Jump to content



Ιδέες για Διπλωματική


niaoy

Recommended Posts

..έχω ένα βασικό πρόβλημα με τη διπλωματική μου για τη σχολή...δε βρίσκω τι να κάνω..:wall:

το concept όταν δηλώθηκε ήταν η δημιουργία ενός παιχνιδιού για κοινωνικούς χώρους..συγκεκριμένα προσωπικά θα προτιμούσα για facebooκ λόγω πρότερου κακού βίου που λένε..:p

το θέμα είναι πως έχω χαθεί λίγο μιας κ από τη μία μου ζητήθηκε το παιχνίδι να είναι εκπαιδευτικού χαρακτήρα :confused: (αναφέρθηκε κάτι για εφαρμογή σε μουσεία π.χ.) και από την άλλη έχει πέσει στο τραπέζι η ιδέα να γίνει το παιχνίδι είτε σαν επέκταση ενός άλλου που έχει ήδη δημιουργηθεί για φορητή συσκευή, το οποίο παίζεται σε συνδυασμό με τη φορητή συσκευή ενώ κάποιος βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο :clap:..προσωπικά θα προτιμούσα να είναι κάτι ανεξάρτητο απο φορητή συσκευή.:magic:

αρχικάαα είχα σκεφτεί για κατι σε browser-based παιχνίδι τύπου mafia wars απλά για κάτι τέτοια υπάρχουν ένα σωρό έτοιμα στο νετ κ δεν είδα κανέναν να ενθουσιάζεται με την ιδέα.. για flash εφαρμογή απλά γελάω ήδη (ή και κλαίω :hang3:)

σε επόμενη φάση σκέφτηκα είτε κάτι τύπου Geo Challenge υπό την έννοια ότι όντως κάτι θα μάθει κανείς με τόση γεωγραφία είτε κάτι τύπου Scrabble ή και Αναγραμματισμός κάτι (βλ. Word Chellenge):hmm:-δε στέκομαι τόσο στο τι τύπου παιχνίδια είναι μιας και για αρχή θέλουμε την ιδέα..το ΠΩΣ θα με απασχολεί για όλο τον επόμενο χρόνο-:beer:

σε τελείως άσχετη φάση μου ήρθε σαν ιδέα κάτι σε φάση message in a bottle..κάτι σαν πλατφόρμα στην οποία θα μπορούσε ο καθένας να στείλει ένα μήνυμα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα απλά αυτό θα μπορούσε να φτιάξει μια application σαν ιδέα με πολλά plus plus ακόμα αλλά λείπει το κάτι παραπάνω για να γίνει παιχνίδι i guess.. :slap:

κοίταξα κ παιχνίδια interactive fiction φάση μ' άρεσε αρκετά κάτι τύπου Grow Island το οποίο κρύβει κ ένα κάτι πιο εκπαιδευτικό μέσα του αλλά και πάλι δε νομίζω πως κάτι τέτοιο θα εκμεταλλευόταν τη δυνατότητα που δίνει το fb για αλληλοβοήθεια με τα ποστς από "γείτονες" για τα παιχνίδια, κάτι που σίγουρα θέλω να χρησιμοποιείται από το παιχνίδι μιας κ αυτό είναι από τα βασικά πράγματα που θα το κάνουν να διαφέρει από το να έφτιαχνα κάτι που να παιζεται απλά στο pc..θέλω να χρησιμοποιήσω κοινώς τις "κοινωνικές" δυνατότητες του χώρου..:toomuchne

γενικά διάφορα περνάνε από το μυαλό μου απλά ο συνδυασμός του lack of know how και του ότι έχω συνηθίσει σε πιο αποχαυνωτικά ας το θέσω παιχνίδια δε με βοηθούν και πολύ..:tomato:

φίλοι για παράδειγμα είχαν προτείνει να φτιάξω κάτι σε νοσοκομείο, πιο συγκεκριμένα εγώ το σκεφτόμουν σαν μια εκδοχή των μικρών γιατρών (βλ. επιτραπέζιο) ή σαν κάτι στο οποίο για να γιατρέψεις ασθενείς θα πρεπε να φτιάχνεις φάρμακα κ για να μαζέψεις τα υλικά θα σε βοηθούσαν οι φίλοι σου..ξέρω γω? δε νομίζω να πιάνεται για εκπαιδευτικό βέβαια αλλά αυτά είναι που έχουν περισσότερο ψωμί συνήθως...:p

..νομίζω πως σας έδωσα μια ιδέα για κάποια πιθανοτικά σενάρια..

..so εδώ κάπου απλά βοηθήστε ρίχνοντας καμιά ιδέα είτε δίνοντας φως στο τούνελ για καμιά από τις παραπάνω γιατί μάλλον έχω χαθεί λίιιιιγο :p..εσείς τι θα θέλατε να δείτε σαν παιχνίδι στο fb που να μην είναι απλά για χάζεμα αλλά ίσως κ να μάθαινες κάτι από αυτό οεο?.. :help:

υπενθυμίζω πως όλο αυτό δεν αποσκοπεί στο να φτιάξω κάτι για να βγάλω χρήματα αλλά είναι απλά η διπλωματική εργασία μου για τη σχολή...οπότε κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί δεόντως :)

ευχαριστώ

:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα βοηθούσε αν έγραφες ποια σχολή τελειώνεις

Κατα δευτερον ψάχνεις κάτι quick 'n' dirty ή κάτι που στη διπλωματική θα καταφέρεις να πιασεις μόνο επιφανειακα (δλδ να είναι θεμα με βαθος)?

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτρολόγος μηχανικός τελειώνω...θέλω να πιστεύω κάποια στιγμή...:p

η αλήθεια είναι πως βλέπω τη διπλωματική σα μια καλή ευκαιρία για να ασχοληθώ με κάτι που όντως βρίσκω ενδιαφέρον και που θα μου δώσει την ευκαιρία να ψαχτώ λίγο με κάποια πράγματα που σίγουρα θα μου χρειαστούν αργότερα αν θέλω να δουλέψω πάνω σε αυτό, οπότε δε με πειράζει να το ζήσω λίγο παραπάνω..δε λέω πως θα τα κάνω ξαφνικά όλα μόνη μου απλά αυτή τη στιγμή πρέπει να βρω μια ιδέα που να ανταποκρίνεται σε όσα μου ζητούνται κ δε θα λεγα πως το χω καταλήξει ακόμα.. :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Καλά από την αρχαιότητα ήταν, αλλά θα είναι ακόμα περισσότερο, γιατί έχει πάρει άλλες μορφές και πλέον υπάρχουν τα μέσα να συνδυαστούν πολλά φαινομενικά άσχετα δεδομένα μεταξύ τους... η google είναι πρωτοπόρος και οι περισσότεροι ακόμα δεν έχουν καταλάβει, πόσο βαθιά το έχει προχωρήσει...

Έχει ακόμα πολύ μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά καλημέρα!!Είμαι καινούριος στο forum.Συγνώμη που ξεθάβω το θέμα..Ήρθε λοιπον η ώρα και για εμένα να επιλέξω διπλωματική.Με ενδιαφέρει το data mining και σκεφτόμουνα να κάνω κάτι που να έχει σχέση με το facebook/twitter.Πείτε καμιά ιδέα.. :-) .Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλημέρα!!Είμαι καινούριος στο forum.Συγνώμη που ξεθάβω το θέμα..Ήρθε λοιπον η ώρα και για εμένα να επιλέξω διπλωματική.Με ενδιαφέρει το data mining και σκεφτόμουνα να κάνω κάτι που να έχει σχέση με το facebook/twitter.Πείτε καμιά ιδέα.. :-) .Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

μελέτησε το πως διαδίδεται μια ιδέα μέσα σε ένα κοινωνικό δίκτυο! πχ αν αναπαραστήσεις το facebook σαν γράφημα και ένας λέει μια ιδέα πως οι φίλοι του το αντιμετωπίζουν και τέτοια... έχει εφαρμογή σε promotion!

πχ Η εταιρεία promotion πρέπει να διαφημίσει το προιόν της αλλά δε μπορεί να το διαφημίζει σε όλους οπότε επιλέγει να το διαφημίσει σε 100 άτομα το προιόν της! σε ποια 100 άτομα θα έφερνε τα καλύτερα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

μελέτησε το πως διαδίδεται μια ιδέα μέσα σε ένα κοινωνικό δίκτυο! πχ αν αναπαραστήσεις το facebook σαν γράφημα και ένας λέει μια ιδέα πως οι φίλοι του το αντιμετωπίζουν και τέτοια... έχει εφαρμογή σε promotion!

πχ Η εταιρεία promotion πρέπει να διαφημίσει το προιόν της αλλά δε μπορεί να το διαφημίζει σε όλους οπότε επιλέγει να το διαφημίσει σε 100 άτομα το προιόν της! σε ποια 100 άτομα θα έφερνε τα καλύτερα αποτελέσματα?

[MENTION=15066]technology fan[/MENTION]:Σε ευχαριστώ για την ιδέα!!Φαντάζομαι θέλει να ξέρεις τα βασικά απο θεωρία γράφων κτλ..Απλα σκεφτόμουνα κάτι που να είναι πιο προγραμματιστικό..

Link to comment
Share on other sites

βασικά το συγκεκριμένο πεδίο λέγεται active learning και έχει να κάνει περισσότερο με data mining παρά με θεωρία γραφημάτων...

Προγραμματιστικά μπορείς να ασχοληθείς ίσως με κανα crawler. Οι crawler ξέρεις, πηγαίνουν από μια σελίδα στην άλλη και μαζεύουν πληροφορία! το ίδιο μπορεί να γίνει για το δίκτυο του facebook ή το δίκτυo του twitter..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους crawler ακούγεται ενδιαφέρον :bigsmile: !!Γενικά δεν θέλω να περιορίσω τη θεματολογία μόνο σε κάτι που είναι σχετικό με κοινωνικά δίκτυα(αν και έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση).Οπότε αν έχεις και άλλες ιδέες ευχαρίστως να τις ακούσω!!Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις, αλλά "the sky is the limit" οσον αφορά ιδέες για διπλωματικές αν είσαι από Πληροφορική. Επίσης το άλλο θέμα που πάει πακέτο με τα κοινωνικά δίκτυα είναι τα recommendation systems. Με ποιον τρόπο θα συστήσω φίλους/προιόντα/whatever με βάση τις δικές σου προτιμήσεις ή των φίλων σου και το ιστορικό το δικό σου ή των φίλων σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ηλεκτρολόγος τότε υποθέτω οτι ξέρεις μαθηματικά οπότε δε θα χεις πρόβλημα να ασχοληθείς με πολυμεσικά δεδομένα εικόνα/βιντεο να μερικά αντικείμενα για ενασχόληση: dimensionality reduction, classification, content based image retrieval, relevance feedback, image/video compression, compressed sensing (αυτό είναι σχετικά καινούργιο και της μόδας), watermarking, fingerprinting, ή αν πας σε ήχο μπορείς να δείς αναγνώρηση ομιλίας, σύνθεση ομιλίας, αναζήτηση με βάση τον ήχο, αναγνώριση συναισθηματος από ήχο (αυτό γίνεται και από εικόνα) . Καλά οι καθηγητές δεν έχουν προτεινώμενα θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες προτάσεις!!!Δυστυχώς οι περισσότεροι δε βγάζουν λίστα με θέματα..Πας από πόρτα σε πόρτα και ρωτάς:nothing:

Ναι εντάξει αλλά ο καθένας πιστεύω έχει τη δική του περιοχή! Και εννοείται ξέρεις με ποια περιοχή ασχολείται ο καθενας από τα μαθήματα που κάνει οπότε πηγαίνεις σε εκείνον που ασχολείται με κάτι κοντά στα ενδιαφέροντα σου και θα σου βρει κάτι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.