Jump to content



Αξιοπρεπης SATA RAID Controller


Chosen

Recommended Posts

Μια και μου θυμησε ο Γκαντεμης το προβλημα μου με τον RAID controller της Zenith μου (Promise 376), το οποιο προβλημα ειναι η αισχροτητα των επιδοσεων του (30Mb write / 51Mb read σε RAID0...), σε συνδιασμο με το γεγονος οτι θα πρεπει να το βαλω καποτε το RAID σε εναν controller για να ειμαι πιο ευελικτος στα "περα-δωθε", ειπα να κανω την κινηση.

Βρηκα λοιπον σε γνωστο site τον Q-tec 350SA Serial ATA PCI controller ο οποιος ειναι βασισμενος (συμφωνα με αυτο το PDF) στο γνωστο σε ολους Sil3112.

Οι ερωτησεις ειναι: αξιζουν τα 37 (τελικη) για τις επιδοσεις του 3112 σε συνδιασμο με ενα final setup συνδιασμου controller/SATA HDDs; Εχετε ακουστα για την συγκεκριμενη υλοποιηση; Τον εχει αγορασει ποτε κανεις γνωστος;

Επισης, μηπως θα ηταν ευκολο οι αγαπητοι κατοχοι ΑΒΙΤ (ή και οι υπολοιποι, ξερω μονο για την NF7-S) να ποσταρουν κανενα ATTO benchmark με 32Mb και "neither"; Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έπαιρνα ( θα τον πάρω σε κανά μήνα ) τον Promise FastTrack PDC κάτι! που είναι 4κάναλος SATA , και υποστηρίζει RAID 0 , 1 , 5

Τον έχω δει από κοντά με 4x Maxtor 80GB SATA.

Πάει σφαίρα.

Τώρα για τον Controller της Q-Tec , εγω δεν τον εμπιστεύομαι.

Καλύτερα μια λύση από Promise , Adaptec , ή δεν ξέρω ποιά άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Εγω θα έπαιρνα ( θα τον πάρω σε κανά μήνα ) τον Promise FastTrack PDC κάτι! που είναι 4κάναλος SATA , και υποστηρίζει RAID 0 , 1 , 5

Τον έχω δει από κοντά με 4x Maxtor 80GB SATA.

Πάει σφαίρα.

Οταν λες σφαιρα, τι εννοεις; Περισσοτερα απο τα 133Mb οριο του PCI 33MHz ;... :(

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αυτος θα ειναι ακριβος.Και δεν νομιζω οτι θα αξιζει η διαφορα στα ευρω για τα mb/sec που θα παρεις πιθανοτατα παραπανω.Για την δουλεια που τον θες,ο 3112 θα σου κανει πολυ καλη δουλεια.Οσο για τον περιορισμο στο pci,νομιζω μονο σε intel μητρικη θα ξεπερασεις τα 133mb/sec... (onboard sata)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε onboard σπάει ο περιορισμός των 133MB/S.

Σφαίρα εννοώ ότι αποδίδουν τα μέγιστα οι δίσκοι που τοποθετείς επάνω του.

Είδαμε και 129MB/s διαμεταγωγή ( σταθερή μάλιστα )

Βεβαίως και με τον SIL3112 μια χαρά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Στο chipset είναι?

Αν είναι εκεί , πιθανότατα να "περιορίζεται" μόνο από το Bandwidth του chipset ( και τις διαμεταγωγές της RAM )

Πάντως λογικά θα πρέπει να ξεπερνάει τα 200MB/S αν ισχύει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Ο intel εχει 266ΜΒ/s οριο( επισης και ο controller του nf3 250 μαλλον εχει οριο πανω απο τα 133MB/s), και σχετικα με τον Promise 376 η διαφορα σε αποδοση σε σχεση με τον si3112(με 2 jbs που ειχα κανει την συγκριση παλια) ειναι καπου στο 10%.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.