Jump to content



Επιτελους τελος!


Chosen

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chosen

Αλουμινιο καλη περιπτωση, αλλα επεστρεψα την σεγα που ειχα δανιστει για 2 μηνες :)

;

Βρε δεν διαβασες καλα...δεν θελει σεγα , απλα το κοβεις με ενα ψαλιδι η ενα κοπιδι

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά και ωραίο αποτέλεσμα....με γειά

Ζηλεύω τους 12άρηδες καθώς ο θόρυβος απ' τους 5 ανεμιστήρες του κουτιού έχει αρχίσει να μου τη δίνει στα νεύρα...

Θα πρότεινα στον πλαινό ανεμιστήρα (ή και σ' αυτόν που φυσάει τους σκληρούς) να βάλεις φίλτρο για τη σκόνη...

...δεν ξέρω γιατί, αλλά ο πλαινός δικος μου ανεμιστήρας βάζει περισσότερη σκόνη στο κουτί απ' ότι οι δύο 8άρηδες μπροστινοί...

Με το μοντ στην 3.3 τί έγινε τελικα;;

Link to comment
Share on other sites

Chosen σου συνιστώ για τον ανεμιστήρα που λες ανεπιφύλακτα να βάλεις ενα κομμάτι plexi βαμμένο μαύρο απο μέσα!!

Δοκίμασέ το και δεν θα το μετανοιώσεις!!

Αναμένω αποτελέσματα...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μικρο update: Project Mini-PSU TrueBlue.

Το παλιο γνωστο τροφοδοτικουλι των 145W που βλεπετε παρακατω, ειχε νεκρο ανεμιστηρα*. Ο ανεμιστηρας οπως θα δειτε στη φωτο, αλλαχτηκε με εναν διαφανο 80αρη με μπλε λεντακια, ο οποιος μπηκε μεσα και δεν γυρνουσε (εβρισκαν οι λεπιδες στην ψυκτρουλα απο κατω) και τελικα βγηκε απ' εξω. Κοτζαμ Antec TrueBlue, δε μπορουσα να το ζευγαρωσω με κανενα τυχαρπαστο τροφοδοτικο...

* Ο οποιος τελικα δεν ηταν νεκρος, απλα "εβρισκε" κι εκεινος απο κατω...

post-129-1416070887,1214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα κομματακι mousepad αναμεσα τους, για τους κραδασμους. Το μικρο πλεον σηκωνει τους 5 120αρηδες (ναι, εβαλα ακομα εναν) και το Αντεκ μονο εναν καινουριο 80αρη που εβαλα παρακατω.

post-129-1416070887,449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσθηκη 1η: ενας Sunon 80αρης να τραβαει τα ζεστα απο εναν πολυ ευαισθητο και "νεκρο" απο κυκλοφορια αερα, χωρο. Η αντλια εκει διπλα εκανε την ΑΤΙ να ιδρωνει...

Το καλωδιο ρευματος που φαινεται ειναι περαστικο... ειναι ενα "through" που αρχιζει απο το μικρο τροφοδοτικο και τελειωνει ακριβως εξω απο το κουτι. Εκει εχει "θυληκο" και μπαινει η δευτερη τροφοδοσια ρευματος.

post-129-1416070887,7251_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσθηκη 2η: Ενας 120αρης ακομα (ο 5ος) για να βγαζει τα ζεστα απο την περιοχη πανω απο την καρτα και το μπλοκ. Βοηθησε καταλυτικα στο να εχω θερμοκρασια συστηματος 27 βαθμους σε full load (απο ~32 βαθμους πριν) με θερμοκρασια δωματιου ~24-25 βαθμους.

post-129-1416070887,8241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ολιγα. Ακομα δεν το εχω βαψει, βασικα περιμενω να βαλω την ΑΒΙΤ μεσα και να μονταρω την 3αρα και την 12αρα του Αντεκ, για να κλεισω με τα εσωτερικα του πισιου. Φυσικα δεν εχω προλαβει/ανακαλυψει πως θα κοψω και το πλεξι του μπροστινου 12αρη.

Να πω εδω τις εξης πληροφοριες:

- Το 4πλο ρεομπας μπροστα, ελεγχει 4 απο τους 12αρηδες (Στους σκληρους, τους 2 του ψυγειου και τον καινουριο, πανω απο την ΑΤΙ)

- Ο Sunon και ο μπλε φαν του μικρου τροφοδοτικου, μαμανε! Καλο airflow και δεν ακουγοντε καθολου.

- Ο μονος που κανει φασαρια ειναι ο 5ος 12αρης που παιρνει κατευθειαν απο μολεξ του "πιτσιρικα" και ειναι καρφωμενος στα 12V. Ενω του "στρογγυλεψα" το θυληκο μολεξ για να μπαινει και αναποδα (στα 5V), οταν το κανω αυτο, δεν ξεκιναει το φαν. Μαλλον θελω 10V ή 7V καλυτερα. Καμια ιδεα εδω;...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα Πετρο ενας ωραιος τροπος να κλεισεις το μπροστινο 12αρη ειναι το fibre carbon που ανακαλυψε ο Κρομα. Πολυ ομροφο και με το μαυρο θα δεσει τελεια. Φυσικα δεν ειναι κανονικο πολυκαρμπονατο αλλα αυτοκολλητο. Μπορεις ομως να ντυσεις τα 3 πλαστικα bays αφου πρωτα τα εχεις κοψει καταλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.