Jump to content



Ιδέες για lapping...


JiMk

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Skinny13 [Σήμερα, στις 18:14]

το μπρασσο-glasurit-οποιαδηποτε αλλη αλοιφη ειναι ενα υλικο μικροτερης πυκνοτητας απο το χαλκο

οποτε παρεμβαλλοντας ενα υλικο μικροτερης πυκνοτητας στην επιφανεια της επαφης ουσιαστικα το μονωνεις και ετσι κερδιζοιντα σε εμφανηση (γυαλαδα) χανεις σε επιδοσεις

βγαλε το glasurit απο τη λιστα. σμυριδαλοιφη ειναι, και θελει καθαρισμα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2cpu [Χθες, στις 19:07]

η αμα δεν θες γυαλοχαρτο δοκιμαζεις scotchbrite;)

λίγο βαρβαρότητα μου φαίνεται η πρότασή σου.

είναι χοντροκομμένο και σχετικά ανομοιογενές συγκρίνοντας με το γυαλόχαρτο... ;)

έχω την εντύπωση ότι με 4 γυαλόχαρτα (συνολικό κόστος 2Ε και αν τα θέλετε μόνο για αυτή τη δουλειά θα τα κληροδοτήσετε και στα εγγόνια σας) αυξανόμενης λεπτότητας μπορείς να κάνεις αρχονική δουλειά. δεν πρέπει κανείς να ξεχνάει το νερό όταν χρησιμοποιεί τα πολύ λεπτά γυαλόχαρτα και καλό καθάρισμα με οινόπνευμα - ακετόνη ή οτιδήποτε οργανικό διαλύτη χρησιμοποιεί ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

ετσι ειναι,το ειχα επισημανει και πιο παλια

το μπρασσο-glasurit-οποιαδηποτε αλλη αλοιφη ειναι ενα υλικο μικροτερης πυκνοτητας απο το χαλκο

οποτε παρεμβαλλοντας ενα υλικο μικροτερης πυκνοτητας στην επιφανεια της επαφης ουσιαστικα το μονωνεις και ετσι κερδιζοιντα σε εμφανηση (γυαλαδα) χανεις σε επιδοσεις

Αρχική απάντηση από .38-.45

γιατι δεν κανει;

ναι πανο σε αυτο ειναι η ερωτιση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv [Χθες, στις 01:04]

έχω την εντύπωση ότι με 4 γυαλόχαρτα (συνολικό κόστος 2Ε και αν τα θέλετε μόνο για αυτή τη δουλειά θα τα κληροδοτήσετε και στα εγγόνια σας) αυξανόμενης λεπτότητας μπορείς να κάνεις αρχονική δουλειά. δεν πρέπει κανείς να ξεχνάει το νερό όταν χρησιμοποιεί τα πολύ λεπτά γυαλόχαρτα και καλό καθάρισμα με οινόπνευμα - ακετόνη ή οτιδήποτε οργανικό διαλύτη χρησιμοποιεί ο καθένας.

Όχι γυαλόχαρτο. Ντουκόχαρτο και μάλιστα βρεγμένο. Βασικά, σαν το γυαλόχαρτο είναι κι αυτό, αλλά όχι τόσο άγριο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

να ξε8αψω λιγο αυτο 8εμα ελεω αυτου και να ρωτησω το εξης

ωραια τα 4 ντουκοχαρτα και η αυξανομενη λεπτοτητα αλλα απο πιο σημειο να ξεκιναει και που να σταματαει η λεπτοτητα?

δλδ αυριο που 8α παω εδω στο σιδηροχρωματοπωλειο της γειτωνιας μου τι νουμερο ντουκοχαρτα να του ζητησω?

και κατι τελευταιο.προφανως με το περιστροφικο τριψημο εχουμε σαν αποτελεσμα να μην υπαρχει ανομειογενεια στην επιφανεια ετσι (δλδ να ειναι κατα το δυνατον το ιδιο επιπεδη παντου),σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Για την λεπτότητα εξαρτάται απο το πόσο επίπεδη είναι η επιφάνια της ψύκτρας.Πόσο δηλαδή θες να "φας" το μέταλλο. Αν ξεκινήσεις με χοντρό αναγκαία μετά θα πας σε λεπτό για να αφαιρέσεις τις χαρακιές που σου άφησε το χοντρό ντουκόχαρτο.Το σωστό τρίψημο ειναι προς μια κατευθυνση αλλα σε τακτα χρονικά διαστήματα περιστρέφεις την ψύκτρα κατα 90 μοίρες και συνεχίζεις

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν τριβω με κυκλικες κινησεις?αλλα προς μια κατευ8ηνση και περιστρεφω την επιφανεια?

οσο για την τραχυτητα της επιφανειας 8α φροντισω να ανεβασω καμια φωτογραφεια της Tuniq μολις παρω στα χερια μου την φωτογραφικη αυτες τις μερες

Link to comment
Share on other sites

Τρίβεις προς μια κατευθυνση.Σταματάς.Περιστρέφεις την ψύκτρα κατα 90 μοιρες και την κρατάς στην νέα της θέση.Συνεχίζεις τρίψημο.Δηλάδη σαν να τρίβεις δεξιά , αριστερα και μετά πάνω , κάτω σχηματίζοντας εναν σταυρό.Καλό τρίψημο!:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.αυτο ακριβως ειχα κατα νου!

η συζητηση εχει μεταφερ8ει για αυτο οποιος εχει κατι να προσ8εσει ας προσελ8ει για να μην γραφουμε τα ιδια 2 φορες και να ειναι συγκεντρωμενες οι απαντησεις :)

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=478416#post478416

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

eγω έχω κάνει το εξής:

το πλάνισα σε μηχανουργείο όπως κατεβάζουμε τα καπάκια στο αυτοκίνητο αν θυμάμαι καλά περίπου στα 0.5 χιλιοστά μετά το έτριψα με μαλλί το πολύ ψιλό συρματάκι που σκουριάζει μόλις βραχεί και που καίγεται αν του βάλεις φωτιά το έπλυνα με βιακαλ και απιονισμένο νερό και μετά καθάρισα την επιφάνεια με οινόπνευμα έγινε καθρέπτης

όσο ψιλό ντούκοχαρτo και αν χρησιμοποίησα άφηνε γραμμές

Link to comment
Share on other sites

και ολη αυτη η διαδικασια ποσο σου κοστησε....?

γιατι αν υπολογισεις οτι δεν εχουμε ολοι φιλο μηχανουργο ή δικο μας μηχανουργειο μου φενετε ψιλο ασυμφορο

Link to comment
Share on other sites

δεν πλήρωσα τίποτα το έστειλα μαζί με ένα καπάκι από Alfa Romeo :p

δε νομίζω να κοστίζει ακριβά το θέμα είναι πως δεν ασχολούνται με τέτοιες δουλειές, είναι μικρό ro μέγεθος του block και δε μπορεί να το πιάσει το μηχάνημα νομίζω ότι κάτι πατέντα έκανε ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.