Jump to content



WaterCooling project again


Overclocker

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μετά από πολύ καιρό και αφού έφτιαξα νέο PC είπα να θυμηθώ τα παλιά και να ξαναχτίσω σιγά σιγά watercooling.

Το κουτί που θα στεγάσει την υδρόψυκτη είναι το Coolermaster CM690 II advance όπως φαίνεται και από την υπογραφή μου.

Και μερικές φώτο με το πώς είναι με όλα τα parts εκτός από την 8800 Ultra την οποία έβαλα μετά και δεν τράβηξα φώτο!

post-236-1416074662,0832_thumb.jpg

post-236-1416074662,6024_thumb.jpg

Watercooling parts:

Ψυγείο:

Για ψυγείο λέω να βάλω ένα 3χ120 ψυγείο στο πάνω μέρος του κουτιού, ένα 1χ120 στο πίσω μέρος που θα είναι συνδεμένα σε σειρά.

• Θα δω διαφορές με 2 ψυγεία η να μείνω μόνο στο 3πλο?

• Τι μάρκα λέτε να πάρω και αν έχει κάποιος το συγκεκριμένο κουτί να μου πει πόσο πάχος με παίρνει στο ψυγείο που θα μπει στο πάνω μέρος ώστε να μην βρίσκει στην motherboard...

Αντλία:

Λέω να πάρω την Laing D5-Pump αν και ακριβή νομίζω είναι πολύ καλή. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Reservoir:

Κάποιο φτηνό και απλό!

Waterblocks:

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα…

CPU:

Έχω από την παλιά σύνθεση το Crusader full copper block από τον 11 και λέω να το χρησιμοποιήσω στον Core i5. Θα του φτιάξω νέα βάση για το socket 1156

Έιναι το αριστερό

post-236-1416074662,6523_thumb.jpg

που μέσα είναι έτσι

post-236-1416074662,6891_thumb.jpg

Το θέμα είναι:

• Πως το καθαρίζω μέσα από την στιγμή που είναι κολλημένο και κάθεται κάνα χρόνο? Ξύδι ? Viakal? Ιδέες?

• Λέτε να έχω θέμα με ένα τόσο παλιό block ή θα ανταπεξέλθει στον Core i5 750@4Ghz?

GPU (ASUS 5850 DirectCU):

Έχω από την παλιά σύνθεση το Danger Den Maze 5 και το VGA block του 11 αλλά μάλλον θα προτιμήσω το DD

• Θα ανταπεξέλθει στην 5850?

• Πρέπει να κάνω πατέντα για να στηριχτεί στην ASUS, νομίζω με plexi από πάνω, όπως έκανε ο 11 για τα block του. Αν έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο ας μου δώσει καμιά ιδέα!!

Μήπως έχετε καμιά φώτο με το σχεδιάγραμμα για το socket 1156, με αποστάσεις και τα σχετικά, για να φτιάξω το plexi? Και για την ASUS 5850 Direct CU??

ευχάριστω εκ τον προτέρων

Και μερικές φωτο απο το DD Maze 5

post-236-1416074662,7254_thumb.jpg

post-236-1416074662,7607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το block σου μπορείς να το καθαρίσεις με ξίδι και με μια οδοντόβουρτσα σκληρή κατά προτίμηση για να μπορέσει να "ξύσει" το block.

Είναι λίγο άβολο το κουτάκι για tank σωλήνα για αυτό σου παραθέτω αυτό εδώ .. να μην σου πιάνει χώρο.

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer aquabox professional 3 1/4" schwarz G1/4 Aquacomputer aquabox professional 3 1/4" schwarz G1/4 45214

Για να μην κάθεται να ψάχνεις σχέδια κτλπ για το socket που πέφτει η τρυπα,μπορείς να κόψεις ένα κομμάτι plexiglas και να το βάλεις στην μητρική από πίσω, έτσι θα μπορέσεις να βρείς την τρυπα και να την σημειώσεις.

Το ίδιο θα σου πρότεινα να κανεις και στο gpu block.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να βάλεις κάπως χοντρό πλαστικό γιατί με το σφίξιμο παίζει να λυγίσει και να σπάσει όπως και από την πολυκαιρία και τις θερμοκρασίες..

Αντλία για το κύκλωμα σου θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο,

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Laing DDC-Pumpe 12V DDC-1Plus (original) Laing DDC-Pumpe 12V DDC-1Plus 49065

όπως και το καπάκι της για να βάλεις εσύ την διάμετρο ρακόρ που θες.

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Laing Aufsatz DDC

Είναι μικρή σε μέγεθος αλλα έχει την πίεση της D5.

Σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

Ψυγείο

Aν το 1x120 είναι κάποιο TFC Χ-changer ή Phobya G-changer (δηλ. πάχους 60mm) πιθανόν να δεις κανέναν βαθμό διαφορά. Αν όμως είναι μικρότερο σε πάχος δεν θα δεις διαφορά.

Το manual δίνει μέγιστο πάχος τα 30mm για το επάνω ψυγείο. Στην πράξη όμως (αν θυμάμαι καλά) 28mm ήταν το μέγιστο.

Αυτό που επίσης δεν θυμάμαι είναι αν μπορούσε να τοποθετηθεί 3x120 ψυγείο στην οροφή του CM 690 II Advanced.

Αντλία

Η D5 είναι η καλύτερη επιλογή ακόμη και για μελλοντικές αναβαθμίσεις, γι' αυτό και δεν θα σου προτείνω κάτι άλλο. Έχεις καταλήξει όμως που θα την τοποθετήσεις ?

Reservoir

Ένα XSPC σε ένα 5.25" bay

CPU Waterblock

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου γεμίζει το μάτι. Υπάρχουν σαφέστατα πολύ καλύτερα waterblocks με πολύ καλύτερη απόδοση.

Για το καθάρισμα, ζεστό νερό + ξύδι.

GPU Waterblock

Νομίζω ότι το DD μπορεί να ανταπεξέλθει στην 5850 (από λεγόμενα γνωστών), αν και γενικά είμαι οπαδός των full cover.

Για το θέμα της στήριξης δεν μπορώ να σε βοηθήσω, καθώς με το συγκεκριμμένο block δεν έχω ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το CPU block ειναι κολλημένο και δεν μπορώ να το ανοιξω για να το καθαρισω...

Μονο το DD μπορω να να ανοιξω

To reservoir ειναι οντως πολυ καλο αλλα πως θα το γεμιζω με νερο? Να βαλω κανα σωληνα μεχρι πανω στο κουτι?

Για την αντλια βλεπω οτι η D5 εχει max αποδοση 1500 l/h ενω η αλλη 600 l/h

Link to comment
Share on other sites

CPU Waterblock

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου γεμίζει το μάτι. Υπάρχουν σαφέστατα πολύ καλύτερα waterblocks με πολύ καλύτερη απόδοση.

Για το καθάρισμα, ζεστό νερό + ξύδι.

Αφού δεν ξέρεις τι θερμοκρασίες βγάζει αυτό το block πως λες ότι είναι καλύτερο ένα άλλο block?

LOL

Link to comment
Share on other sites

καθαρισμα κανεις στα γρηγορα και με cillit bang/Viakal

απλα μην το αφησεις πολυ ωρα

κανα 5' και μετα τριψιμο,ξεβγαλμα και καλο σκουπισμα

τα Plexy δεν θελουν μουλιασμα

ψεκασμα με λιγο καθαριστικο και αμεσως μετα καθαρισμα με ζεστο σαπουνονερο.

οχι τριψιμο με σφουγγαρι σκληρο γιατι χαραζει.

για οικονομικη λυση θα σου προτεινα κι αυτο εδω το combo pump/res

τα μπλοκ σου δεν ειναι περιοριστικα οσο αφορα τη ροη και θα παιξουν μια χαρα ακομα και με 19/13tubing

οσο αφορα το ψυγειο, ενα λεπτο 3πλο στην οροφη θα κανει μια χαρα δουλεια

αλλα σιγουρα κι ενα 120αρι μονο στον πισω ανεμιστηρα δεν θα εβλαπτε.

εαν δεν σκοπευεις να κινηθεις σε low budget κατασταση παντως

σιγουρα μια ddc1t+ ή μια D5/655/PMP-450 θα ηταν οτι καλυτερο και για μελλοντικη αναβαθμιση του setup

κατα προτιμηση με ενα 5,25 bay tank της XSPC για οικονομια χωρου (for DDC & D5)

κι ισως με ενα πιο αποδοτικο cpu block καποια στιγμη

edit:

εαν πας με dual slim πανω

τοτε ναι θα ελεγα να βαλεις κι ενα 120αρι πισω για ενισχυση

και μεσαιου>χοντρου παχους εαν σε παιρνει.

Link to comment
Share on other sites

CPU Waterblock

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου γεμίζει το μάτι. Υπάρχουν σαφέστατα πολύ καλύτερα waterblocks με πολύ καλύτερη απόδοση.

Προφανως..οταν το WB εχει σχεδιαστει πριν κατι χρονια..

Αφού δεν ξέρεις τι θερμοκρασίες βγάζει αυτό το block πως λες ότι είναι καλύτερο ένα άλλο block?

[OT]Jason..οταν ο MicAn έστηνε WC που του γέμιζαν το "ματι.." ..ο Μιχαλης παιδευόταν ακομα με τα CNC..[/OT]

καθαρισμα κανεις στα γρηγορα και με cillit bang/Viakal

απλα μην το αφησεις πολυ ωρα

κανα 5' και μετα τριψιμο,ξεβγαλμα και καλο σκουπισμα

τα Plexy δεν θελουν μουλιασμα

ψεκασμα με λιγο καθαριστικο και αμεσως μετα καθαρισμα με ζεστο σαπουνονερο.

οχι τριψιμο με σφουγγαρι σκληρο γιατι χαραζει.

Το ποιο αποτελεσματικό..είναι αυτό που λέει ο Γιωργής.

Η αληθεια ειναι οτι το Block ισως να μην μπορει να ανταπεξελθει ειδικά το καλοκαιρι. Βάλτο απάνω..δες πως παει..και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα το resevoir με την τρομπα μαζι, ειτε ειναι αυτη D5 ειτε DDC ειτε η αλλη...

Ρακορ G1/4" δεν ειναι το μισης ιντσας σωστα?

Για 1/2" θελω G1/2'' ???

G1/4 ειναι το σπειρωμα..του ρακορ.

1/2 ειναι εκει που μπαίνει το λαστιχο..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα το resevoir με την τρομπα μαζι, ειτε ειναι αυτη D5 ειτε DDC ειτε η αλλη...

Ρακορ G1/4" δεν ειναι το μισης ιντσας σωστα?

Για 1/2" θελω G1/2'' ???

Το G1/4 και G1/2 δεν ειναι η διαμετρως του σωληνα αλλα το σπειρωμα τους ειναι διαφορετικο απο τη διαμετρο

Για αντλια προτεινω την Alphacool VPP655 μαζι με με καποιο απο τα παρακατω tank 1 , 2

Link to comment
Share on other sites

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Khler Beipack M3 universal (4 Schrauben) Khler Beipack M3 universal (4 Schrauben) 16116

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Khler Beipack M4 universal (4 Schrauben) Khler Beipack M4 universal (4 Schrauben) 16115

Τι διαφορα εχουν οι Μ3 βιδες με τις Μ4??

Σε τι καταστημα θα βρω ελατηρια βιδες παξημαδια και λαστιχακια?

Αθηνα αν ξερει κανεις ας μου πει....

Οπως επισης που θα βρω backplate για 1156

Link to comment
Share on other sites

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Khler Beipack M3 universal (4 Schrauben) Khler Beipack M3 universal (4 Schrauben) 16116

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Khler Beipack M4 universal (4 Schrauben) Khler Beipack M4 universal (4 Schrauben) 16115

Τι διαφορα εχουν οι Μ3 βιδες με τις Μ4??

Σε τι καταστημα θα βρω ελατηρια βιδες παξημαδια και λαστιχακια?

Αθηνα αν ξερει κανεις ας μου πει....

Οπως επισης που θα βρω backplate για 1156

To σπειρωμα τους διαφερει δεν ξερω να εχουν αλλη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Για λαστιχο το κλασσικο ειναι 1/2¨ ιντσας?

Σε τι διαστασεις να ψαξω? 10 mm? 11mm? 19 mm?

Για διαστασεις δεν ξερω να σου πω μην σε καψω αλλα αν δεν κανω λαθος το 1/2 ειναι 13mm εσωτερικη διαμετρο αλλα ας πει και καποιος αλλος για σιγουρα μην σε καψω

BTW δεν εχει κλασσικο η οχι αναλογα το κυκλωμα σου και το τι θες να κανεις πχ σε ενα κυκλωμα με 2 mofset sb/nb cpu vga 1/2 σωληνα δεν θα βολεψει γιατι θα εχεις πολλες καμπυλες εκει θα ηταν καλυτερ πχ 3/8 σωληνας(10mm ID / 13mm OD) σε κυκλωμα με cpu και VGA οτι και να βαλεις δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με Κοπρίτη σε όλα όσα σου είπε!!!Ήμουν έτοιμος να σου γράψω και να σου προτείνω αλλά μόλις διάβασα το ποστ του,με κάλυψε πλήρως και με το θέμα ψυγείων αλλά και με τανκς!Τα ίδια ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο ψαξιμο λεω για τα εξης

Ψυγειο

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - XSPC RS240 BLACK Dual Radiator XSPC RS240 BLACK Dual Radiator 35105

+

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Aquacomputer airplex XT 120 Aquacomputer airplex XT 120 35132

Reservoir + Pump

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - XSPC X2O 750 Dual 5.25 Bay Reservoir Pump XSPC X2O 750 Dual 5.25 Bay Reservoir Pump 49077 <--- Thanks Κοπριτη

Πρεπει να βρω backplate για την P55-UD4, βιδες για το plexi των μπλοκ, λαστιχο 1/2" και ρακορ γωνιες και τα σχετικα...

Ααα και ανεμιστηρες 120mm δυηνατους αλλα ΑΘΟΡΥΒΟΥΣ!!! Ποιους λετε??

Link to comment
Share on other sites

Προφανως..οταν το WB εχει σχεδιαστει πριν κατι χρονια..

[OT]Jason..οταν ο MicAn έστηνε WC που του γέμιζαν το "ματι.." ..ο Μιχαλης παιδευόταν ακομα με τα CNC..[/OT]

Το ποιο αποτελεσματικό..είναι αυτό που λέει ο Γιωργής.

Η αληθεια ειναι οτι το Block ισως να μην μπορει να ανταπεξελθει ειδικά το καλοκαιρι. Βάλτο απάνω..δες πως παει..και αποφασίζεις.

Με τον MicAn το ειχαμε συζητησει παλαιοτερα

με τον Ζαχο το ειχαμε δοκιμασει (crusader vs alphacool nexxos = -4/5c load)

και μου εκατσε και προσφατα περιπτωση σε σχεση με το κορυφαιο ek supreme

με δυνατη αντλια που ειδα -10/12c load

και παλι παντως πιστευω οτι το crusader σηκωνει ανετα και 1366 & 1156

με καποιους συμβιβασμους οσο αφορα την αποδοση, σιγουρα

αλλα χωρις κανενα αλλο προβλημα,

και με πλεονεκτημα στην περιπτωση που υπαρχει ηδη καποια χαμηλης πιεσης αντλια.

Πρεπει να βρω backplate για την P55-UD4, βιδες για το plexi των μπλοκ, λαστιχο 1/2" και ρακορ γωνιες και τα σχετικα...

Ααα και ανεμιστηρες 120mm δυηνατους αλλα ΑΘΟΡΥΒΟΥΣ!!! Ποιους λετε??

universal backplate,

mount kit με βιδες κομπλε,

κoρυφαια fans back in stock,

ρακορ 19/13(διαλεξε με σπειρωμα G1/4)

σωληνας της επιλογης σου

και υγρο (κατα προτιμηση nonUV)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κοπριτη.

Για υγρο λεω να βαλω απιονισμενο νερο με λιγο οινοπνευμα

Το backplate πρεπει να θελει φαγωμα με το dremel γιατι μαλλον θα βρισκει στο backplate της Gigabyte αλλα οκ..

Γενικα βλεπω οτι το Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter παιζει πολυ.

Αγοραζουμε αφοβα ε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.