μοναδικό μειονέκτημα που εντόπισα τη πολύ δύσκολη εγκατάσταση μητρικής λόγου του τροφοδοτικού. Το 24πινο της μητρικής είναι ακριβώς κάτω από το τροφοδοτικό, χωρίς όμως να έχει πολύ αέρα.

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείτε από:

cpu: amd 7750

mobo: m3n78-vm

ram: 2x 1 gb Adata

psu: hiper 425

Πιστεύω ότι έστησα ένα αξιοπρεπέστατο και όμορφο pcάκι. Η ενσωματωμένη 8200 που διαθέτει η μητρική του δίνει να δυνατότητα να υποστηρίζει cuda για την απρόσκοπτη αναπαραγωγή HD.

Το τηλεκοντρόλ δεν το δοκίμασα ακόμα για να σας πω εντυπώσεις και επίσης δεν μέτρησα κατανάλωση. Θα τα κάνω και θα σας ενημερώσω, απλά δεν δεσμεύομαι γιατί από χρόνο δεν τα πάμε καλά. Edit: Το τηλεκοντρόλ δε δουλεύει, πιθανώς φταίνε τα win 7. Για αυτό θα δώσω μαζί αυτό. SKU004156_9.jpg

Πωλείται στα 220 ευρώ. Όλα πλην του σκληρού και του dvdrw έχουν αρκετή εγγύηση ακόμα. Η τιμή αναφέρεται σε παραλαβή από μένα. Σε περίπτωση αποστολής, θα το συζητήσουμε. Επίσης ανταλλάσσεται με laptop.

Και για το τέλος μερικές εικόνες από τη διαδικασία στησίματος και ολοκληρωμένο.

1228218985mc-300_gross.jpg

mstechmc300.jpg

33306920.jpg

63662482.jpg

Εδώ μέσα κρύφτηκαν όλα τα καλώδια. Δεν χωρούσε τίποτα άλλο.

86781493.jpg

76413142.jpg

78518309.jpg

Το τηλεκοντρόλ

34339508.jpg

Πρώτο boot και όλα ΟΚ. Παράξενο. :-)

42464611.jpg

Εδώ φαίνεται ολοκληρωμένο και ωραίο. Ξέχασα να σας πω ότι έχει και ποδαράκια τα οποία δεν έχω βάλει ακόμη.

31483537.jpg

Και τέλος σαφώς η εγκατάσταση των 7. Όλα πήγαν ρολόι.

82219634.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.