Jump to content



Recommended Posts

Όσο το swype έχει 0.75, δύσκολα τα πράγματα!!!:flag:

Μην το λες. Έχει θεματάκια το swype. Εγώ που έχω αγοράσει και τα 2 γράφω ποτέ με το ένα και πότε με το άλλο. Αυτήν την περίοδο γράφω με Swiftkey γιατί δεν κολλάει ειδικά στα μεγάλα μηνύματα, είναι πιο γρήγορο σε εναλλαγές καρτελών και επιλογές λέξεων, το θέμα το πορτοκαλί πολύ πολύ όμορφο, και δείχνει πιο επαγγελματική δουλειά γενικότερα.

Συν ένα πράγμα που με ενοχλεί πιο πολύ στο Swype, είναι ότι σου ξυπνάει άπειρες φορές το τηλέφωνο και το πληρώνεις σε μπαταρία. Εγκατέστησε το Greenify και δες. Μέσα σε 2 μέρες έχεις κοντά στις 200 αφυπνίσεις.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες. Έχει θεματάκια το swype. Εγώ που έχω αγοράσει και τα 2 γράφω ποτέ με το ένα και πότε με το άλλο. Αυτήν την περίοδο γράφω με Swiftkey γιατί δεν κολλάει ειδικά στα μεγάλα μηνύματα, είναι πιο γρήγορο σε εναλλαγές καρτελών και επιλογές λέξεων, το θέμα το πορτοκαλί πολύ πολύ όμορφο, και δείχνει πιο επαγγελματική δουλειά γενικότερα.

Συν ένα πράγμα που με ενοχλεί πιο πολύ στο Swype, είναι ότι σου ξυπνάει άπειρες φορές το τηλέφωνο και το πληρώνεις σε μπαταρία. Εγκατέστησε το Greenify και δες. Μέσα σε 2 μέρες έχεις κοντά στις 200 αφυπνίσεις.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

χεχε,

αυτό μάλλον σου ξέμεινε από την προηγούμενη περίοδο.

Τέσπα, αν τα πράγματα ήταν ρόδινα, δε θα έριχνε την τιμή του το swiftkey.

Προσωπικά, δε βολεύομαι με το swiftkey.

Το swype με βόλευε ακόμη και πριν την ενσωμάτωση της φωνητικής γραφής

Σε ό,τι αφορά την μπαταρία δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, ούτε φαίνεται να μου τρώει παραπανίσια (σύμφωνα με το λειτουργικό)

Κολλήματα σε μεγάλα κείμενα δεν έχω παρατηρήσει, θεματάκια δε μου έχει βγάλει, και σε γενικές γραμμές,

όταν του μιλάς και γράφει με 75 λεπτά, δύσκολα θα δώσεις 200 λεπτά για το άλλο νομίζω.

Εντάξει, είναι και τα δύο πολύ εξελιγμένα, και πολύ οικονομικά για τις δυνατότητές τους, αλλά για μένα η σύγκριση προς το παρόν είναι ξεκάθαρη

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Μην το λες. Έχει θεματάκια το swype. Εγώ που έχω αγοράσει και τα 2 γράφω ποτέ με το ένα και πότε με το άλλο. Αυτήν την περίοδο γράφω με Swiftkey γιατί δεν κολλάει ειδικά στα μεγάλα μηνύματα, είναι πιο γρήγορο σε εναλλαγές καρτελών και επιλογές λέξεων, το θέμα το πορτοκαλί πολύ πολύ όμορφο, και δείχνει πιο επαγγελματική δουλειά γενικότερα.

Συν ένα πράγμα που με ενοχλεί πιο πολύ στο Swype, είναι ότι σου ξυπνάει άπειρες φορές το τηλέφωνο και το πληρώνεις σε μπαταρία. Εγκατέστησε το Greenify και δες. Μέσα σε 2 μέρες έχεις κοντά στις 200 αφυπνίσεις.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Δεν λενε τιποτα οι αφυπνισεις (alarms)

Μπορει να σου κανει και 500 και να εχουν διαρκεια 3 λεπτα ολες μαζι, το θεμα ειναι αν κοιμαται κανονικα το τηλεφωνο ή οχι.

Δες το με betterbatterystats

χεχε,

αυτό μάλλον σου ξέμεινε από την προηγούμενη περίοδο.

Τέσπα, αν τα πράγματα ήταν ρόδινα, δε θα έριχνε την τιμή του το swiftkey.

Προσωπικά, δε βολεύομαι με το swiftkey.

Το swype με βόλευε ακόμη και πριν την ενσωμάτωση της φωνητικής γραφής

To SwiftKey ειναι Νο1 σε paid apps, δεν νομιζω να εχει θεμα.

Κολλήματα σε μεγάλα κείμενα δεν έχω παρατηρήσει, θεματάκια δε μου έχει βγάλει, και σε γενικές γραμμές,

όταν του μιλάς και γράφει με 75 λεπτά, δύσκολα θα δώσεις 200 λεπτά για το άλλο νομίζω.

Εντάξει, είναι και τα δύο πολύ εξελιγμένα, και πολύ οικονομικά για τις δυνατότητές τους, αλλά για μένα η σύγκριση προς το παρόν είναι ξεκάθαρη

Στον αντιποδα, παντα το swiftkey ηταν πολυ πολυ καλυτερο, ακομα και πριν βαλει swipe/flow.

Το καλυτερο autocorrection του κοσμου και τρομερη προβλεψη επομενης λεξης. Τωρα που εβαλε και αυτο swipe?

Απλα το καλυτερο.

Το swype ειναι βαρυτερο και εχει κακη εναλλαγη γλωσσων.

Τα εχω αγορασει και τα 2, αλλα εδω και 2-3 χρονια χρησιμοποιω swiftkey

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι αλλά όταν έχεις το facebook που σου κάνει αφυπνίσεις, το tapatalk, το ebay, τότε το τηλέφωνο δεν κοιμάται ποτέ. Και αν είναι λογικό, που είναι, αυτές οι εφαρμογές να προσφέρουν κάτι όντας ενεργές , δηλαδή να τσεκάρουν για μηνύματα, ένα πληκτρολόγιο γιατί να ξυπνάει το κινητό; Για να - και καλά - κατεβάζει νέες λέξεις; Δεν μπορεί να το κάνει 1 φορά την εβδομάδα;

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι αλλά όταν έχεις το facebook που σου κάνει αφυπνίσεις, το tapatalk, το ebay, τότε το τηλέφωνο δεν κοιμάται ποτέ. Και αν είναι λογικό, που είναι, αυτές οι εφαρμογές να προσφέρουν κάτι όντας ενεργές , δηλαδή να τσεκάρουν για μηνύματα, ένα πληκτρολόγιο γιατί να ξυπνάει το κινητό; Για να - και καλά - κατεβάζει νέες λέξεις; Δεν μπορεί να το κάνει 1 φορά την εβδομάδα;

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Aν βγαλεις ολες τις προσθετες υπηρεσιες του πληκτρολογιου (πχ learn from SMS/Contacts/Facebook/Twitter ή οτι εχει το swype) δεν το ξυπναει τοσο πολυ.

Αλλα ξαναλεω, αν το ξυπναει 1 λεπτο στη μια μερα, δεν τρεχει και τιποτα. Το θεμα ειναι να μην μενει πολυ ωρα το κινητο απο βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε λίγο διάθεση να βοηθήσετε (κάνοντας κάτι αρκετά βαρετό), κάντε το εξής.

  1. Κατεβάστε το επισυναπτόμενο .rar cn.rar
  2. Unrar
  3. Copy το cn.apk στην android συσκευή σας
  4. Ιnstall
  5. Θα εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα με το ακόλουθο σήμα

    post-2868-1416077479,7836_thumb.png


  6. Ανοίξτε το δεν δαγκώνει.
  7. Το testάρετε όσο μπορείτε, αν σας κρασάρει, προσπαθήστε να θυμηθείτε πως σας κράσαρε, ξανακάντε το, και στείλτε μου ένα pm με το πως σας κράσαρε :upside:

Βασική λειτουργία

Είναι ένα πρόγραμμα που κάνει chat με.. τον εαυτό σας.

Για να γράψετε, πρέπει να κάνετε σύνδεση του server και του client, για να γίνει αυτό πατάτε πρώτα το κουμπάκι "Start Server" και μετά το "Start Client"

Είτε γράφετε κάτι και πατάτε το send, είτε πατάτε το κουμπάκι "PreD" το οποίο στέλνει κάθε φορά ένα Predefined μήνυμα (είναι συνολικά 3 διαφορετικά μηνύματα από τον στον σέρβερ στον πελάτη, και άλλα 3 για το ανάποδο).

Αν κλέισετε το ένα από τα 2 μέρη, δηλαδή είτε τον server είτε τον client (πατώντας τα κουμπάκια αριστερά), η αντίστοιχη μεριά θα κλείσει, δεν θα μπορεί να στείλει, αλλά θα μπορεί να λάβει αν του στείλει ο άλλος.

Αν κλείσετε και το άλλο μέρος δεν θα μπορεί να στείλει κανείς.

Κανόνες που (πρέπει να) διέπουν το προγραμματάκι.

Κλείνουν με οποιαδήποτε σειρά.

Αν συνδεθείτε, και κλείσετε την μία από τις δύο πλευρές (πχ τον client), δεν πρέπει να είναι εφικτό να ξανασυνδεθείτε ανοίγοντας αυτό που κλείσατε (τον client σε αυτή την περίπτωση).

Για να αρχίσετε μια καινούργια σύνδεση, πρέπει να ανοίξετε πρώτα τον server και μετά τον client (aka, o client συνδέεται στον server, ποτέ το αντίθετο).

Αν κλείσετε τον client, και δοκιμάσετε να τον ξανανοίξετε, πρέπει να αποτύχει αν δεν έχετε κλείσει και τον server. Για να ξανανοίξετε σύνδεση, πρέπει να κλείσετε τον σερβερ και να πάτε από την αρχή.

Αν γίνει οτιδήποτε που δεν περιγράφεται από πάνω (για παράδειγμα, ανοίγετε και τα 2, κλείνετε τον σέρβερ, ξανανοίγετε τον σερβερ και πατατε να στείλετε κάτι. Αν όντως σταλεί κάτι αντί να πετάξει μήνυμα λάθους (έστω και με καθυστέρηση 10 δευτερολέπτων) τότε υπάρχει πρόβλημα) παρακαλώ στείλτε μου ΠΜ με το τι κάνατε.

Γενικά, περισσότερο θέλω να πιάσω προβλήματα που αφορούν το άνοιγμα / κλείσιμο σύνδεσης, και όχι την μεταφορά δεδομένων.

Δεν με ενδιαφέρουν ΚΑΘΟΛΟΥ προβλήματα στο GUI

Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Disclaimer για προγραμματιστές και λοιπούς γνώστες.

Επειδή φαίνεται να μην κάνει κάτι σπουδαίο, σας λέω το εξής, τα 2 κομμάτια είναι συνδεδεμένα μέσω TCP/IP.

Όλο το TCP stack είναι handmade, και ήταν το δύσκολο κομμάτι της άσκησης και ακόμα ημιτελές, το Chat, είναι απλά για να δείξουμε ότι λειτουργεί, και δεν είναι παραπάνω από 250 γραμμές απλού κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός είναι της εφαρμογής SMS που χρησιμοποιείς. Εκτός εάν γράφεις κεφαλαία χωρίς τόνους, θα σου ελαττώνει τους διαθέσιμους χαρακτήρες. Υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν αυτόματα τη μετατροπή, όπως GoSMS ή Handcent.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που αναφερατε το Swype, υπαρχει καποιο trick να μην υπαρχει αυτος ο ηλιθιος περιορισμος 60 char/SMS στην ελληνικη γλωσσα (την στιγμη που στην Αγγλικη ειναι 140 ή 160)?

Μηνυματα -> Ρυθμίσεις -> εισαγωγη λειτουργίας. Πρεπει να το βαλεις Unicode.

Δε χρειαζεται αλλη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μηνυματα -> Ρυθμίσεις -> εισαγωγη λειτουργίας. Πρεπει να το βαλεις Unicode.

Δε χρειαζεται αλλη εφαρμογή.

Nope. Δεν λειτουργεί. Ή για να το πω καλύτερα, δεν λειτουργεί σε όλα.

SGS + SGSIII + Desire + Desire HD + EVO 3D + διάφορα άλλα με stock + custom Rom. Με το που βάλεις Unicode, οι χαρακτήρες πέφτουν πάλι στους 70. Άσε που σε μερικά (βλ. Samsung) σου λέει κιόλας πως μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στην αποστολή/λήψη.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που αναφερατε το Swype, υπαρχει καποιο trick να μην υπαρχει αυτος ο ηλιθιος περιορισμος 60 char/SMS στην ελληνικη γλωσσα (την στιγμη που στην Αγγλικη ειναι 140 ή 160)?

Έχουμε πει ένα εκατομμύριο φορές ότι όταν στέλνεις μήνυμα με μικρά ελληνικά, το μήνυμα δέχεται μόνο 70 χαρακτήρες. Λόγω κωδικοποίησης. Και αφορά την ελληνική γλώσσα και το διαφορετικό μας αλφάβητο. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Δεν αλλάζει. Τέλεια.

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Handsent με την οποία μπορείς εσύ να γράφεις το μήνυμα σου μικρά ελληνικά τονισμένα, και να στο στέλνει κεφαλαία ατόνιστα και να έχεις 140 διαθέσιμους χαρακτήρες.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει ένα εκατομμύριο φορές ότι όταν στέλνεις μήνυμα με μικρά ελληνικά, το μήνυμα δέχεται μόνο 70 χαρακτήρες. Λόγω κωδικοποίησης. Και αφορά την ελληνική γλώσσα και το διαφορετικό μας αλφάβητο. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Δεν αλλάζει. Τέλεια.

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Handsent με την οποία μπορείς εσύ να γράφεις το μήνυμα σου μικρά ελληνικά τονισμένα, και να στο στέλνει κεφαλαία ατόνιστα και να έχεις 140 διαθέσιμους χαρακτήρες.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Πες το και 2 εκατομμύρια φορές, δεν αλλάζει κάτι. :p

Δεν είναι έτσι όπως το λες, ξεκίνα να γράψεις ένα SMS με κεφαλαίους χαρακτήρες και θα δεις ότι πάλι έχει όριο 70 χαρακτήρες.

Στην ουσία τα μόνα Ελληνικά που "επιτρέπονται" στους 160 είναι τα Γ, Δ, Θ, Λ, Ξ, Π, Σ, Φ, Ψ, Ω. Όλα τα άλλα είναι όμοια με του λατινικού αλφάβητου και αυτό έδιναν τα "παλιά" κινητά που δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα. Αυτό κάνει και το Handcent, μετατρέπει π.χ. το Ελληνικό Άλφα σε Λατινικό.

Link to comment
Share on other sites

Πες το και 2 εκατομμύρια φορές, δεν αλλάζει κάτι. :p

Δεν είναι έτσι όπως το λες, ξεκίνα να γράψεις ένα SMS με κεφαλαίους χαρακτήρες και θα δεις ότι πάλι έχει όριο 70 χαρακτήρες.

Στην ουσία τα μόνα Ελληνικά που "επιτρέπονται" στους 160 είναι τα Γ, Δ, Θ, Λ, Ξ, Π, Σ, Φ, Ψ, Ω. Όλα τα άλλα είναι όμοια με του λατινικού αλφάβητου και αυτό έδιναν τα "παλιά" κινητά που δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα. Αυτό κάνει και το Handcent, μετατρέπει π.χ. το Ελληνικό Άλφα σε Λατινικό.

Περίμενε... Όταν το έχεις γυρισμένο σε unicode, ναι συμβαίνει αυτό που λες. Όταν είναι σε "πληκτρολόγιο GSM" στέλνει κεφαλαία εκτός από κάποια γράμματα που τα βγάζει με ερωτηματικό, και τέλος όταν το βαλεις στο αυτόματο ξεκινάει με 160 και όταν του γράψεις ένα γράμμα μικρό ή με τόνο στο αλλάζει κατευθείαν σε 70.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

το μήνυμα δέχεται μόνο 70 χαρακτήρες. Λόγω κωδικοποίησης. Και αφορά την ελληνική γλώσσα και το διαφορετικό μας αλφάβητο. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Δεν αλλάζει. Τέλεια.

Ααα δηλαδη χαιρεσαι που δεν μπορει ο κοσμος να στειλει SMS? :p

Link to comment
Share on other sites

Το original μου ειχε φανει αισχρο αλλα το καινουριο σπερνει. Ερωτας λεμε

Live wallpapaer Red Phase Beam

https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.co.shenye.phasebeamorange

Το έβαλα και εγώ, ωραίο φαίνεται.

Ξέρει κανείς πόσο μπαταρία μπορεί να τρώει περισσότερο από ένα μη-live Wallpaper? Είναι αμελητέο (για Nexus 7)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.