Jump to content



Επιτελους τελος!


Chosen

Recommended Posts

Αν και το τελειωσα την περασμενη βδομαδα, το ποσταρω τωρα που αξιωθηκα να φερω το Memory stick με τις φωτο, στο γραφειο.

Εχουμε και λεμε,

Υλικα που χρησιμοποιηθηκαν:

-- Ενα Chieftec Πλαισιου (λολ) μεγαλο (6Χ 5.25")

-- 4Χ 120mm fans, 12V, 220mA (ή 0.22A, για τους αριθμητικα προκαλουμενους)

-- 1 mousepad γενικης χρησης

-- 1 κομματι μαλακο συμπαγες ελαστικο "αφρολεξ" (δεν ειμαι σιγουρος πως λεγεται) απο υλικο συσκευασιας CISCO :p

-- 1 5.25" tray απο Fujitsu Siemens υπολογιστη (θυμιζει enclosure 5.25" για 3.5" σκληρο)

-- 2 adaptors σκληρων 3.5" για 5.25" tray.

-- 1τμ Ricofon

-- Μπολικες ελαστικες ροδελες

-- Μπολικα ελαστικα "ποδαρακια" απο CISCO 3Com switches.

Αλλα εργαλεια/υλικα που χρησιμοποιηθηκαν:

-- Iωδιο, οινοπνευμα, βαμβακι, γαζες, φαλτσετα, τρυπανι, σεγα, σφυρια, μπετονοκαρφα, οπλοπολυβολα, ημιαυτοματα, tactical nuclear devices κλπ

Αποτελεσμα:

-- 2Χ 120mm ανεμιστηρες εισοδου μπροστα κατω στο κουτι να βαρανε στο μονωμενο πλεον ψυγειο, το οποιο εχει shroudωθει με αυτο το "αφρολεξ" και κομματι απο mousepad. Ολος ο αερας πλεον περναει μεσα απο το ψυγειο.

-- 1Χ 120mm ανεμιστηρας εισοδου βαραει απο το πλάι, καπου αναμεσα στις μνημες και στα κατω mosfets (προετοιμασια για τα 3.2 votls που τους ετοιμαζω... :devil:

-- 1X 120mm ανεμιστηρας εξοδου τραβαει αερα απο το κουτι φρεσκαροντας ταυτοχρονα 3 σκληρους (οι 2 σε RAID0) οι θερμοκρασιες των οποιων ειναι πλεον τρελα χαμηλες! Προς αποφυγη των δονησεων, οι δισκοι ειναι βιδωμενοι/στηριγμενοι με ελαστικα "ποδαρακια" στους adaptors.

-- Ηχομονωτικο Ricofon στα πλαϊνα του κουτιου (σκοπευω να βαλω και αυτο που περισσεψε στην "οροφη" του Chieftec) Μεγαλη υποθεση το ατιμο για υλικο! Φροντιζει για την ησυχια/ηρεμια μου, οπως φροντιζουν οι 12αρηδες για τους 28C μεσα στο εντελως κλειστο "κουτακι" μου.

Τι απεμεινε:

-- Να φτιαχτει μια πιο ομορφη προσοψη για τον 12αρη που "πιανει" τα 3 κατω 5.25"αρια οπως δειχνω και παρακατω.

-- Να βαφτει μαυρο. Τουλαχιστον η προσοψη, τα πλαϊνα δεν με "καινε" ιδιαιτερα.

-- Να βρω πιο μακρια SATA καλωδια, για να πανε ολα μια 5.25" θεση πιο πανω, για να χωρεσει κατω κατω και το CBOX μου, που τα καλωδια του δεν φτανουν για πολυ λιγο... Μου λειπουν τα front USB/Sound μου και η θερμοκρασια στο panel... :(

post-129-1416070834,4856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσεγμενη δουλεια στην πλαϊνη τρυπα για τον 12αρη:

Λεπτομερια: οι λαστιχενιες ροδελες στις βασεις του fan grill που μηδενιζουν τους κραδασμους και το "ζουζουνισμα". Δεν φαινεται, αλλα απο μεσα, ο 12αρης εχει κι αυτος λαστιχενια τετραγωνη βαση, κομμενη απο το προαναφερθεν mousepad.

post-129-1416070834,5686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το κουτι το πηρα πριν απο 2 βδομαδες (και εχουν μονο το γκρι/μπεζ, μακαρι να ειχαν μαυρο) ενω τα CDια τα ειχα παρει μαυρα απο την αλησμονητη εποχη Antec. Ξερω, ουτε το Antec ηταν μαυρο, αλλα τα μαυρα CDια ειναι πολυ πιο ομορφα απο τα γκρι...

Ακολουθει φωτο απο το προηγουμενο setup με το Antec:

post-129-1416070834,6056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό το αποτέλεσμα.

Έχεις δώσει σημασία στην μείωση του θορύβου βλέπω!

Πάντως δε νομίζεις ότι η πλαστική σωλήνα που καταλήγει στο ψυγείο σου είναι στο τσακ να βγει???

Πρόσεξε το μη σου έρθει καμιά ψυχρολουσία!

Πάντως αν το έβαφες μαύρο θα ήταν πολύ καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Αλλα εργαλεια/υλικα που χρησιμοποιηθηκαν:

-- Iωδιο, οινοπνευμα, βαμβακι, γαζες, οπλοπολυβολα, ημιαυτοματα, tactical nuclear devices πx

ΤΙ ΛΕΣ ΕΔΩ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ????????:toomuchne :boxed::blink::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εφτιαξες chosen, βαλε 2 σφυκτιρακια εκει που λεει ο αριστος, και για χαμηλοτερες θερμοκρασιες θα σου προτεινα να βαλεις ανεμιστηρες και απο την μεσα μερια του ψυγειου, χωρανε οπως το βλεπω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Ωραιο το εφτιαξες chosen, βαλε 2 σφυκτιρακια εκει που λεει ο αριστος, και για χαμηλοτερες θερμοκρασιες θα σου προτεινα να βαλεις ανεμιστηρες και απο την μεσα μερια του ψυγειου, χωρανε οπως το βλεπω. :)

Δεν το λεώ εγω :p ο kaynd το λέει ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

ΤΙ ΛΕΣ ΕΔΩ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ????????

Αρχική απάντηση από kaynd

Πάντως δε νομίζεις ότι η πλαστική σωλήνα που καταλήγει στο ψυγείο σου είναι στο τσακ να βγει???

Αυτα τα δυο εχουν αμεση σχεση μεταξυ τους. Για να μπει η Eheim σωληνα μεχρι εκει που βλεπεις εφαγε η μυγα σιδερο και το κουνουπι ατσαλι... Να φανταστεις, για να βγαλω την σωληνα απο το ψυγειο, δε μπορουσε να βγει (μεχρι οσο την βλεπετε κι εδω την ειχα σπρωξει) και την εκοβα με την φαλτσετα. Μη φοβασαι, μπορεις να σηκωσεις ολοκληρο το κουτι απο κει.

Αλλο πραμα παντως η σωληνα Eheim! Πολυ πιο ευλυγιστη και το μπλοκ ειναι πιο ανετο, δε ζοριζεται βρε αδερφε! Βεβαια, οι αλλες με το σπιραλ δεν τσακιζανε, κατι που οι μαλακές Eheim θελουνε λιγο προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι που μου έρχεται στο μυαλό για την πρόσοψή σου είναι το εξής: Πήγαινε πλαίσιο σε αυτο στο κεντρο και πάρε από τα είδη μακέτας στο υπόγειο ένα κομματι Α4 φύλλο αλουμινίου. Είναι μέτριου πάχους (περίπου σαν αυτο που έχεις στους ροοστατες) και κόβεται ανετα με ψαλιδι ή γερό κοπίδι. Κάλυψε το κομμάτι που θες , βάλε και κανα μπλε λεντακι έτσι για εφέ και είσαι μια χαρα.Ενα βαψιματάκι ασημι όλο τι λες ? Ετσι αφηνεις τα μαυρα drives χαλαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αλουμινιο καλη περιπτωση, αλλα επεστρεψα την σεγα που ειχα δανιστει για 2 μηνες :)

Σκεφτομουν για πλεξι βαμμενο απο μεσα ή γυαλι (!)

Τι λετε; Να το δοκιμασω ή θα φαω γιουχαρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Τι λετε; Να το δοκιμασω ή θα φαω γιουχαρισμα;

Να το δοκιμάσεις γιατί αυτή η ασπρίλα και ο συνδυασμός με τα μαύρα drives είναι :sick:

EDIT: Καλορίζικο :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.