Jump to content



Νέο PC περίπου στα 1600 ευρώ..


aris20

Recommended Posts

Γνωρίζεις κάτι που δεν ξέρουμε;

Επειδή η Ιντέλα αλλάζει τα socket σαν τα πουκάμισα,το κάνει γιατί έχει κυριαρχήσει,και τα 2 sockets της αναφέρονται σε άλλη κατηγορία χρηστών(το 1366 είναι για πιό extreme-απαιτητικούς χρήστες),ενώ το s1156 αναφέρεται στην μεσαία κατηγορία χρηστών χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πολλοί CPUs που αποτελούν κορυφαία μοντέλα για το 1156 δεν "καπελώνουν" σε μετρήσεις τους μικρότερους CPUs σε 1366.

Η AMD πάλι δεν αλλάζει γιατί εδώ και καιρό είναι αρκετά πίσω(φαντάσου να άλλαζε πόσο πίσω θα ήταν:getlost:,αν και με τις μπουλντόζες μάλλον θα αλλάξει σε LGA--απο pga που είναι το am3,αυτό το λέω με μία επιφύλαξη μιάς και έτσι είχα διαβάσει αρκετό καιρό πρίν και τώρα δεν έχω ενημερωθεί) απο την Ιντελ,και φαντάσου το λέω εγώ που είμαι amd owner και σε 2πυρηνο και σε 3πυρηνο και σε 4πύρηνο.

Χωρίς να σημαίνει ότι και οι 2 δεν είναι αρκετοί για general use,αφού δίνεις που δίνεις τόσα λεφτά,πρώτα όρισε τις ανάγκες σου,και μετά πήγαινε στο BEST για τις ανάγκες σου.Αλλά οικονομικά μπορείς να αντέξεις και τους 2.

Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

CPU-Z Validator 3.1

1565581.png

Τον πήρα έβαλα και υδρόψυξη και τον πήγα στα 4GHz και με 3 κλίκ ήμουν stable.....

Πετάει λέμε!!!!! Την κάρτα γραφικών δεν την βρήκα πουθενά, θα πάω από τρίτη να πάρω άλλα 8GB Memory λογικά και την κάρτα γραφικών....

Aπλά αυτό το HT Link και γενικά θέλω να το Boostάρω λίγο όχι κάτι τρελλό, πόσο να το πάω?

Πάντως οι θερμοκρασίες είναι απίστευτες... 26-30 σε idle και 49C το Full Load με τους 6 πυρήνες πολύ ζορισμένους..

Ο Intel θα έπιανε κατευθείαν 80C...

Link to comment
Share on other sites

CPU-Z Validator 3.1

1565581.png θα πάω από τρίτη να πάρω άλλα 8GB Memory λογικά και την κάρτα γραφικών....

Οοοπα..μην αγορασεις τιποτα..! ποση μνημη εχεις?? Δεν αγοραζεις μνημες για την καρτα..καπου στα ειπαν ΠΟΛΥ στραβα!

Aπλά αυτό το HT Link και γενικά θέλω να το Boostάρω λίγο όχι κάτι τρελλό, πόσο να το πάω?

Πάντως οι θερμοκρασίες είναι απίστευτες... 26-30 σε idle και 49C το Full Load με τους 6 πυρήνες πολύ ζορισμένους..

Ο Intel θα έπιανε κατευθείαν 80C...

Δεν ειναι τα ιδια 4ghz σε AMD και τα 4ghz σε Intel..! Τι εννοω..! Οτι ενας i7@4g ~ AMD@ 4.4+g

Οχι οτι δεν ειναι καλος..!μαμαουα για τα λευτα του! Απλα μην τα ισωπεδωνεις ολα! :flower:

Καλοριζικα και καλοδουλευτα..! Πες μας ομως και τι ακριβως πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Ο Intel θα έπιανε κατευθείαν 80C...

Χαχαχαχα

Εεεεεεεεεεεεεεετσι!

Πως τη λενε την παροιμια

Οποιος δεν παινευει το σπιτι του , πεφτει και τον πλακωνει!

Εκτος του οτι ισχυει αυτο που ειπε ο προπιτσιρικος απο πανω , εγω στα 4 με αερα και σε prime /intel burn test δεν εχω δει πανω απο 67...

Anyway καλοριζικο το μηχανημα , και οπως ειπα κι εγω και αλλα παιδια απο πανω , πανε καλυτερα για 666 γιγα μνημης.

Τα 16 δε φτανουν για πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω phenom II X4 965 και είμαι υπερευχαριστημένος. Ο Χ6 θα κάνει και παπάδες. Δεν το μετάνιωσα καθόλου στην αγορά.

Φιλε δεν ειπε κανενας οτι η amd ειναι ασχημη επιλογη, ισα ισα για τα λεφτα τους μια χαρα επιλογη ειναι...

Για καποιον ομως που θελει να παει σε high high-end μηχανημα και ψαχνει τις απολυτες επιδοσεις, και δεν ενδιαφερεται για το χρηματικο κοστος, η intel ειναι μονοδρομος..

Καλος ειναι ο χ6 της amd αλλα αντε βρες εφαρμογη που να εκμεταλλευεται πανω απο 4 πυρηνες, ειναι εξαιρετικα ελαχιστες..

Και το κακο με τον χ6 ειναι οτι clock to clock ειναι πολυυυ πισω απο ενα ι7..Αν δηλδη τρεχεις μια εφαρμογη στα 4ghz με ενα i7 (τον ι7 950π.χ.) και στα 4ghz με τον χ6 της ιντελ, και η εφαρμογη δεν εμεταλευεται πανω απο 4 πυρηνες η διαφορα θα ειναι χαοτικη υπερ του intel...Αλλα και στις εφαρμογες που εκμεταλευονται πανω απο 4 πυρηνες (ελαχιστες αν οχι ανυπαρκτες) ο intel ειχει το HT (αλλους 4 εικονικους πυρηνες) οποτε και σε αυτη την περιπτωση τον <<ισοφαριζει>> καπως τον χ6...

Με ολα λοιπον τα παραπανω βγαινει συμπερασμα, οτι ο x6 ειναι ενας αξιολογος cpu και με δελεαστικη τιμη, πολυ καλη επιλογη για ενα χρηστη που θελει δυνατο μηχανημα, με καλο λογο τιμης/αποδοσης,αλλα δεν το νοιαζει να εχει τις απολυτες επιδοσεις...

Με βαση αυτα και εφοσον ο φιλος ηθελε τις απολυτες επιδοσεις και ηταν διατεθημμενος να τα σκασει, (1600 ευρω γραφει ο τιτλος του νηματος) θεωρω οτι δεν εκανε σωστη επιλογη..Οπως και να το κανουμε i7 δεν ειναι..

Παντως οπως και να χει, καλοριζικο και καλοδουλευτο το νεο μηχανημα!

Link to comment
Share on other sites

Ο Μόνος λόγος που δεν πήρα Intel είναι ο εξής.. Οτί θα ήθελα συνέχεια να κάνω Overclocking και πειράματα και μετά θα ήθελα και άλλο και άλλο...... Τον άλλον από 2,6GHz τον ειχα στα 4,6.... Με αερόψυξη.... :p

Δηλαδή δεν είναι καλός τώρα? Στις μετρήσεις δείχνει ότι είναι σαν έναν i7 920-930..

Τόσο χάλια δηλαδή? Εγώ για Multitasking και μετατροπές ταινιών το θέλω.... Θα κολάει και στα παιχνίδια δηλαδή αν παίξω?

Link to comment
Share on other sites

Θα κολάει και στα παιχνίδια δηλαδή αν παίξω?

Βρε αγορι, τι να κολαει στα παιχνιδια?? Απλα σου λεμε οτι ο i7 clock to clock ειναι πιο γρηγορος απο τον x6 της amd...

Μια χαρα λεμε οτι ειναι ο χ6, ειδικα για την τιμη του ειναι εξαιρετικος επεξεργαστης, ομως σε απολυτες επιδοσεις δεν πιανει i7...

Δεν πηρες Pentium4 να κολλαει!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έθεσες προτεραίοτητα τις ανάγκες σου για την αγορά της συγκεκρμένης σύνθεσης και να του πιείς το αίμα,ακόμα και σε ocing και benchmarking...και όχι τα best of the best(πιό ακριβά) εξαρτήματα που θα μεινουν ανεκμετάλλευτα απο μέτρια χρήση που ίσως κάνεις...Όπως και να έχει καλορίζικο.

Edited: Προσωπικά θα αγόραζα μία οθόνη 24άρα κατα προτίμηση αν είχα τόσο χρήμα,και θα έριχνα λιγότερα για τα υπόλοιπα εξαρτήματα αν έφταναν για τις ανάγκες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρα 6970 ακόμα δεν την είχε ούτε το πλαίσιο ούτε τα Μultirama, τρίτη θα πάω...

Με την 9800GT λέω το αποτέλεσμα, πάντως στο GTA βλέπω ότι με τον διπύρηνο ήταν συνέχεια στο 95+% η χρήση του ενώ με τον Phenom είδα μόνο 43%-49% απλά δεν με αφήνει να τα βάλω όλα τέρμα γιατί η μνήμη της 9800GT (512MB δεν φτάνει)

arisf.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.