Jump to content



Ταξίδι στην Πράγα-Τι πρέπει να προσέξω


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

'Οπως αποφασίστηκε στο σχολείο καταλήξαμε να πάμε την πενθήμερη καθιερωμένη εκδρομή της τελευταίας χρονιάς στην Πράγα!!:dance3:

Καταχαρούμενος εγώ σκέφτηκα πως θα ήταν το πιο σωστό να πάρω μαζί μου και την μηχανή μου,μία ταπεινή d3000,καθώς θα έχω τέλειο υλικό να εξασκηθώ μιας και η αληθεια ειναι πως απο περσι που την αγορασα δεν εχω κανει και πολλες εξορμησεις.Φετος οι εξορμησεις δεν παιζουν λογω μαθηματων αλλα αυτη η εκδρομη θα ειναι καλη ευκαιρια πιστευω.

Καταρχας λοιπον συμφωνειτε μαζι μου στο να την παρω μαζι?..Ανοητη ερωτηση...οποτε παμε στην επομενη..

Δεδομενου οτι θα παμε μεσα δεκεμβριου και με το κρυο που εχει εκει τοτε τι θα πρεπει να προσεξω για να μην εχουμε δυσαρεστες εκπληξεις?:wall:

Επισης στο αεροδρομιο δεν πιστευω να μου την πεσουν επειδη θα εχω διασπαρτες μπαταριες στην τσαντα της μηχανης...?:...:

Η αληθεια ειναι πως ειναι καλης ποιοτητα τσαντα και δεν θα εχω προβληματα χτυπηματος η βροχης γιατι θα ειναι καλα προστατευμενη αλλα γενικα τι θα πρεπει να προσεξω?:nothing:

Ισως οι ερωτησεις μου να ειναι λιγο βλακωδεις αλλα επειδη θελω να σιγουρεψω καποια πραγματα ειπα να δεχτω τις συμβουλες σας που ξερετε και κατι παραπανω.:T:

Ευχαριστω παιδια:)

Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 μέρες γύρισα.

Τρίποδο πάρε! Όλα τα άλλα θα τα βρεις έτοιμα. Συννεφιά θα έχει συνέχεια, οπότε cpl κλπ δεν χρειάζεσαι. Φακό αν έχεις zoom θα σου είναι χρήσιμος.

Ρίξει μία ματιά σε κάδρα κτηρίων πριν φύγεις. Αν είναι ελεύθερο το πρόγραμμα μην πας στο Κάστρο της Πράγας, δεν λέει μία και η Golden Lane έχει έργα.

Δες εδώ μερικές που ανέβασα, αλλά στάσου περισσότερο στα σχόλια από κάτω από τις φωτό.

http://www.thelab.gr/1062903674-post9907.html

Link to comment
Share on other sites

κατσε... για πενταημερη μιλαμε φιλε??!

ρε ασε τη μηχανη σπιτι και παρε "τιποτ'αλλο" μαζι!

ααχ αυτη η νεολαια σημερα...

ολα θα τα κανονισουμε εννοια σου....

Σαν τι αλλο να παρει μαζι δλδ?

Οι φωτογραφίες που θα βγαλει με την παρέα του είναι ανεκτίμητης συναισθηματικής αξιας...;)

Τι φακους-αξεσουαρ εχεις?

Budget?

Εχω την νικον δ3000 με τον αρχικο 18-55 με ενα γκριπ...τοσα πολλα!!χιχι

budget τι εννοεις?για ποιον λογο?

Πριν 20 μέρες γύρισα.

Τρίποδο πάρε! Όλα τα άλλα θα τα βρεις έτοιμα. Συννεφιά θα έχει συνέχεια, οπότε cpl κλπ δεν χρειάζεσαι. Φακό αν έχεις zoom θα σου είναι χρήσιμος.

Ρίξει μία ματιά σε κάδρα κτηρίων πριν φύγεις. Αν είναι ελεύθερο το πρόγραμμα μην πας στο Κάστρο της Πράγας, δεν λέει μία και η Golden Lane έχει έργα.

Δες εδώ μερικές που ανέβασα, αλλά στάσου περισσότερο στα σχόλια από κάτω από τις φωτό.

http://www.thelab.gr/1062903674-post9907.html

καλα τριποδο δεν παιζει να παρω γιατι δεν λεει να το κουβαλαω..

απο κρυο που θα εχει μεσα δεκεμβριου δεν πιστευω να παθει η μηχανουλα κανα κρυοπαγημα..

εσυ την μηχανη την ειχες μαζι σου στο αεροπλανο και ολον τον εξοπλισμο και μπαταριες κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές για φωτογραφικές μηχανές σε ψυχρά κλίματα:

Photography in Extreme Cold

Photography in the Winter Season

Στο αεροδρόμιο δε θα έχεις πρόβλημα. Το πολύ πολύ, αν πέσεις σε βλάκες όπως εγώ το καλοκαίρι, να σου ζητήσουν να τα βγάλεις όλα τα πράγματα, για να περάσουν από το μηχάνημα με τις ακτίνες.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές για φωτογραφικές μηχανές σε ψυχρά κλίματα:

Photography in Extreme Cold

Photography in the Winter Season

Στο αεροδρόμιο δε θα έχεις πρόβλημα. Το πολύ πολύ, αν πέσεις σε βλάκες όπως εγώ το καλοκαίρι, να σου ζητήσουν να τα βγάλεις όλα τα πράγματα, για να περάσουν από το μηχάνημα με τις ακτίνες.

Nαι ειχα πεσει και εγω σε κατι τετοιους στο Παρισι που μου ζητησαν να βγαλω τα παπουτσια...αλλα δεν φοβαμαι καθολου γιατι εχω kick-ass λυκειαρχη χαχα.ευχαριστω πολυ παιδια:T:

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: Ταξίδι στην Πράγα-Τι πρέπει να προσέξω

Condoms-1.png

σε 2 εβδομαδες παω και εγω Πραγα... ειναι must φαινεται

εγω βεβαια ανυπομονω για τις μπυρες και τα λουκανικα

:hmm:

Sorry για το offtopic αλλα δε κρατιομουνα :hehe:

Καλα να περασετε!Εμεις μεχρι τι Κερκυρα πηγαμε τοτε κ παλι καλα να λες :p

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι εψαχνες τσαντα για την μηχανη (βλεπεις το διαβασα στα γρηγορα :p)

Απλα αν εχει χιονια (κρυο γενικα) και τετοια προσεξε την υγρασια

Ισως να παρω καμια καρτα μνημης ακομα αλλα τσαντα εχω!:)

Αντε να παμε,να γυρισουμε με το καλο και υποσχομαι πολλες φωτος απο τσεχικα πιπιν....:p...εμ αξιοθεατα...

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το ΟΤ.. σε δημόσιο πας;

Απορεις για το εξωτερικο? Ναι σε δημοσιο παω και σε πληροφορω οτι καθε χρονο δυο με τρεις εκδρομες γινονται στο εξωτερικο.Και εμεις ειμασταν σε διλημμα αναμεσα σε Ιταλια και Πραγα..

Παντως πολλα παιδια που ξερω απο ιδιωτικα θα πανε εσωτερικο..anyway πες μου τι αναρωτιεσαι να σου απαντησω..:p

Link to comment
Share on other sites

αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι να μην σου βουτήξουν καμια μηχανή ή τίποτα πολύτιμο και ψάχνεσαι. τα υπόλοιπα (τα φωτογραφικά αξιοθέατα) θα τα δεις και μόνος σου. ό,τι και να σου πει ο οποιοσδήποτε εξ'αποστάσεως λίγο μπορούν να βοηθήσουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΦιλοC συγνώμη για το Off Topic.Πώς καταφέρατε και πείσατε τον διευθυντά σας να σας πάει εξωτερικό;Φέτος είμαι 1η Λυκείου και κάθε χρόνο τα παιδιά της 3ης τα πάνε 5αήμερη Αθήνα ή Σαλόνικα.Επίσης πόσα θα σας στοιχίσει το όλο εγχείρημα;

Thx

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.