Jump to content



Ανάσταση μνήμης


Spyrus

Recommended Posts

Χθες το βράδυ έκανα ένα restart στο PC λόγω Windows Update.

Το PC μπήκε κανονικά στα ΧΡ αλλά έφαγε δεύτερο restart.

Tρίτη φορά το ίδιο.

Αυτό που έγινε ήταν να χαλάσει το ένα dimm της μνήμης γιατί όποτε το έβαζα (Abit NF-S v.1.2) άρχισαν τα short/long beeps και μάλιστα σε κάποιο restart δεν ακουγόταν και τίποτα δοκιμάζοντας αυτά με το χαλασμένο dimm. Xρειάστηκε επανατοποθέτηση της CPU για να λειτουργήσει η μητρική!!!

Οι μνήμες που έχω είναι Transcend Winbond BH-6 PC2700 DDR333 και για αυτό ασχολούμαι και θα ήθελα να κοιτάξουμε τη χαλασμένη μήπως και δουλέψει.

Δεν φαίνεται να έχει κάτι εμφανές ή να μυρίζει καμμένο.

Επίσης βγάζουν memtest στα 230 με 2-2-2 και η τάση που τις είχα είναι 2.9-3.0 Volt.

Εκείνη την ώρα έτρεχαν 202@2-2-2@2.8

Δοκίμασα και στη δεύτερη Αbit που έχω και εκεί τα ίδια beep...

Μπορείς να κάνει κανείς κάτι για τη μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

στο πάνω μέρος της η μνήμη έχει κάτι smd. Αυτά αν κάνουν επαφή με heatspreader που έχεις βάλει εσύ βραχυκυκλώνουν μεταξύ τους. Πρέπει να τραβήξεις τα hp προς τα πάνω ώστε να μη τα ακουμπάνε ή να βάλεις κάτι πλαστικό ώστε να διατηρούνται σε απόσταση από το PCB. Δοκίμασε να τραβήξεις προς τα πάνω τα hp κρατώντας το PCB από κάτω και ξαναβάλτα στο DIMM αυτή τη φορά χωρίς να πιέσεις από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψύκτρα.

Αυτό που βλέπω είναι πάνω και δεξιά γωνία ένα ολοκληρωμένο και πάνω και αριστερά 2 παπαράκια τώρα σαν αντιστάσεις.

Σε κάθε μεγάλο CHIP έχει από κάτω 2 τσιπάκια που γράφουν 220

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτά τα 'συμπτώματα' που λες, δεν νομίζω να είναι οι μνήμες...τι δουλειά έχει η επανατοποθέτηση του CPU; Πως χαλάνε απλά σε ένα restart;

Δοκίμασέ τες σε ένα άλλο σύστημα. Και σιγουρέψου ότι πατούν καλά στα Slots.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είπα ότι τη δοκίμασα και στην άλλη Abit που έχω.

Μια έχει χαλάσει. Η άλλη που ήταν στο σύστημα είναι ΟΚ και με αυτή δουλεύω τώρα.

Έκανα restart περίμενα να μπει στα Windows ... έφαγε restart...αυτό έγινε τρεις φορές...

Μετά στο boot black screen και beep που κάνει η μητρική για τις μνήμες.

Αυτό που έκανα ήταν να δω τις μνήμες στο ίδιο PC που ήταν.

Βάζω την καλή μπούταρε κανονικά.

Βάζω την άλλη beep χτυπούσε.

Ξανά μανά την αλλάζω θέση τίποτα.

Κάνω cmos τίποτα ξανά ... ώσπου με cmos, battery κλπ... τα έπαιξε η μητρική έχοντας πάνω το χαλασμένο dimm.

Είχε μονίμως black screen. Έβαλα την καλή μνήμη τα ίδια ούτε beep ούτε τίποτα.

Έβγαλα τη CPU και τότε μόνο ξεκίνησε κανονικά με την καλή μνήμη.

Ξαναέβαλα την παλιά και χτυπούσε ο συναγερμός...

Δοκίμασα σε όλα τα slots με και χωρίς την καλή μνήμη.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι στιγμιαίο overvoltage της μνήμης ... αλλιώς τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Nαι όλα κανονικά φαίνοται στο PCB.

Aν είχε πιάσει τη μνήμη με AS3 στα δάχτυλα τότε τα προβλήματα θα ξεκινούσαν αμέσως με το που θα μπούταρα έτσι δεν είναι;

Οπότε πως σκέφτηκες αυτό που είπες;

Τώρα το PC δούλευε ήδη κάποια ώρα (2-3 ώρες) και μετά του ζήτησα απλά να κάνει restart.

2 'κακά πράματα' μπορώ να σκεφτώ:

1)Πριν 4-5 μέρες είχα διακοπή ρεύματος=>Windows corrupt βέβαια το PC δούλευε μια χαρά από τότε

2)Πριν γίνει το παραπάνω χθες το βράδυ δοκίμαζα L12 mod.

Δεν πέτυχε (λόγω Revision 1.2) αλλά φρόντισα να το αφαιρέσω...κανά δυο συρματάκια έπαισαν μέσα στο κουτί σε άλλο σημείο πέραν της μνήμης,cpu socket.

Λέτε να βραχυκύκλωσαν τίποτα; ******** λέω άλλα όλα τα σκέφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 15:03]

Nαι όλα κανονικά φαίνοται στο PCB.

Aν είχε πιάσει τη μνήμη με AS3 στα δάχτυλα τότε τα προβλήματα θα ξεκινούσαν αμέσως με το που θα μπούταρα έτσι δεν είναι;

Οπότε πως σκέφτηκες αυτό που είπες;

Όχι. Τα artic silver είναι capacitive, όχι conductive. Λειτουργούν σαν 'μπαταρίες', αποθηκεύουν ρεύμα και το εκλύουν όλο μαζί. Το κάνουν ας πούμε όποτε θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid [Σήμερα, στις 17:04]

Windows Update ε??

Πως σου ηρθε αυτο?

Καθολου απιθανο να φταιει κ αυτο!

Ε όχι δα, το software δεν μπορεί να καταστρέψει μνήμη.

Eπομένως συμφωνείς με τον Enduracell ότι είχε Arctic Silver η μνήμη.

Eγώ πάντως δε θυμάμαι να τις έπιασα όσο έπαιζα με τον επεξεργαστή.

Δεν υπήρχε λόγος!

Δεν συμφωνώ γιατί απλά δεν ξέρω τι έχεις κάνει! Απλά αναφέρω την ιδιότητα της Artic Silver.

Link to comment
Share on other sites

Εγω από το θέμα του thread θυμήθηκα όταν ανοιξα το pc χωρις να πατάει το block καθόλου. εκλεισε απο το COP (ASUS ) δεν ξανάνοιγε . Πηρα την cpu την δοκιμασα σε άλλο pc αλλά παλι τιποτα. Μετα απο κανα 3ωρο την ξαναδοκίμασα και όλα ok :confused: .... Μαλιστα τον δουλέβω απο τότε (κανα 4μηνο) χωρις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

αν η μνήμη είναι μεταχειρισμένη μπορεί να είχε μπει παλιά σ αυτή AS3 και να μη καθαρίστηκε σωστά. Checkάρε τα ποδαράκια από κάθε chipάκι και δες αν έχει τίποτα υπολήμματα.

Link to comment
Share on other sites

Mπα καινούργια την πήρα...

μήπως έφαγε κόλλημα με Abit γιατί και η άλλη Αbit είναι που τη δοκίμασα;

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον...ελπίζω να φανώ κωλόφαρδος και να βρω ίδια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.