Jump to content



Ποιο προγραμμα ADSL να διαλεξω?


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από greekfragma

με 100-120ευρα ποιο μοντεμακι μου προτεινετε?δεν με ενδιαφερουν τα προσθετα χαρακτηριστικα του στυλ πολλες θυρες hub....μονο ο υπολογιστης μου θα δουλευει αντε και αλλος ενας φορητος καμια φορα..........θελω να πιανει καλες ταχυτητες

Μοντεμάκι με hub δεν θα βρεις πουθενά, lol... μήπως εννοείς ρουτεράκι?

Για να μην κάνεις λάθος επιλογές, στο λέω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 19:14]

Ρε παιδια γιατι κανεις σας δεν αναφερει οτι εκτος απο το παγιο της ADSL και τη συνδρομη του provider εχουμε και το παγιο της τηλεφωνικης γραμμης???

αυτο ακριβως ειχα ξεχασει να προσθεσω στα εξοδα του μηνα και ψαχνομουνα στο προηγουμενο ποστ μου.ευχαριστω φιλαρα για την υπενθυμιση.

αληθεια παιδες ποσο παει το παγιο της τηλεφωνικης γραμμης το μηνα?

Για μοντεμακι μαλλον εχω καταλυξει σε Zyxel Prestige που υποστηριζει ολα τα dslam

Τωρα εαν με ρωτησετε σε ποιο dslam ειμαι δεν ξερω να το βρω.

(plz enlighten me):p

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο 41ιντρακομ(παλιοκοκκαλη---ουστ!)..........παιδες κανα update απο τιμες εχει κανενας?ειδα σαν χαμηλοτερο παγιο τα 15ευρω της 256αρας απο την acn.υπαρχει κατι φθηνοτερο σε 256?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εψαξα πολυ το θεμα dsl αυτο τον μηνα :

σε 384 forthnet. Αυτη εχω αν και εχει χαλια pings τελευταια λογω αναβαθμισης παντα κατεβαζω τερμα της συνδεσης μου εδω και 2 μηνες. Μου κανανε και 1 μηνα δωρο.

σε 256 Hol. Εχει μια προσφορα για 6 μηνες + 6 δωρο και πεφτει στα 12.5 ευρω τον μηνα με το φπα χωρις ορια. Απο πολυ μακρια η καλυτερη για τα λεφτα.

Απο router το zoom 5551. Για τα λεφτα του το καλυτερο με διαφορα. Στα 120 ευρω δεν θα βρεις και κανενα αλλο εκτος του zyxel 650r που γυρω στα 90-100 το βρισκεις και απο χερι και τα....γνωστα.....----jetspeed----........που μεν δεν ειχα προβλημα μαζι τους αλλα χανουν την ip καθε λιγο και λιγακι και ειναι ακρως σπαστικο να σου κοβει τα download στη μεση.

Εχω σιχαθει να δοκιμαζω μοντεμ και ρουτερ. Νεο χομπυ! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 11:52]

οσο για ρουτερ εχω βρει ενα πολυ καλο.

Αν το πολυ καλο ειναι το zyxel 650r η και το 650h που ειναι καλο γιατι και εγω αυτο εχω δωσε πολυ βαση στις ρυθμισεις. Οταν ειναι να το ρυθμισεις πες μου γιατι εχει παρα πολλες κρυφες και καμια 2 θα πρεπει να τις βαλεις για να σου κλεισει η καλυψει τα ports αλλιως θα εισαι σαν φαι για τους παντες. Εχει και ενα πλεον γνωστο προβλημα και ειναι οτι με τα p2p προγραμματα (emule-bittorrent κτλ..) μερικες φορες κολλαει εντελως και κανεις δεν ξερει γιατι.

Ξερω τι σκεφτεσαι. Αρε ρε π$%^$ γιατι να μην κανουν 100 ευρα τα cisco....:tomato:

Link to comment
Share on other sites

το ρουτερακι ειναι της LevelOne με 8 ports.140ευρω μου ειπαν οτι εχει στα μαγαζια και οτι ειναι και annex a+annex b και επισης εχει firewall.το μονο που πρεπει να ρωτησω ακομα ειναι εαν το συγκεκριμενο που θα παρω ειναι ?mcux?(κατι τετοιο τελος παντων δεν θυμαμαι πως μου το πανε)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 17:22]

το ρουτερακι ειναι της LevelOne με 8 ports.140ευρω μου ειπαν οτι εχει στα μαγαζια και οτι ειναι και annex a+annex b και επισης εχει firewall.το μονο που πρεπει να ρωτησω ακομα ειναι εαν το συγκεκριμενο που θα παρω ειναι ?mcux?(κατι τετοιο τελος παντων δεν θυμαμαι πως μου το πανε)

Α αυτο δεν το ξερω. Μονο που ειχα ακουσει οτι τα level one δεν συνχρονιζονται με τα dslam της intracom. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα προσεξε το μην το φας.

Παντως για 140 ευρω και με 8 πορτες μην νομιζεις οτι παιρνεις και οτι καλυτερο. Εδω με 1 και μονο και τα καλα κοστιζουν παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gr_God [Χθες, στις 15:29]

Αν το πολυ καλο ειναι το zyxel 650r η και το 650h που ειναι καλο γιατι και εγω αυτο εχω δωσε πολυ βαση στις ρυθμισεις. Οταν ειναι να το ρυθμισεις πες μου γιατι εχει παρα πολλες κρυφες και καμια 2 θα πρεπει να τις βαλεις για να σου κλεισει η καλυψει τα ports αλλιως θα εισαι σαν φαι για τους παντες. Εχει και ενα πλεον γνωστο προβλημα και ειναι οτι με τα p2p προγραμματα (emule-bittorrent κτλ..) μερικες φορες κολλαει εντελως και κανεις δεν ξερει γιατι.

Ξερω τι σκεφτεσαι. Αρε ρε π$%^$ γιατι να μην κανουν 100 ευρα τα cisco....:tomato:

Μπορείς να πεις σε ποιές κρυφές ρυθμίσεις αναφέρεσαι διότι έχω το 650Η από σήμερα και θέλω να το εγκαταστήσω το Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Mε την ACN 256 που ειμαι εδω και ενα τριμηνο μια χαρα ειναι απο ταχυτητα και δεν εχει πεσει ποτε ή να εχει κανει κατι κουλο. Aπο Ping ομως ειδικα στο UT2004 που μου αρεσει ειναι χαλια. Εχω δοκιμασει demo απο ΗOL και Fοrthnet και αυτες γρηγορες ηταν με πολυ καλυτερα Ping ομως. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dellodas

Μπορείς να πεις σε ποιές κρυφές ρυθμίσεις αναφέρεσαι διότι έχω το 650Η από σήμερα και θέλω να το εγκαταστήσω το Σαββατοκύριακο.

άλλος ένας ενδιαφερόμενος κι εδώ... το έχω 5 μήνες αλλά βαριέμαι να το ψάξω:p:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

Μπαινετε μεσω telnet στο 192.168.1.1 .

Βαζετε μενου 24 και μετα 8.

Μετα εντολες :

ip nat loopback on

ip antiprobe 1

exit

To κλεινετε και δοκιμαζετε με κατι τα ports. Θα τα εχει κανει ολα stealth ΚΑΙ closed λογικα και δεν περνα τιποτα.

Αν δειτε οτι δουλευει για να μην το κανετε συνεχεια σε καθε reboot :

Telnet 192.168.1.1

24-8

sys edit autoexec.net

i

ip nat loopback on

i

ip antiprobe 1

x

Περιμεεεεεεεεεενεις.......

Κλεινεις και χαιρεσαι forever.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.