Jump to content



Βοηθεια με ηχεια αυτοκινητου


Dant3

Recommended Posts

Εχω ενα suzuki και ειχα αλλαξει την πηγη και εχω αυτην

JVC KD G331 - Car stereo - Buying guide: compare prices, technical details, tests, reviews - Twenga.co.uk

επειδη τα παλια ηχεια τα ειχαν φτυσει πηρα ετσι για να κανω την δουλεια μου και να ακουω μουσικουλα αυτα μιας και ηταν και φθηνα

FX- 2133

τωρα δεν σιγουρευτηκα αν κανουν απλα τα ειδα φθηνα(απο το makro τα πηρα) και αν δω οτι δεν μου κανουν τα αλλαζω.οι αποριες μου τωρα.

θα ειναι οκ αυτα τα ηχεια με την πηγη?και ποσα watt ειναι?γιατι 100αρια δεν ειναι,πρεπει να ειναι το rms αυτο...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να χωράνε στις θέσεις των παλιών και να κάθονται σωστά οι βίδες.συνεπώς αν τα προηγούμενα ήταν 5ιντσών στρογγυλά αυτά θα κάθονται σωστά στη θέση των παλιών.

Αν οι θέσεις των παλιών είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη ψάχνεις είτε για θέσεις στην πίσω εταζέρα (αν υπάρχουν για προαιρετικά 5ιντσα) αλλιώς τα γυρνάς πίσω και παίρνεις σωστό μέγεθος σε ίντσες.

η πηγή και τα ηχεία από τεχνολογικής plug n play άποψης συμβαδίζουν μια χαρά.

για τα watt των ηχείων και την τιμή τους δε τα κόβω για πάνω από 25watts rms

Link to comment
Share on other sites

Θα τα μετρησω και θα δουμε αλλα ψιλιαζομαι οτι πρεπει να ειναι μεγαλυτερα αυτα γιατι τα παλια ειναι 10αρια νομιζω.αν ειναι μεγαλυτερα καμια πατεντουλα γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχειάκια (13άρια του κιλού δυστυχώς) θα παίξουν με τα 14RMS/ανά κανάλι που παρέχει η πηγή. Με λίγη τύχη, τα 13άρια θα καθίσουν σε χώρο για 10άρια, ειδικά αν έχει λίγο χώρο περιμετρικά των ηχείων.

Για να ακούς ERA-Sport καλά είναι, για τίποτε παραπάνω όμως...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, σε καταλαβαίνω..............

Υπάρχουν όμως 1-2 συγκεκριμένα πραγματάκια που μπορείς να κάνεις και να απογειώσεις τον ήχο ακόμη και αυτών των ηχείων...

Π.χ.

- να φτιάξεις μία κατά το δυνατόν κλειστή καμπίνα με με τη χρήση φτηνού μονωτικού υλικού

dsc01009s.th.jpg

Στη φωτό, βλέπεις την εργοστασιακή θέση για ηχείο που προσφέρει ένα φορτηγό: λεπτό πλαστικό, διάτρητο από ανοίγματα που αφήνουν τον ήχο να "ξεγλυστράει" και καταστρέφουν και τις τελευταίες πιθανότητες για ανθρώπινα μεσαία και ολίγο μπάσο.

- να "νεκρώσεις" ακουστικά αυτή την καμπίνα, ώστε να αυξηθεί εικονικά ο όγκος της και να εκλείψουν παντελώς τα στάσιμα κύμματα.

dsc01010a.th.jpg

dsc08858medium.th.jpg

Μη φανταστείς ότι το σετ στις φωτό είναι κάνα τρελό πανάκριβο, ούτε ότι οδηγείται από κάναν ενισχυταρά με 120RMS. Από την πηγή τρέχει με τα 4χ16 του 9882, όπως και τα δικά σου, αλλά άκου τι παίζει. . .

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yPlGh_EYMzs]YouTube - Alekos_Volvo.wmv[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ακριβώς! Πρώτα τη "σφραγίζεις" (ειναι βασικό ο χώρος οπίσθιας ανάκλασης του ηχείου να είναι συγκεκριμένου όγκου και συμπαγής) και μετά προσθέτεις μία ικανή ποσότητα ακρυλικής βάτας (πάμφτηνο φίλτρο αποροφητήρων από οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ). ΜΗΝ το στουμπώσεις, απλά κάλυψε το χώρο.

Ουσιαστικά, με αρκετά λιγότερα από 10 ευρώ, μπορείς να κάνεις τα ηχειάκια 2 κλάσσεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η ιδέα, αλλά δυστυχώς το πισσόχαρτο δεν είναι τόσο "αθώο": για εξωτερικούς χώρους είναι ΟΚ, αλλά για οτιδήποτε άλλο, όπου ζουν και αναπνέουν άνθρωποι καλύτερα να αποφεύγεται σε κάθε περίπτωση... Πολύ "χημικό" και πτητικό!

Link to comment
Share on other sites

Η εγχειρηση πετυχε :p

μεσα ειχε 5ιντσα αλλα κανονικα επαιρνε 6,5.καλυτερα παντως που εβαλα 5αρια γιατι εβρισκε και ο κωνος πισω.

εβαλα και φιτρο απορροφητηρα(επειδη δεν πηγα σουπερ μαρκετ ξυλωσα της μανας μου :hehe:) .

το αποτελεσμα ειναι σαφως καλυτερο συνολικα.εχω λιγο καλυτερο μπασο και μικροτερη παραμορφωση απο παλια.τωρα το ανεβαζω πιο πολυ χωρις να αρχιζει να μπουκωνει.

για τα 17Ε που δωσα δεν με χαλασε.

παντως αργοτερα μπορει να τσιμπησω ενα ζευγαρακι 6,5ιντσα για να τα βαλω πισω(οχι ιδιας μαρκας αλλα θα παω σε κατι καλυτερο για να ακουω ανθρωπινα και κανα τραγουδακι)

ευχαριστω οσους βοηθησαν :T:

Link to comment
Share on other sites

Nice! :T:

Όταν έρθει η ώρα για νέα ηχεία, τα ξαναλέμε.

Βασικά, αυτό που θα δώσει πραγματική πνοή στο σύστημα είναι ένας τελικός ενισχυτής με τα καθαρά RMS του, τα αποθέματα ισχύος, τα ρυθμιστικά του... Στις μέρες μας με 100€ είσαι κομπλέ (ενισχυτής+καλωδίωση!) και μιλάω για πραγματικά αξιόλογα μηχανάκια και όχι σαβούρες από Κωτσόβολο/Media-Markt... Από κει και πέρα, μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις με τα ηχεία, βάζεις ότι θες, ακόμη και μάπες γίνονται διαμάντια με συνοδεία ενισχυτή!

Π.χ. εδώ βλέπεις έναν μικρό 4κάναλο με 4χ55RMS (μικρός μόνο στο μάτι όμως).

dsc08360g.th.jpg

και στη γέφυρα με 160 βατάκια οδηγεί πειραματικά ένα 15ιντσο γαϊδούρι. Το μικρόφωνο αδυνατεί να καταγράψει το μπάσο... :man_in_love:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IS2zmia4Sow]YouTube - 160RMS on ESX SX1522.MPG[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω δριμυτερος καθως το αυτοκινητο εχει ηδη καλωδιωσεις για ηχεια στην πισω εταζιερα(αυτο ηταν το θεμα μου για να βαλω ηχεια εκει) οποτε ψαχνω παλι ηχεια του κιλου για να συμπληρωσω το συνολο :hehe:

σκεφτομαι για οβαλ.τι οφελη εχουν σε σχεση με τα κανονικα?και για ριξτε καμια οικονομικη προταση για να τα ζευγαρωσω με τα φοβερα και τρομερα felix που πηρα και την jvc πηγη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα οβάλ λόγω συγκριτικά μεγάλης μεμβράνης παίζουν άνετα και μπασάκι (για την ακρίβεια παίζουν μπασαριστά - πραγματικό μπάσο παίζει μόνο το subwoofer).

Οπότε, με την εγκατάσταση ενός ζευγαριού οβάλ στο πίσω μέρος που οχήματος γεμίζεις αποτελεσματικά το χώρο και έχεις και μία ικανή δόση μπάσου.

Από κει και πέρα, η ιστορία με τα οβάλ/ομοαξονικά γενικότερα έχει ώς εξής: προτίμησε ένα απλό 2δρομο ζευγάρι (οβάλ γούφερ με ένα τουίτερ στο κέντρο) γιατί αυτά προσφέρουν τον καλύτερο/πιο ισοροπημένο ήχο. ΜΗΝ ψαρώνεις από φάσεις του τύπου "3δρομο/4δρομο" κτλ κτλ κτλ γιατί στην πραγματικότητα και αυτά 2δρομα είναι αφού στη ουσία όλα τα σασί που ευθύνονται για την αναπαραγωγή μεσαίων και πρίμων από το ίδιο (ένα και μοναδικό) πυκνωτάκι οδηγούνται/προστατεύονται!

Για συγκεκριμένα μοντέλα με κάποιες ελάχιστες ηχητικές αξιώσεις και καλές στάθμες θα μπορούσα να σου προτείνω 2-3 (αν και οβαλ έχω να εγκαταστήσω πάνω από 10ετία), ΑΛΛΑ βρίσκονται πιθανότατα πολύ εκτός προϋπολογισμού... :hang3:

Μπορείς να πας σε ένα Media-Markt και να ακούσεις με τη σειρά όλα τα οβαλ που έχουν κουμπωμένα στο πάνελ, είμαι σίγουρος ότι σε κάποιο Κenwood θα καταλήξεις (και γιατί όχι βέβαια, αφού η εταιρία είναι 10ετίες στο χουρμπέτι και ξέρει να φτιάχνει πολύ τίμια ηχεία). Σε τελική ανάλυση πάρε το πιο φτηνό που θα βρεις και σου κάθεται καλά στο αφτί!

Και για να μη σε αφήσω ξεκρέμαστο με γενικολογίες και λόγια του αέρα, ιδού μία πρόταση σε ανθρώπινα λεφτά που αξιοποιεί όμως με τον καλύτερο τρόπο τα βατάκια της πηγής: - TS-A6902i - - Kalogeropoulos Car Electronics

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.