Jump to content



MSI K7N2D Series


billpeppas

Recommended Posts

Αυτό που θα ήθελα πάρα πολύ να βρω , είναι το πως καίει την CPU.

Overvoltage? Λίγο δύσκολο.

Και τι voltage να δώσει στην CPU για να καεί άμεσα.

Απίστευτη περίπτωση.

Overheating?

Όχι γιατί όλα τα συστήματα που είδα / είχα ήταν ok από πλευρά θερμοκρασιών και ψύξης

Από τι γαμώτο???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 23:21]

Αυτό που θα ήθελα πάρα πολύ να βρω , είναι το πως καίει την CPU.

Overvoltage? Λίγο δύσκολο.

Και τι voltage να δώσει στην CPU για να καεί άμεσα.

Απίστευτη περίπτωση.

Overheating?

Όχι γιατί όλα τα συστήματα που είδα / είχα ήταν ok από πλευρά θερμοκρασιών και ψύξης

Από τι γαμώτο???

billy αυτα τα συστηματα που λες με τις καμενες msi k7n2 τα εστησες εσυ (εκτος του LoR) ετσι δεν ειναι?

Εισαι σιγουρος οτι ακολουθεις ολες τις οδηγιες για το σεταρισμα τους?

Δεν θελω να σε προσβαλλω,απλα ισως υπαρχει κατι που δε του δεινεις την αρκουσα σημασια κ γινετε το λαθος(δε μπορω να φανταστω τι μπορει να ειναι αυτο),τον εχεις εξετασει αυτον τον παραγωντα?

Φιλικα :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν γίνονται λάθη στο στήσιμο φίλε.

Τόσα PC έχω φτιάξει / πουλήσει / service / upgrade / mod τόσα χρόνια.

Δεν είμαι noob.

Τα συστήματα δεν τα έχω στήσει εγω όλα ( 3 συνολικά ) [ τα 1 δικό μου , του ξαδερφού μου , και ενός πελάτη μου ]

Είναι και πολλά παιδιά από το www.insomnia.gr

Επίσης 2 που έτυχε να έχουν πάρει σύστημα από μαγαζί υπολογιστών ( με αυτή την μητρική )

Καθώς και 9 άτομα ( τόσους βρήκα μέχρι τώρα ) στο Forum της MSI.

Νομίζω είδα έναν και στο Forum του Θωμά ( Tom's Hardware Community )

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και μπορουν να γινουν λαθη....κανεις δεν ειναι τελειος

σχετικα με τα προβληματα του board οι βαρυγδουπες δηλωσεις του στυλ "Μην παρεις αυτο" ειναι ολιγον τι αστοχες...μην καταδικαζουμε κατι ετσι οτιδηποτε και να ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλά "θύματα" Suedehead.

Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν γενικό alert , γιατί μπορεί να είναι μόνο μια παρτίδα motherboards που έχουν το πρόβλημα.

Δεν είναι πολύ εύκολο να καταλήξουμε κάπου.

Πάντως συνεχίζω ( και θα συνεχίσω για καιρό ) να ψάχνω αυτό το θέμα.

Πότε περίπου απόκτησαν τις motherboards οι φίλοι σου Suede?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω , πάντως την άλλη φορά με τα χιλιάδες KT3 & KT4 που δεν έτρεχαν με την CPU στις default συχνότητες , μου έσβησαν τα post μετά από 5 ώρες.

Και προσπαθούσαν να πείσουν διάφορους , ότι δεν έφτανε το Antec TruePower 550 να καλύψει τα εξής:

MSI KT4V

Athlon XP2500+

512MB RAM

GeForce FX5200

CD-RW

DVD-ROM

Hard Disk

3 Cooling fans ( @ mobo )

...

οπότε...

Link to comment
Share on other sites

κάτι ήξερε η Grace που έθαβε τις MSI. Σύμφωνα με τρα γραφόμενά της, την εποχή των ΚΤ3, ΚΤ4 και των πρώτων nForce/nForce2 φύγανε πολλοί τεχνικοί από την MSI και η ποιότητα των μητρικών της έπεσε κατακόρυφα.

Αυτό μάλλον αλλάζει τώρα τελευταία. Πήρα μια KT6 Delta και είμαι πολύ ευαριστημένος (αν και αυτό που μου τη σπάει είναι οτι δε διαθέτει Game Port!!!!). Συν το οτι ένας γνωστός μου που δουλεύει στην Oktabit -εισαγωγέας της MSI στην Ελλάδα- παρατήρησε τρομακτική μείωση επιστροφών των MSI τους τελευταίους 6 μήνες.

Μάλλον η παρτίδα ήταν bill. Ελπίζω οτι θα είναι από τις τελευταίες κακες της MSI.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει , δεν πρόκειται η MSI να γίνει σαν τις παλιές εποχές ( βλ. K7T266 Pro 2-RU κτλ ) , ούτε βλέπω πιθανότητα να ξεπερνάει κάποιες από τις άλλες μητρικές για AMD...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η msi.Οταν ειχε πρωτοβγει το nforce2 και ολες μα ολες οι μαρκες εκαναν χιλιαδες rma με το bios corrupt αυτη ειχε προνοησει με το jumperακι και δουλευε τζαμι!Η μοναδικη χωρις corruption (k7n2l) .Για το επομενο μοντελλο που λες,το εχουν 2 φιλοι μου και ο/c χωρις προβλημα.Η msi παντα ηταν γενικα καλη εταιρεια και επειδη λες εσυ οτι μια παρτιδα/μοντελλο ειναι ελλατωματικη/κο (μπορει και να ηταν) δεν μπορει να αλλαξει την ιστορια μιας ολοκληρης εταιρειας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.