Jump to content



Compiler για C


TheoDV

Recommended Posts

Μιας που μόλις ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη γλώσσα προγραμματισμού C, θα ήθελα να μου πείτε ποιόν compiler μου συστήνετε για windows.. :)

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον είναι πρώτη η φορά που ασχολείσαι, χρειάζεσαι 2 πράγματα...

1. Compiler

2. Editor

1. Μονόδρομος για αρχή είναι ο gcc. O gcc είναι ο compiler τον οποίο χρησιμοποιεί από την μάνα του το unix, αλλά υπάρχει και για windows... Επειδή επικρατεί ένας χαμός γενικότερα θα στο κάνω λίγο πιο λιανά... Ο compiler για να παίξει χρειάζεται και τις βιβλιοθήκες του, δηλαδή τον σύνδεσμο αυτών που γράφεις με το λειτουργικό του μηχανήματος στο οποίο γράφεις... Για τον gcc υπάρχουν διάφορες βιβλιοθήκες, με κύριες το cygwin (το οποίο είναι κάτι παραπάνω από απλή βιβλιοθήκη) και το MinGW... To cygwin απλά το αποφεύγεις σαν αρχάριος και διαλέγεις το MinGW, του οποίου όμως η επίσημη υποστήριξη έχει σταματήσει, αλλά υπάρχουν κάποιοι που το αναβαθμίζουν, όπως κάνουν στο Dev-C++ και ο TDM (απλά πληροφοριακά αυτά)...

Εκ των δυο σου προτείνω το TDM και αν σε δυσκολέψει στην εγκατάσταση, τότε πήγαινε στο Dev-C++... διάβασε όμως και το 2...

2. O Editor είναι το πρόγραμμα στο οποίο γράφεις το πρόγραμμά σου... Αυτό μπορεί να είναι από το notepad, μέχρι κάποιο IDE που αναλαμβάνει και αυτοματοποιεί διαδικασίες, όπως πχ το compiling και ενσωματώνει τον compiler, που έχεις ήδη εγκαταστήσει... Από τα IDEs που υπάρχουν αξίζουν (με δική μου σειρά προτεραιότητας)...:

Eclipse CDT

Visual Slick-Edit (δεν είναι δωρεάν)

Dev-C++

Code::Blocks

Ο Eclipse είναι ο πιο πλήρες, configurable και ενσωματώνει τις περισσότερες λειτουργίες, αλλά για να τον κάνεις να δουλέψει στην αρχή θέλει κάποια παραμετροποίηση, που ως αρχάριος να μην καταφέρεις...

Ο πιο plug n play είναι το Dev-C++ που εγκαθιστά ταυτόχρονα και τον compiler και τον editor και συνεργάζονται μεταξύ τους χωρίς να κάνεις τίποτα...

Οπότε αρχικά ίσως θα ήταν καλύτερα, το Dev-C++ και μόλις πάρεις λίγο το κολάι να καταλήξεις σε CDT+TDM, που είναι ο καλύτερος συνδυασμός που προσωπικά έχω δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κατατοπιστικότατος.. :) Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια!

Θα ξεκινήσω με Dev-C++ που όντως απ ό,τι βλέπω δεν είναι δύσκολο στη λειτουργία του μιας που είμαι και noobie στον χώρο και βλέποντας.. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που ρώτησα πάντως μου μίλησαν για το Dev-C++ με τα καλύτερα λόγια.. Οπότε πορευόμαστε μ αυτό και βλέπουμε.. :) Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως.. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.