Jump to content



Colin Mcrae 4 Bugs


packo

Recommended Posts

Παρότι το συγκεκριμένο παιχνίδι βασίζεται σε μία ήδη αρκετά ανεπτυγμένη πλατφόρμα της Codemasters, με μικρές αλλαγές όσο αφορά τον χειρισμό των αυτοκινήτων, τελικά τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα.

Επίσης, παρά το γεγονός ότι αν κάποιος πριν 4 περίπου μήνες ήθελε να πάρει μία state of the art κάρτα γραφικών έπρεπε να "στάξει" περίπου 500eu και να αγοράσει ένα flavor της Ati Radeon 9800xt και ο ίδιος κακόμοιρος θα περίμενε πως με τα τόσα λεφτά που έσκασε αν δεν ήθελε να πειράξει την κάρτα του θα μπορούσε άνετα να παίξει οποιοδήποτε παιχνίδι τέλεια....Πλάνη...

Πήρα λοιπόν το CMR4 και όλο χαρά έκανα την εγκατάσταση. Η πρώτη εντύπωση του Installer δεν είχε να πει και πολλά καθώς πρόκειται για τον ίδιο installer που χρησιμοποιεί η Codemasters εδώ και αρκετό καιρό και η εγκατάσταση κύλησε απροβλημάτιστα, αν και στο forum της Codemasters για το συγκεκριμένο παιχνίδι διάβασα διάφορα παράπονα.

Μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης και αφήνοντας τις ρυθμίσεις της κάρτας μου ψηλά ξεκίνησα να παίξω.Μου έκανε εντύπωση ένα ελαφρύ flickering που παρατήρησα από την αρχική οθόνη αλλά δεν έδωσα σημασία. Κακώς. Το παιχνίδι με πέταξε στο desktop μόλις φόρτωσε το κεντρικό menu. Κακή αρχή.

Έψαξα καταρχήν στο Forum της Codemasters, όπου η αλήθεια είναι δεν βρήκα και πολύ χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα.

Ψάχνωντας λοιπόν γενικά στο Internet κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πολύς είναι ο κόσμος που έχει δώσει τα ωραία του λεφτά στην ATI αλλά παιχνίδια γενικά δυσκολεύεται να παίξει.

Κάπου κάπως βρήκα έναν άλλο ταλαίπωρο ο οποίος έχοντας ίδιο mobo, επεξεργαστή και chipset κάρτας γραφικών ανακάλυψε δοκιμάζοντας διάφορα πράγματα πως το πρόβλημα δεν εμφανίζεται σε Windows Me.Τότε λοιπόν κάνοντας μετρήσεις στο σύστημα διαπίστωσε πως το A7V600 σε μερικές περιπτώσεις και όταν αφήσει κανείς την τάση του VCORE στο Auto, ρίχνει την τάση από 1.7V σε 1.65V.Κάτι που παρατήρησα και εγώ, όπως επίσης ότι σε καμία περίπτωση ακόμα και με χειροκίνητη ρίθμηση δεν έμενα σταθερός στα 1.7 οπότε και χρειάστηκε να πάω στα 1.75 για να πω ότι έχω σταθερή τάση γύρω στο 1.74.

Μετά από πολλούς πειραματισμούς φυσικά δεν κατάφερα να τρέξω ούτε μία φορά το παιχνίδι.Την στιγμή λοιπόν που είμουν έτοιμος να στείλω απο το μπαλκόνι τα cd του παιχνιδιού μου κατέβηκε μία περίεργη ιδέα....Να τρέξω το παιχνίδι σε Compatibility Mode με Windows Me.....και ναι! Επιτέλους κατάφερα να παίξω CMR4 για περίπου 40 λεπτά χωρίς να κρεμάσει τίποτα.

Φυσικά δεν μπόρεσα να ανεβάσω το AGP σε κάτι καλύτερο από OFF και φυσικά το Write behind Cache είναι Disabled. Κατά τα άλλα το παιχνίδι παίζεται ανθρώπινα με full effects and detail σε 1024*768 32bpp αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο και συνάμα απαράδεκτο αυτό που ζω.

Το μηχάνημα μου έχει ως εξής:

Asus A7v600

Athlon xp 3200+(barton core, no oc)

2*512 Kingston TwinMX 3200

Creative Audigy 2 ZS

Windows XP SP1 up to date with Microsoft windowsupdate

DirectX9.0b

ATI Catalyst 4.4

Creative patches and d1rivers up2date

Asus bios updated to A1006

Προτάσεις/ ιδέες είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Νιαρ νιαρ, εγώ αυτό θέλω...και δεν δέχομαι ότι ένα παιχνίδι του 2004 πρέπει να το παίξω σε compatibility mode για να παίξει σωστά.....Τα νεύρα μου....

Φυσικά από σήμερα αν δεν βρω φως στο τούνελλ θα επικοινωνήσω με την Codemasters kai την Ati προκειμένου να μου δώσουν απάντηση.

$foo = new NuclearCannon(); $foo->eradicateCompany('ATI');

Link to comment
Share on other sites

packo...αστον να λεει :D .......ναι μεν το spell force μαμαει...αλλα και εγω ειμαι fun του CMR....δεν μου ερχεται κατι αυτη τη στιγμη για το προβλημα σου....δεν εχω και το 4....μονο το 3....δεν ερχεσαι καμια βολτα....να το δουμε και στα δικα μου!!!???

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω λογικά την Παρασκευή ή την Πέμπτη από τον Zarra, θα έχω και το game μαζί μου...

zarras:Δεν τρελάθγκα πάντως όπως είδα το Spellforce, προτιμώ NeverWinter Nights.

p.s. : Είμαστε off-topic :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

billpeppas:

Audigy 2 ZS:

EAX 4.0 ADVANCED HD Driver Patch Update for Sound Blaster Audigy 2 and Audigy 2 ZS 29/03/2004

EAX 4.0 ADVANCED HD Driver Update for Creative Sound Blaster Audigy 2/Audigy 2 ZS 19/11/2003

Δοκίμασε με τους Catalyst 3.10 & Catalyst 4.1

Done that already.

Τελευταίους drivers για το chipset της mobo.

Via Hyperion 4in1 v4.51

Thanx anyway mate ;)

Link to comment
Share on other sites

Packo , δοκίμασε να απεγκαταστήσεις την Audigy 2 ZS ( και τους drivers ενν. )

Δοκίμασε να δείς αν παίζει κανονικά ( χωρίς εγκατεστημένη κάρτα ήχου )

Αν δουλέψει , τότε εγκατέστησε την Audigy 2 ZS , αλλά μόνο το CD που σου έδωσαν με την κάρτα.

όχι με τους updated drivers ( και ιδιαίτερα όχι το EAX 4 Update )

Link to comment
Share on other sites

Nope, το πρόβλημα δεν είναι εκεί.Το παιχνίδι εξακολουθεί να παίζει μόνο σε compatibility mode και με κλειστό το AGP....$#^%$@%$$@#%@#%^&^%$*^#^@#%

Πάρτε ATI μας λέγανε....

Είναι καλή μας λέγανε....

Θα γνωρίσετε νέους κόσμους μας λέγανε....

Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε , μπορείς να μου πείς γιατί τα βάζεις με την ATi?

Εγω έχω παίξει κανονικότατα στο δικό μου σύστημα που έχω εδώ στην Λαμία το CMR 4 , κανονικότατα.

My System:

AMD Athlon XP3000+

Abit NF7-S rev 2.0

Corsair XMS3500C2 512MB

PowerColor Radeon 9800 PRO 128MB ( δοκίμασα και την PowerColor Radeon 9800XT )

Audigy 2 ZS

Και παίζει μια χαρά.

Το ίδιο ισχύει και για αρκετά PC των πελατών μου ( το 80% των πελατών μου φιλοξενεί κάρτα γραφικών της ATi ).

ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.