Jump to content



Προβλημα με eSata...


CENTRAL

Recommended Posts

Παίδες στο παρακάτω rig συνέδεσα έναν F4 2TB σε κουτί ICY BOX με eSata interface...

Θέλω να μεταφέρω τουλάχιστον 1ΤΒ από τους εσωτερικούς αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα.

Αρχικά η ταχύτητα εμφανίζεται 110 - 120 ΜΒ/sec αλλά 1-2 λεπτά αργότερα πέφτει στα 6-7 ΜΒ/sec και μένει εκεί... δε φτάνει αυτό, κατά τη μεταφορά κάνει και κολλήματα/ καθυστερήσεις σε ότι άλλη εφαρμογή τρέχει, ακόμα και το browser...

To setup μου φαίνεται στην υπογραφή.

Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας...

Link to comment
Share on other sites

Kατέβασε καινούριους drivers για τον controller που ανήκει η e-sata θύρα (marvell?) .Θεωρώντας ότι δεν έχει πρόβλημα, η θύρα, το καλώδιο, η θήκη, και δεν θέλει κάποια άλλη αλλαγή απο το bios, το μόνο παρομοιο πρόβλημα που είχα και γω αλλά δεν έφταιγε τελικά το e-sata, ήταν ότι είχα τους υπολοιπους εσωτερικούς μου δίσκους σε raid και είχα ενεργοποιημένο το write-back cache. Eνώ θεωρητικά θα έπρεπε να χω καλύτερες επιδόσεις, ενεργοποιώντας το, και στα benchmarks είχα, στην πραγματικότητα όταν αντέγραφα δεδομενα πολλών giga/tera, απο το raid σε εξωτερικό δισκο e-sata και usb3, ενω αρχικά η ταχύτητα ήταν κανονική απο ένα σημείο και μετά (5-10 λεπτά) έπεφτε στα ελάχιστα mb/s που αναφέρεις και εσύ. Μετά απο πολύ ψάξιμο και τύχη ανακάλυψα ότι όταν απενεργοποιησω το write-back cache στο raid το πρόβλημα εξαφανίζεται.

Βέβαια εγώ έχω ιντελ chipset και συ nvidia και ίσως να μην έχεις καν, raid στους εσωτερικούς δίσκους σου, απλά μου ήρθε και ειπα να σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εγώ έχω ιντελ chipset και συ nvidia και ίσως να μην έχεις καν, raid στους εσωτερικούς δίσκους σου, απλά μου ήρθε και ειπα να σε ενημερώσω.

Όντως δεν έχω raid...

Οι μόνοι drivers που βρίσκω είναι της Nvidia. Έχω τους τελευταίους...

Μάλλον πάω για Pcie αντάπτορα. Διαβάζω ότι λύνουν το πρόβλημα.

Να ρωτήσω... με esata τι ταχύτητες θα έπρεπε να περιμένω;;;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση γιατι ψαχνωντας την μητρικη σου δεν βρηκα ακρη.

Η e-sata θυρα ειναι πανω στην μητρικη, πισω στο IO shield ή εχει το κουτι e-sata το οποιο συνδεεται πανω σε κανονικη SATA θυρα της μητρικης πανω στο PCB?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση γιατι ψαχνωντας την μητρικη σου δεν βρηκα ακρη.

Η e-sata θυρα ειναι πανω στην μητρικη, πισω στο IO shield ή εχει το κουτι e-sata το οποιο συνδεεται πανω σε κανονικη SATA θυρα της μητρικης πανω στο PCB?

Καλώς τον!

Έχει θύρα το κουτί, που συνδέεται με κάποια εσωτερική sata πχ την 6, την οποία από το bios ορίζω ως esata. Σε επιδόσεις τα ίδια χάλια είτε την ορίσεις είτε όχι...

Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανο ειναι το προβλημα σου να βρισκεται στον μετατροπεα απο SATA σε e-sata του ICY BOX απο τη στιγμη που λες οτι σου το κανει ειτε εχεις δηλωμένη την εσωτερικη θυρα ως SATA, ειτε ως e-sata.

Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανο ειναι το προβλημα σου να βρισκεται στον μετατροπεα απο SATA σε e-sata του ICY BOX απο τη στιγμη που λες οτι σου το κανει ειτε εχεις δηλωμένη την εσωτερικη θυρα ως SATA, ειτε ως e-sata.

Μετατροπέα εννοείς το καλώδιο ή το κύκλωμα στο κουτί;

πως μπορώ να βεβαιωθώ; αν είναι να πάει για αλλαγή. Το usb2 πάει μια χαρά πάντως (για usb πάντα...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.