Jump to content



Τι οθονη-τηλεοραση προτεινετε για δωματιο...?


pastelidis.n.s.

Recommended Posts

πρώτες 200ώρες ρυθμίσεις περίπου στο μισό πιο χαμηλά από τις στοκ και ας εδειχνε λιγο χαλια. (brightness, sharpness, color)

και πάντα σε τηλεοπτικό ζουμ 1 ή 2 ωστέ να εξαφανίζονται τα στατικά logo των καναλιών.

μετά τις 200ώρες τα ανέβασα όλα στις ρυθμίσεις που γράφω στο θέμα μου.

επίσης αν βαριέσαι να περιμένεις 200 ώρες άστην μερικά βράδια να παίζει συνεχόμενα με zoom 3 οποιοδήποτε κανάλι....το κανα για 5βράδια και μέσα σε μια βδομάδα μάζεψα 7x10ώρες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ρε ψαρά...

κατέβασε και ένα burn in dvd από εδώ αν θες, έχει τα χρώματα μοιρασμένα οπότε δεν εγχώνεσαι τι random θα παίζει η tv αν την αφήσεις τα βράδια ανοιχτή... μην ξυπνήσεις το πρωί και δεις καμιά μαύρη "βούρτσα" κολλημένη...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με κουράζαν το χαζό πρόγραμμα της TV?:hang3:

Anyway καλό είναι να μάθουμε safe αποστάσεις για TV,

γιατί τόση κουβέντα την κάνουμε για αυτό και όχι αν εγώ είμαι παραπληγικός ή ευαίσθητος.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν υπάρχουν "safe" αποστάσεις... νομίζω είναι θέμα προσωπικό καθαρά...

υπάρχουν όμως αποστάσεις θέασης προτεινόμενες ανάλογα τις ίντσες και το αν μιλάμε για SD ή HD...

πχ στις 32" που λες είχες, το προτεινόμενο για να έχεις την καλύτερη εμπειρία βάσει γωνίας θέασης (σύμφωνα με THX στάνταρντς) είναι 1.1m και max 1.6m... και για να μπορεί το μάτι να διακρίνει την έξτρα πληροφορία σε HD στις 32" δεν πρέπει να ξεπερνάς τα 1.3m... ενώ σε SD μπορείς να πας και στα 3.4m

max...

viewing distance calculator

ps. έχω 60ρα στα 2.5-3m και πλέον μου φαίνεται "λίγη"...

Link to comment
Share on other sites

βρε spawner, μην κολλας σε λεπτομερειες. η ουσια ειναι οτι οσες ιντσες και να παρεις τωρα, σε λιγο καιρο θα θες παραπανω. ειναι η δυναμη της συνηθειας!! οι μονοι παραμετροι που θα σε περιορισουν ειναι 2. ο χωρος που θα μπει η τηλεοραση και η τσεπη σου..!!! ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες...!

και μην ξανακουσω για υγεια και τετοια...., τοσα χρονια με τις CRT τι καναμε? ή μηπως -αν θες να το παρω αλλιως- η τηλεοραση ειναι η μονη πηγη "κινδυνου"? δλδ αν βρεις μια τηλ με 0 ακτινοβολια, και ξερω γω τι αλλο.., θα εχεις λυσει ολα τα αλλα προβληματα απο τις δεκαδες πηγες που μας τριγυριζουν? Π.Χ. κινητο χρησιμοποιεις; :triniti::triniti:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λές φίλε cabdik αλλά για τηλεόραση δεν είναι το θέμα?

Αν θες ανοίγουμε και ένα θέμα για τα κίνητα:magic:

οχι δεν το λεω για να ανοιξουμε αλλο θεμα...! ισα ισα που θελω να τονισω οτι, οταν μιλαμε για αφαλεια και υγεια, δεν ειναι μονο θεμα τηλεορασεων...!!!! μακαρι να ηταν μονο οι τηλεορασεις το θεμα.......

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγώ για τηλεόραση, και παρατηρώ ότι προτείνεται αρκετά η panasonic 42U20 από άποψη value/money και εικόνας.

Στο avclub υπάρχουν και παράπονα για την κοροϊδία ότι περιέχει IFC pro, το οποίο τελικά δεν έχει, αλλά εκτός από αυτό την βρίσκω καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά...

Απορία για την απόσταση από την τηλεόραση:

Έχω μετα βίας 2 μέτρα απόσταση, μήπως είναι κουραστική η θέαση 42άρας σε τέτοια απόσταση?

Σκεφτόμουν περισσότερο την λύση της 37άρας fullHD αλλά είδα την U20 και τώρα το σκέφτομαι. :p

Χρήση: κινηματογραφική κυρίως

Budget: όσο του pastelidis

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, βρήκα και άλλον πίνακα με safe αποστάσεις.

Δεν καταλαβαίνω το σχεδιάγραμμα, το οποίο αναφέρει ότι σε μεγαλύτερες αναλύσεις έλα πιο κοντά και σε μικρότερες πάνε πιο μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, λογικό, αλλιώς θα βλέπεις pixels, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως στην μεγαλυτερη ανάλυση που έχεις καλύτερη εικόνα, πρέπει να έρθεις πιο κοντά. Κανονικά το αντίθετο δεν θα έπρεπε να ισχύει?

Αφου είναι καλύτερη η εικόνα φαίνεται και καλά απο μακριά, ενώ σε μικρή ανάλυση δεν θα είναι ευανάγνωστη η εικόνα, οπότε πρέπει να πάει κανείς πιο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

μην ρωτας τα ευνοητα. οι πινακες αυτοι σου δειχνουν μεχρι ποσο κοντα μπορεις να κατσεις σε μια τηλεοραση ωστε να μην χανεις καμια λεπτομερεια. δεν σημαινει οτι σε αυτην την αποσταση πρεπει να καθεσαι υποχρεωτικα..!!! ειδικα αν εχεις μεγαλη, πχ 50αρα, τηλεοραση και στα 5 μετρα να κατσεις, ευνοητο ειναι οτι θα βλεπεις μια χαρα..!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.