Jump to content



Πως κανω share ολοκληρο δισκο και να μπορω να εχω προσβαση;


GoMaR

Recommended Posts

στο δικτυο του σπιτιου μου εχω σε ολα τα μηχανηματα 7αρια.

στο HTPC ειχα κανει share εναν δισκο εσωτερικο αλλα δε ξερω πως , καταφερα και εχουν προσβαση ΟΛΑ τα πισι σε δαυτον

Τωρα οποιον και να κανω , νεμεν εμφανιζεται σαν shared folder , αλλα αν πατησω μου λεει δεν εχω permissions

αυτο σε κανονικους φακελους διορθωνεται αν πατησεις το κουμπι "share" στις ιδιοτητες του φακελου και κανεις add "everyone" χρηστη

Σε δισκους δεν εχεις τετοια δυνατοτητα.ειναι ανενεργο το share

καμμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Στο δεξί κλικ στο My computer->Manage->Share Folders->Shares εμφανίζεται?

Επίσης τσέκαρε και Turn on password protected sharing στο Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center\Advanced sharing settings και βάλε κωδικό χρήστη.

Αν δεν θέλεις να τον χτυπάς κάθε φορά που ανοίγει το PC WIN+R γράφεις control userpasswords2 και ξετσεκάρεις την μία και μοναδική επιλογή, δίνεις τον κωδικό που έβαλες στο προηγούμενο βήμα και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά έτσι νομίζω και είναι θέμα ασφαλείας. Έτσι κι αλλιώς αποθηκεύεις τους κωδικούς την πρώτη φορά και δεν τους ξανά ζητάει. Το ίδιο ισχύει και για τα Libraries αλλά είναι διαφορετική η διαδικασία για να κάνεις share.

Υ.Γ. Πάντως μετά από πολλές προσπάθειες με Linux των τελευταίο καιρό, τα XP που είναι σχεδόν 10 χρονών, στο θέμα share και remote ήταν 10χρόνια+ μπροστά όταν βγήκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτό δεν είναι ότι καλύτερο, γιατί έτσι μπορεί ο καθένας που είναι στο δίκτυο να διαγράφει να μετακινεί και να δημιουργεί αρχεία, ακόμα και άθελά του και να σου δημιουργήσει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

@Stink οπως θελεις και σε βολευει κανεις τα permisions.Εγω ειπα everybody για να δουλεψει στα σιγουρα.

υπενθυμιζω οτι αναφερομαι σε ολοκληρο δισκο και οχι σε απλο φακελο...

Για δισκο σου λεω και εγω

post-620-1416074717,275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δουλευομαστε μου φαινεται...(οχι εμεις μεταξυ μας , αλλα εγω με τα windows)

ξανα εβγαλα passwords κ τα συναφη για να δω και τπτ..Ωραια λεω οπως παλια.Μου πεταει προβλημα για permissions dld...

Υποψιαζομαι μηπως παρουσιαζει προβλημα οτι προσπαθω να κανω share εναν εξωτερικο δισκο.(γιατι στο HTPC ηταν εσωτερικος)

οποτε κανω εναν εσωτερικο δισκο παλι share (ακριβως οπως τα δειχνει ο Αστακος κ τπτ.)παταω στα permissions , εχει τον χρηστη everyone , παταω full control και παλι τπτ.

Ε , δεν μπορω να καταλαβω...

edit : ισως αυτο παιζει ρολο

δεν εχω φτιαξει homegroup των win7..οποτε ουτε ειμαι συνδεδεμενος καπου

μονο public δικτυο εχω (αλλα και στο home δικτυο το ιδιο κανει)

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις στο Homegroup αν δεν έχεις αλλάξει τίποτα είναι μια χαρά εκτός αν θέλεις κάποιο άλλο όνομα. Πάντως οι γνώμη μου είναι βάλε κωδικό άνοιξε και την 3389 από το router κάνε και τις απαραίτητες ρυθμίσεις και έτοιμο και το remote desktop connection. Βέβαια υπάρχει και το windows live mesh για την ίδια δουλειά που είναι πολύ καλό επίσης.

Link to comment
Share on other sites

αφού όλοι έχουν 7αρια νομίζω το καλύτερο είναι να βάλεις όλους τους υπολογιστές σε homegroup και να δώσεις τα permissions που θέλεις εκεί. εγώ που έχω ανοιχτό το ασύρματο, αυτό κάνω για να μην έχω πρόβλημα με τους "hacker" εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο Homegroup που βλέπεις στον explorer δεν εμφανίζονται οι δίσκοι μόνο φάκελοι και libriries. Πάντως δοκίμασε να κάνεις map network drive. Πιστεύω επειδή θέλεις ολόκληρο τον δίσκο θα σου είναι πιο εύχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.